Ocena kierowcy - Renault Twingo I

Szary91, 7 lat temu
Rok produkcji 1996
Renault Twingo I 1.2 55KM 40kW 1993-1996 - Oceń swoje auto
Inne : Ciężko napisać czym najbardziej zaskakuje Twingo. W moim przypadku na pewno przestrzenią, bezawaryjnością i żywotnością.
Karoseria : Nie ma co ukrywać auto gnije. jak dba się o blachę na bieżąco nie powinno być większych kłopotów.
Zawieszenie : Dość częstym problemem w moim aucie były łożyska.
Ogólnie autko bardzo przyjemne do jazdy, dobre na początek lub jako drugie auto w rodzinie. Moim zdaniem niedoceniane przez wielu, wybierając seicento lub czinkusia zamiast Twingo kierowałbym się jedynie tym, że "koledzy będą się śmiali" . Wiadomo nie jest to limuzyna, komfort pozostawia wiele do życzenia, ale w danym przedziale cenowym i z niedużymi oczekiwaniami auto sprawuje się na prawdę fajnie. Wiadomo jak człowiek pojeździ czym lepszym ciężko potem wsiąść za kierownicę renówki ale patrząc obiektywnie pojazd spełnia swoje zadania. Dla mnie problemem był jedynie brak drzwi z tyłu i z czasem brak mocy.
Co do mechaniki chętnie zaznaczyłbym "doskonale" niestety dość częstym problemem staje się pocący się silnik jak w większości chyba renówek, auto ma swoje lata i jest trochę zaniedbane myślę, że gdyby od początku trafiało na dobrych mechaników i odpowiedzialnych właścicieli nie byłoby tu kłopotu. Mimo wieku mój egzemplarz jest dalej zrywny i szybki.
Skrzynia biegów przez 3 lata użytkowania auta nie zawiodła ani razu. Nie zawodzi do tej pory i myślę, że sprawność zachowa jeszcze długo. W moim egzemplarzu zdecydowanie mocna strona tego modelu.
Układ jezdny przeciętny, szybko siadają łożyska. Amortyzatory nie pamiętam kiedy były robione, od kiedy ja nim jeżdżę nie wymieniałem ani razu a na przeglądach dalej mieszczą się w normie. klocki tarcze wymieniam według zaleceń, nie częściej. Teraz szwankują wahacze ale to tylko moja wina, chciało się szaleć teraz wszystko wychodzi.
Widoczność moim zdaniem bardzo dobra, stosunkowo duża przednia szyba, wąskie słupki, tylna szyba i tylne boczne nie sprawiają problemu podczas cofania. Nawet lusterka moim zdaniem spisują się lepiej niż np. w Lanosie.
Fotele może nie są luksusowe, ale na jazdę po mieście i niedalekie wypady wystarczające, siedzi się wysoko co dla mnie jest sporym plusem. Rozmieszczenie poszczególnych przycisków etc. dość ale proste i można się przyzwyczaić. Wyświetlacz z czasem troszkę słabnie, staje się uciążliwy zwłaszcza podczas dużego słońca.
Bardzo szybko się zagrzewa, nie wiem czy jest to zależne jedynie od rozmiaru pojazdu ale to duży plus szczególnie zimą. Nie miałem nigdy żadnych problemów z wentylacją ani z ogrzewaniem.
Przestrzeń jak na rozmiary auta pozytywnie zaskakuje. Twingo jest chyba najbardziej przestrzenne w swojej klasie. Zdecydowanie wyprzedza konkurencję.
Niestety słabe wyciszenie auta. Do tego gdy zaczynają się kłopoty z poduszkami pod silnikiem, dochodzi wiek auta, problem narasta. Tu niestety nie mogę napisać nic pozytywnego, jedynie to, że są gorsze pojazdy ;p
Koszty utrzymania naprawdę niewielkie. Części stosunkowo tanie, raczej dostępne bez problemu. Mało pali, nie wymaga wiele. Dobre dla młodego człowieka z ograniczonymi funduszami.
Jak za tą cenę to można kupić naprawdę dobry egzemplarz który posłuży latami, taki model raczej nie będzie wyżyłowany, wiadomo na pewno są też i takie natomiast jeśli ktoś już nie kupi hebla to ciężko mu będzie zajechać Twingo.
Drobne awarie się zdarzają, zgasł mi kiedyś światłach mimo, że stał na luzie, ale sytuacja zdarzyła się dwa razy i potem się to już nie powtórzyło, podejrzewam, że to jakaś przepustnica czy coś. Poza wymiana elementów eksploatacyjnych nie naprawiałem chyba nic. Natomiast wychodzi niestety starość i to wielkimi krokami.
Poważnych usterek nie było wcale, auto nigdy nie zostało unieruchomione z powodu większej awarii. Pod tym względem na prawdę nie mam nic do zarzucenia.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 55KM 40kW [l/100km]

5,1