Ocena kierowcy - Seat Leon I Hatchback

leon-ts@tlen.pl, 16 lat temu
Silnik 1.8 T 20V 180KM 132kW
Rok produkcji 2002
Seat Leon I Hatchback 1.8 T 20V 180KM 132kW 1999-2005 - Oceń swoje auto
Inne : Wszystko mnie zaskoczyło pozytywnie!
Układ hamulcowy : klocki
Piszę tą opinię dla osób, które myślą o zakupie Leona TOP SPORTA 1.8T, bo sam jak kupowałem, to mocno się zastanawiałem i dużo czytałem na ten temat! Otóż dla mnie ten samochód jest idealny! Jest niesamowicie oryginalny, ma wielką osobowość. Daje tak dużo frajdy z jazdy, że nie mogę się nadziwić. Nieraz koledzy w innych WYPAS furach dziwili się, dlaczego zostają tak daleko w tyle :) Tu chciałbym napisać jeszcze jedną rzecz! Mianowicie tym samochodem jeździ się inaczej niż normalnymi autami. Pisałem wyżej o "normalnej jeździe Leonem. Teraz wyjaśnie co ona oznacza. Otóż tym Leonem można jechać na 3 sposoby: 1) Normalnie - wtedy spokojnie wyprzedzasz wszystkich innych uczestników ruchu, po prostu jedziesz jak chcesz, masz totalną dowolność w jeżdzie. Życie jest piękne 2) Powoli - wtedy jeździsz tak jak inni uczestnicy ruchu - jedziesz w kolumnie, nie wyprzedzasz wszystkich. Uwaga taka jazda jest trudna - trzeba delikatnie muskać pedał gazu. I trzeba dużo cierpliwości. Po ostatnim spotkaniu z Octavią przez kilka dni jeżdziłem w ten sposób :) i wiecie co odkryłem, że przez ostatni rok (kiedy jeździłem normalnie i szybko) wyprzedziło mnie dosłownie kilka samochodów.... serio! 3) szybko..... tzn. wcieskasz gaz i..... nie ma innych samochodów.... wszystko zostaje w tyle..... pamiętam, kidy po sprowadzeniu pierwszy raz tak pojechałem. Trząsłem się przez 10 min. Pamiętam, jak ruszyłem spod świateł. Po chwili spojrzałem w lusterko wsteczne... zobaczyłem gdzieś w oddali inne samochody. Byłem w szoku! Taka jazda uzależnia. Wybrażam sobie co robi cupra :) albo subaru impreza STI :) może kiedyś ;) Tak samo proszę pamiętać o mojej krytyce hamulców. Ja mówię, że hamulce nie są doskonałe, kiedy hamuję z prędkości ok. 180km/h!!!! przy normalnej jeździe (tj. ok.120-150km/h) są bardzo dobre.
SEAT Leon Top Sport 1.8T 180KM Dla mnie silnik doskonały! Pracuje cicho, znakomicie wkręca się na obroty. Doskonałe przyspieszenie już od samego startu. Nie czuję żadnej turbo-dziury. Przypieszenie praktycznie takie samo w całym przedziale obrotów. Rewelacja do szybkich startów - diesel z kolei ma lepsze przyspieszenie na wyższych obrotach (wyższy moment). Ale ja właśnie szukałem auta szybko startującego i 1.8T jest tu idealny. Czesem żałuję, że nie wybrałem Cupry ;) ale Top Sport też jest idealny. Vmax (wg licznika) ok. 230km/h Szacunek dla tego silnika! Pamiętajcie, żeby o niego dbać! Rozgrzanie przed szaleństwami i schłodzenie po ostrej jeździe! W końcu to turbo!
Rewelacja! Jadę po obrotach jak chcę - chcę pociągnąć - ciągnę ile chcę! chcę szybkich przełożeń - przekładam szybko! Praca niezwykle precyzyjna. No i 6 biegów - to jest poezja. Odkąd szukam drugiego samochodu - tylko ze skrzynią 6-biegową :)
Też znakomity! Wg mnie idealny kompromis między miękkością i twardością. Oczywiście to nie jest miękkie zawieszenie - ale takiego właśnie szukałem! Natychmiastowa reakcja na każde moje polecenie. W efekcie nie lubię wysiadać z tego auta :) Byłem też zainteresowany wersją 4x4 jednak wg mnie haldex nie jest idealnym rozwiązaniem (wolałbym stały napęd) no i mniejszy bagażnik! Napęd na przednią oś w zupełności wystarcza
Widocznośc bez zastrzeżeń. Tylna szyba wprawdzie niewielka, ale wg mnie wystarczająca. Po sprowadzeniu miałem na klapie spojler, który wyrażnie ograniczał widoczność ale go zdjąłem (wystarczy wg mnie oryginalny spojler na górze klapy) - wersja top sport jest tak oryginalna i indywidualna, że nie potrzebne wg mnie są żadne bajery. Acha! mam przyciemniane szyby z tyłu i ostatnio nie zauważyłem pod wieczór takiej jednej Octavii :( to jest wada, no ale nie z winy Leonka ;)
Audi A2 - nie trzeba nic więcej dodawać. Wszystko idealnie.
Ogrzewanie znakomite. Mam climatronic, niestety już chyba nieco wyeksploatowany, ale poza normalnym zużyciem nie widzę żadnych wad. Szybki się nie parują, wszystko pięknie :)
Dla mnie wystarczy. Pamiętajcie, że to jest Audi A2, więc osoby, które oczekują tu przestrzeni VANA zawiodą się. Ja wiedziałem czego oczekuję i moje oczekiwania są spełnione w 100%. Rewelacyjny bagażnik! Duży i pojemny. Powiem szczerze, że wybierałem między Celicą VII i Leonem. Celica też jest piękna, jednak leon jest szybszy ;) (Celica 163KM, ja wiem że jest jeszcze 192KM, a leon jest jeszcze 225KM :) i Leon wygrał właśnie dużo lepszą przestrzenią i bagażnikiem. Acha! Leon to moje rodzinne (2+1, a teraz już 2+2) autko :)
ćsiii.... cichutko...
OK! pali dużo! ale wg mnie przy takim silniku i tych osiągach to jest bardzo niewilkie spalanie! BARDZO DUŻO zależy od stylu jazdy. Ja nie lubię jeździć powoli (Leonem się nie da :) więc palę dość dużo. W mieście da się zejść do ok. 10l/100km, ale po co? Normalnie ok. 12-13l, w tresie normalnie 9-10l Nie korzystam z ASO, tylko mam zaufango mechanika! Na razie nic strasznego się nie dzieje (nie jest to nowy wóz), trzeba oczywiście dbać o dobry olej i zmieniać go często (ja co 10yś km). Acha po sprowadzeniu miałem taką przygodę, że silnik mi się urwał ze śrub mocujących :) Na szczęście nic poważnego się nia stało - przypuszczam, że jak z Niemiec wjechał na polskie drogi, to się zdziwił (ma raczej twarde zawieszenie)
Stosunek jakość/cena - doskonały. Wg mnie nie było lepszego wyboru z punktu widzenia mocy silnika, sportowego zacięcia. Oczywiście są auta szybsze, oczywiście są wieksze, oczywiście są piękniejsze. Ale zanim kupicie auto dobrze zastanówcie się czego oczekujecie! Dla mnie ten wóz spełnia wszystkie oczekiwania! Wiem że łatwo podrasować silnik, więc dla entuzjastów tuningu też jest gratka! Wg mnie nowy model Leona nie ma już tej osobowości, co Leon I :) to moja opinia. Prozę pamiętać, że opisywałem tu wersję TOP Sport, która jest nieco inna niż zwykły leon. Wielki szacunek dla tego Auta!
Dla mnie niezawodny. W przeciwieństwie do wielu malkontentów wiem, że samochód to rzecz MECHANICZNA i mogą się popsuć pewne sprawy. Mnie na przykład nie działa podgrzewanie siedzenia kierwcy - dla mnie nie ważne i tak bym nie korzystał :) Ogólnie bez zastrzeżeń :)
No jak pisałem wscześniej był problem z tym urwanym silnikiem :) teraz to wspominam ze śmiechem, chociaż ponieważ stało mi się to kilka dni po sprowadzeniu, to wtedy się wystraszyłem, że to jakiś wrak. Zrobiłem przez rok 30tyś. km i nic poza tym nie dzieje! Dla mnie też troszkę za słabe są hamulce :( kupiłem top sporta m.in dlatego, że bałem się hamulców brembo w cuprze (że zjedzą mnie koszty), a te u mnie w woziku są czasem za słabe (mówię tu o hamowaniu z prędkości pow. 180km/h) - wtedy się grzeją i tracą na skuteczności. No i raz jak musiałem z takiej prędkości zahamować "w miejscu" - no to się zepsuły ;)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 T 20V 180KM 132kW [l/100km]

10,7