Ocena kierowcy - Renault Megane I Kombi

Marek, 14 lat temu
Silnik 1.6 i 16V 110KM 81kW
Rok produkcji 2002
Renault Megane I Kombi 1.6 i 16V 110KM 81kW 1999-2003 - Oceń swoje auto
Karoseria : Poza nielicznymi odpryskami (po uderzeniach kamieni) całkowity brak rdzy i to po bardzo intensywnej eksploatacji przez kilku różnych kierowców. Naprawdę Renault się postarało po dość kiepskich blachach w wersji przed liftem.
Poza wymienionymi naprawami zero problemów, tylko wymiany eksploatacyjne. Ceny części dobre, ceny serwisów różne (w zależności od warsztatów). Radzę unikać ASO bo drogo liczą i jakość wątpliwa. Jeśli tylko serwisujemy auto na bieżąca w DOBRYM warsztacie to odwdzięcza się nam dobrą i bezproblemową pracą.
Silnik dynamiczny i oszczędny, trzeba tylko odpowiednio go traktować. Ktoś pisał, że auto jest słabe ale jak niby ma być inne jak ktoś bezmyślnie ustawił bardzo ubogą mieszankę na gazie (8l lpg/100km to stanowczo zbyt mało i tylko doprowadzi do zniszczenia silnika). Jeździłem słabszą wersją (1.4 16V pb) i z pełnym obciążeniem mawet dało radę ruszyć z piskiem opon.
Trochę haczy 1, ale to raczej wina poprzednich właścicieli, ASO i wszelkiej maści mechaników co nie przykładali się do dbania o skrzynię. Standardowa bolączka czyli wyciekający olej, ale wystarczy przy okresowych przeglądach sprawdzić i to i nie ma żadnego problemu.
Nie jest to rajdówka i jeżdzę spokojnie więc dla mnie super. Hamulce bardzo ostre i trzeba się do tego przyzwyczaić. Fakt gumy stabilizatora nie są zbyt szczęśliwym rozwiązaniem i stosunkowo szybko padają ale naprawa nie jest droga, zewnętrzne bez problemu można wymienić pod domem i kosztują grosze.
W sumie to mógł bym się doczepić do włącznika awaryjnych, ciężko się dziękuje. Może jeszcze wkurza mnie zintegrowanie spryskiwacza z jednoczesną pracą wycieraczek, ale to tez przypadłość wielu aut.
Wprawdzie pasażerowie z tyłu narzekają, że klima tam słabo chłodzi ale ogrzewanie działa szybko i efektownie, w ciągu paru minut w aucie jest gorąco.
Nie rozumiem tych osób które narzekają na małą ilość miejsca z tyłu. Mam fotel odsunięty maksymalnie do tyłu i jeszcze żaden pasażer jadący za mną nie stwierdził, że ma mało miejsca. Na pewno nie jest to auto dla długich tras z 5 osobami na pokładzie, ale to akurat przypadłość większości osobówek. Jak w 5 osób to 1 musi być dzieckiem :D
To już mocno zależy od drogi, jeśli asfalt nie jest w technologii papieru ściernego (ten tzw. długowieczny) to przy 120 jest ok (szybciej nie miałem okazji jechać), ale na tym ściernym przy tej prędkości już trochę słychać.
Generalnie ok. 10 l PB w mieście z klimą (w trasie nie sprawdzałem), na gazie (jeśli nie trafi się na partacza montażystę) spalanie minimalnie większe. Rekordowo miałem ~13l lpg, ale po zestrojeniu instalacji przez fachowca znającego się na swojej robicie spadło do ~11l.
Dla mnie na 5. Porównywalne auta (np. astra czy vectra) z tego rocznika były znacznie droższe i wcale nie lepsze.
Wymieniłem praktycznie wszystkie żarówki podświetlenie deski i przycisków na diody led, poza tym ktoś wcześniej przytopił lampę oświetlenie tablicy rejestracyjnej więc styki przegniły, ale to detal i naprawa zajęła paręnaście minut.
Przewijany alternator i rozrusznik oraz przerwany kabelek od czujnika klimy (tutaj może to być wina gazownika, bo padło po wyjechaniu od niego), poza tym zero problemów, tylko wymiany eksploatacyjne. Poza tym uszkodzona klapka recyrkulacji powietrza, częsta przypadłość tego modelu i strasznie kłopotliwa do naprawy (dlatego jest w poważnych usterkach).

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i 16V 110KM 81kW [l/100km]

12,0