Ocena kierowcy - Renault Scenic I Minivan

Rok produkcji 1999
Renault Scenic I Minivan 1.6 i 16V 110KM 81kW 1999-2003 - Oceń swoje auto
Inne : Wygoda podróżowania
Inne : Nie trafiały się
Był to mój pierwszy "francuz" tak bardzo i nagminnie karcony przez liczne grono. Jednak pomimo gorzkich słów na temat francuskich samochodów teraz zdecydowanie mogę stwierdzić, że byli to chyba miłośnicy aut niemieckich. Auto za niewielką cenę, z takim wyposażeniem i wygodą w podróżowaniu to naprawdę rzadkość w świecie motoryzacji.
Silnik 1,6 16V 107KM-Trafiła mi się jedna "poważniejsza" awaria,tj nagrzany silnik nie odpalał, jednak po surfowaniu internetu znalazłem przyczynę i usunąłem sam bez ingerencji mechanika-czujnik położenia wału-koszt 80zł, poza tą usterką auto nie sprawiało innych problemów. Również bardzo dobrze znosi instalację gazową.
Biegi momentami trzeba było wyczuć,dość długi drążek.Przełożenia-dostateczne jednak nie można wiele wymagać od auta, które demonem prędkości nie jest.
Zawieszenie miękkie bardzo ładnie amortyzuje wyboje, jest również trwałe jak na Polskie drogi, jednak tylna belka skrętna droga w naprawach,regeneracja 800zł, nowa około 2000zł. Wspomaganie kierownicy również na wysokim poziomie,auto bardzo zwrotne. Jedyne do czego można się przyczepić to Scenic wychyla się na zakrętach, ale jest wysoki więc można to zrozumieć.
Za kierownicą nie widać przedniej maski i niektórym osobom może sprawić to trudność, jednak doświadczeni kierowcy na pewno nie będą na to narzekać.
Fotele bardzo wygodne, w wersji Kaleido można było znaleźć nie tylko klimatyzację, ale i podgrzewane fotele, przedną szybę i lusterka. Komfort jazdy jest naprawdę duży.
Zimą przy niskich temperaturach dość długo się nagrzewa, trzeba przejechać nawet 3-4 kilometry na pustych drogach by nawiew dmuchał ciepłym powietrzem.
Z zewnątrz może nie wygląda, ale w środku jest sporo miejsca, zarówno z przodu jak i z tyłu. Nie można narzekać
Nie trzeba obrotomierza, można wyczuć słuchem, że silnik wchodzi na obroty,ale tragedii nie ma.
Biorąc pod uwagę małą awaryjność koszty utrzymania zwiększa jedynie paliwo, Scenic potrafi w mieście w korkach łyknąć 10-11litrów benzyny. (Silnik 1,6 16V)
Dobrze wyposażone egzemplarze używane można kupić już za naprawdę śmieszne pieniądze.Plastiki trwałe oczywiście jeśli ktoś o nie dba, a auto nie służy do przeprowadzek.
Podnośniki zamka centralnego, elektryczne podnośniki szyb czy mechanizm wycieraczek raz na 2-3 lata dadzą o sobie znać
Poza wymianą czujnika położenia wału, którą zresztą można wymienić samemu nie ma większych wydatków. Nie bałem się nim wyruszać w większą podróż.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i 16V 110KM 81kW [l/100km]

11,0