Ocena kierowcy - Seat Altea XL

Amax, 12 lat temu
Silnik 1.9 TDI 105KM 77kW
Rok produkcji 2007
Seat Altea XL 1.9 TDI 105KM 77kW 2006-2015 - Oceń swoje auto
Silnik : po podniesieniu mocy do 135 kM autko śmiga aż miło. Najmniejszych problemów przy wyprzedzaniu. Prędkość jaką uzyskałem to 200 km/h
Ogólnie samochodzik bardzo fajny. Jednak przed zakupem proponuję zastanowić się gdzie będziemy jeździć. Samochód posiada bardzo nisko umieszczone elementy podwozia - głównie osłony co powoduje, że przejechanie nawet nad kamieniem średnicy 5-8 cm, czy nad złożoną blokadą parkingową to sztuka. Nie wiem kto wymyślił dziwny wypust w poprzek samochodu (od spodu) za przednimi kołami, którym o wszytko haczymy. Zobaczę jak się będzie jeździło zimą w koleinach ale widzę to w ciemnych kolorach. Próbowałem kupić nowe sprężyny do tyłu ale zdobyć je to cud. Wszędzie sprzedają tylko obniżone.
Po kilku tygodniach użytkowania zauważyłem znany problem tych silników związany z problemem przy uruchamianiu ciepłego silnika. Pomogła zmiana map wtrysku z jednoczesnym podniesieniem mocy do 135 kM. Różnica elastyczności silnika od razu widoczna.
żadnych problemów ze skrzynią biegów. Jedynie szkoda, że w 1.9 nie było sześciobiegowej skrzyni.
Trochę sztywny. Ponadto za miękkie sprężyny z tyłu - samochód kupiłem jako dostawczy, który jeździł po Danii i przerobiłem go na osobowy. Dwioe osoby z tyłu i trochę bagażu a tył siada jakby autko miało startować. Samo zachowanie na jezdni ok.
Przodu nie widać - jazda na czuja - ja zamontowałem czujniki parkowania na przód i tył. szerokie słupki przednie powodują że w zakrętach niestety trzeba się przyzwyczaić do wychylania.
Ogólnie dobrze. Denerwujące jest tylko uruchamianie się klimatyzacji. Klimatyzacja załącza się dopiero po czasie (1-2 przejechane kilometry)ale jak mi powiedziano w serwisie \"tak jest ustawiony komputer, że najpierw dmucha powietrzem z zewnątrz i chłodzi kanały\". Może i racja bo zauważyłem w kanałach czujniki powietrza. Powoduje to, że trzeba dłuższą chwilę czekać na odparowanie szyb.
Miejsca dosyć nawet przy moim wzroście 188 cm.
Słychać silnik. W standardzie brak jest osłony na silniku ale po niewielkiej przeróbce pasuje od Tourana. Ponadto słychać jak hałas przenosi zawieszenie ale nie jest to uciążliwe. Podczas jazdy można swobodnie rozmawiać. Aha jeszcze hałasują i strasznie drżą na nierównościach plastikowe elementy pomiędzy siedzeniami.
spalanie jak na wielkość samochodu OK
Za tą cenę w tym roczniku i z takim wyposażeniem nic lepszego nie dostaniemy. Auto ogólnie godne polecenia.
po kilku tygodniach użytkownika miałem problem z odpalaniem ciepłego silnika. Pomogła zmiana map z jednoczesnym podniesieniem mocy (600 zł z hamownią). Obecnie będę musiał rozebrać kolumnę mc person bo słychać trzaski przy skręcaniu kół (prawdopodobnie łożysko). Zauważyłem też, że pokrywa bagażnika przy dolnej krawędzi dostaje wykwitów dlatego czeka mnie czyszczenie i polakierowanie tego elementu.
Nie miałem i oby tak zostało

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDI 105KM 77kW [l/100km]

6,3