Seat Leon I 1.9 TDI 130KM 2003-2005 - Oceń swoje auto

Ocena Seat Leon I 1.9 TDI 130KM 2003-2005

Seat Leon I 1.9 TDI 130KM 2003-2005

z przebiegiem 195 000 km, wyprodukowany w 2004 roku, manualna skrzynia biegów
~Kyniu113
dodał ocenę 09.01.2013 19:54:17, jeździ tym autem niecały rok

Ogólnie jest to mój pierwszy diesel i padło na Leona w nieśmiertelnym silniku 1.9 TDI.Cóż nie żałuję nawet złotówki wydanej na to auto.Znalazłem zadbany egzemplarz i nie "szkliłem" przy kupnie!!Dostałem to za co zapłaciłem.Ładne szybkie zgrabne auto w miarę dobrze wyposażone jak na swoją klasę.Długo zastanawiałem się nad wyborem auta i nie żałuję że padło na Leona.Mam nadzieję że w przyszłości jeszcze trafi mi się jakieś auto z literką "S" na masce.Może Leon III :)??

Wiadomo.Diesel to diesel.Klekotać musi.Wcześniej posiadałem auto benzynowe i nie byłem na początku za bardzo przyzwyczajony do odgłosu diesla pod maską.Zwłaszcza że Leon jest moim pierwszym autem z silnikiem diesla.Teraz już się przyzwyczaiłem i nie przeszkadza mi ten odgłos silnika.Co do elastyczności to nie mam zastrzeżeń.Autko ładnie się zbiera i jeszcze mnie nie zawiodło przy wyprzedzaniu.Osiągi są dla mnie w pełni zadowalające jak na charakter auta i mały apetyt na paliwo.

Skrzynia 6 biegowa.Biegi wchodzą bez oporów i nic nie mogę zarzucić kulturze pracy skrzyni.6 biegów rewelacyjnie sprawuje się na autostradzie czy ekspresówce.

Do perfekcji układu jezdnego z BMW jeszcze temu autu brakuje, lecz mimo tego nie mam powodów do narzekania.Posiadam wersję Sport.Zawieszenie jest w miarę sztywne lecz nie za bardzo.Dobrze się czuje auto na zakrętach.Wspomaganie działa bez zarzutów.Z resztą nie ma co tu wymagać.Leon to nie rajdówka a to co prezentuje zawieszenie w zupełności wystarcza na nasze polskie drogi.

I tutaj zaczynają się małe schody dla ludzi którzy nie mają wyczucia odległości.Z przodu widoczność jak dla mnie bardzo dobra.Trzeba wyczuć gdzie kończy się przód i można na centymetry podjeżdżać do każdej ściany.Z tyłu to już raczej na wyczucie i dla niedzielnych kierowców polecam montaż czujników parkowania.

Tutaj nie ma się do czego przyczepić.Wszystkie przełączniki i pokrętła są tam gdzie bym się tego spodziewał.Wygodne fotele i 2 płaszczyznowa regulacja kierownicy sprawiają że nie sposób nie znaleźć w tym aucie dobrej pozycji za kierownicą.Nie odrywając daleko ręki od dźwigni zmiany biegów można bez problemu obsługiwać radio i panel klimatronica.Dźwignie kierunkowskazów i wycieraczek działają bez problemu i są przyjemne w obsłudze.

Posiadam klimatronic i nie mam absolutnie żadnych problemów z ogrzewaniem czy chłodzeniem auta.Wiadomo diesel wolniej się nagrzewa od benzyny ale mi to nie przeszkadza.W zimie szyby szybko opuszcza mróz, a latem klima chłodzi rewelacyjnie.

Na przednich fotelach nie brakuje przestrzeni.Z tyłu jest już trochę ciaśniej lecz bez tragedii.Fotele z mojej wersji Sport są dobrze wyprofilowane i nawet na tylnej kanapie siedzi się bardzo wygodnie.

Do 100km na godzinę bez gwałtownego przyspieszania w aucie można mówić szeptem.Przy gwałtownym przyspieszaniu słychać silnik i choć mi to nie przeszkadza to innym może być to już nie w smak.Nie wiem jak jest w wersji z silnikiem benzynowym, ale da się z tym żyć.Mogłoby być odrobinę lepiej ale to nie jest auto klasy premium więc narzekał też nie będę.

I tu jest to za co uwielbiam Leona!:)Nie mieszkam w dużym mieście i nie poruszam się zakorkowanymi trasami ale jeszcze mój Leon nie spalił mi więcej jak 6 litrów ON na 100km.Wynik ten notuję nawet w zimę!!W trasie przy 120km/h zużycie to 4,9 litra ON.Za każdym razem tankuję do pełna i zeruję wszystko więc moje pomiary są prawdziwe i rzetelne.Co do kosztów napraw to jeszcze nic poważnego mi się nie przytrafiło w tym roku bo trafiłem na zadbany egzemplarz i sam też dbam o niego jak najlepiej.Olej zmieniany co 10000km zawsze oryginalny Motul.Filtry wymieniane na czas i żadnego druciarstwa!!Pamiętam o chłodzeniu turbiny po każdej szybszej jeździe i nie katuję auta na zimnym silniku.

Leony nie należą do najtańszych aut w zakupie i trzymają nadal swoją cenę dlatego żeby kupić zadbany egzemplarz trzeba się trochę wykosztować.W sumie to i dobrze bo auto nie jest obarczone żadnymi poważniejszymi wadami produkcyjnymi jak niektóre modele np Forda do którego sprzedaję części i wiem że na pewno nie spojrzę przychylnie w stronę tej marki przez następne kilkanaście lat.

Jeszcze mi się takie nie przytrafiły i mam nadzieję że szybko nie przytrafią.

Spalanie 1.9 TDI 130KM 2003-2005

Diesel [l/100km]
5,3

5,4

6,0

Co najbardziej zaskoczyło pozytywnie oceniającego?

Spalanie 131 konnego silnika jest jak dla mnie największą zaletą.

Uciążliwe usterki zgłoszone przez oceniającego

Inne

Cóż wkurza mnie trochę trzeszczenie tapicerki tu i ówdzie przy mocniejszych basach w radiu.Da się z tym żyć ale dla kogoś kto po odpaleniu silnika odpala radio i już go nie gasi do zakończenia jazdy jest to trochę denerwujące.Co prawda rozebranie tapicerki i wygłuszenie oraz usztywnienie gdzieniegdzie nie jest strasznie kłopotliwe ale nie o to powinno przecież chodzić.Tu się niestety ktoś nie popisał.

Sugeruję usunięcie, bo:
powrót do listy
sortowanie według długości komentarza (zmień sortowanie)

Oblicz koszty własnej jazdy 1.9 TDI 130KM 2003-2005

Kierowcy, którzy oglądali Seat Leon, oglądali także

Dowiedz się więcej o Seat Leon

Przeczytaj o Seat Leon

Seat Leon SC 1.4 TSI - trochę sportu, wiele rozsądku
Seat Leon SC 1.4 TSI - trochę sportu, wiele rozsądku Leon SC rzuca się w oczy. 140-konny silnik 1.4 TSI zapewnia sporą radość z jazdy, ale rozważnie obchodzi się z benzyną. Za dobrze wyposażoną wersję Style trzeba zapłacić 75 900 zł.

Seat Leon - zobacz filmy

Liczba wpisów 188 376