Ocena kierowcy - Seat Leon I Hatchback

Przemek, 15 lat temu
Rok produkcji 2005
Seat Leon I Hatchback 1.6 102KM 75kW 2005-2005 - Oceń swoje auto
Karoseria : Lakier (niestety najsłabsza strona wozu).
Karoseria : No niestety, tutaj się nie popisali. Czarny metalik już po kilku miesiącach starł się do zwykłego lakieru. Trzeba nieźle woskować, aby odyzyskał dawną świetność
Gdyby nie fakt, że bagażnik ma 340 litrów, to nie rozstawałbym się z nim raczej. No mógłby mniej palić i przyspieszać ok 1,5 sekundy szybciej, ale wtedy by tyle nie kosztował, tylko znacznie więcej. Jest w porządku!
Autkiem wyjechałem z salonu w zimie 2006. Nie byłem na jeździe testowej i to był błąd, bo spodziewałem się znacznie większego kopa wtej jednostce. Niestety nie sprawdziłem stosunku mocy do wagi, a okazuje się, że 102 KM na 1250 kg to trochę mało. Jednak do czasu. Po 45.000 km dało się odczuć, że samochód się dotarł. Teraz przy 60.000 jest naprawdę fajnie, szczególnie jak się jeździ na Pb98 i wyżej. Ale trzeba kręcic co najmniej na 3.500 orbotów, aby czuć przypływ mocy:) Myślę, że 1.9 TDI to optymalna jednostka do tego modelu, zarówno pod względem mocy i dynamiki, jak i spalania.
No niestety skrzynia biegów precyzją nie grzeszy. Nie wspomnę również, że nie jest optymalnie zestrojona z silnikiem. Poza tym zdarza się, że 1. i 2. wypadają na luz przy wolnej jeździe terenowej, a to czasami zaskakuje.
Autko dobrze trzyma się drogi, nawet przy większych prędkościach. Raczej nie ma się do czego przyczepić. Nie daję doskonale, bo niedawno jechałem Passatem 2.0 TDI i jestem pod dużym wrażeniem:)
Z przodu bardzo dobrze, z tyłu w sumie też. Chyba dam 5:)
Jak na wóz tej klasy, to nie jest źle. 5 osób się mieści (z trudem, ale jednak). Gorzej z bagażnikiem jest, no ale że w niejednej byłem podróży tym samochodem, to narzekał nie będę.
Ogrzewanie działa sprawnie (szczególnie tylnej szyby - rewelacja!) Przod tez calkiem fajnie. Klima manualna dziala bez zarzutu (nabijalem po 2 latach i ucieklo moze 10% gazu ze zbiornika). Jest w porzadku.
Jak pisalem wyzej, na 4-ke.
Nie mam zadnych zastrzeżeń. Naprawdę głośno robi się na obrotach powyżej 4.500 lub po przekroczeniu 180 km/h.
Tutaj mogło by być lepiej, bo kształuje się to tak, że średnio wychodzi w okolicach 8 litrów. Producent podaje, ze w trasie można zejść do 5,5. Nierealne:( Mój rekord to 6,2 - 6,3 l przy jeździe 90-100 km/h. Zdecydowanie polecam diesla do tego modelu!
Promocja była piorunująca, bo aż 13.000 PLN w dół, więc absolutnie nie mam zastrzeżeń, aczkolwiek nie dam 5, bo byłem lekko zawiedziony osiągami.
W okresie gwarancji - bez zarzutu. Zaraz potem niektóre plasitiki we wnętrzu zaczęły dawać znać o swoim istnieniu, ale tylko przy pomocy fonii. Nic się nie łamało.
Be zarzutu na przestrzeni 2,5 roku i 60.000 km. Jedynie przeglądy okresowe co 15.000 km w ASO. Wymiana oleju, filtrów, świec, gum stabilizatorów z przodu oraz klocków hamulcowych po 57.000 km. Poważniejszy zarzut - lakier, ale to chyba kwestia egzemplarza...

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 102KM 75kW [l/100km]

7,4