Konkurs gokartowy - tydzień 3

Seat Leon I 1.9 TDI 130KM 2003-2005 - Oceń swoje auto

Ocena Seat Leon I 1.9 TDI 130KM 2003-2005

Seat Leon I 1.9 TDI 130KM 2003-2005

z przebiegiem 195 000 km, wyprodukowany w 2004 roku, manualna skrzynia biegów
~Kyniu113
dodał ocenę 09.01.2013 19:54:17, jeździ tym autem niecały rok

Ogólnie jest to mój pierwszy diesel i padło na Leona w nieśmiertelnym silniku 1.9 TDI.Cóż nie żałuję nawet złotówki wydanej na to auto.Znalazłem zadbany egzemplarz i nie "szkliłem" przy kupnie!!Dostałem to za co zapłaciłem.Ładne szybkie zgrabne auto w miarę dobrze wyposażone jak na swoją klasę.Długo zastanawiałem się nad wyborem auta i nie żałuję że padło na Leona.Mam nadzieję że w przyszłości jeszcze trafi mi się jakieś auto z literką "S" na masce.Może Leon III :)??

Wiadomo.Diesel to diesel.Klekotać musi.Wcześniej posiadałem auto benzynowe i nie byłem na początku za bardzo przyzwyczajony do odgłosu diesla pod maską.Zwłaszcza że Leon jest moim pierwszym autem z silnikiem diesla.Teraz już się przyzwyczaiłem i nie przeszkadza mi ten odgłos silnika.Co do elastyczności to nie mam zastrzeżeń.Autko ładnie się zbiera i jeszcze mnie nie zawiodło przy wyprzedzaniu.Osiągi są dla mnie w pełni zadowalające jak na charakter auta i mały apetyt na paliwo.

Skrzynia 6 biegowa.Biegi wchodzą bez oporów i nic nie mogę zarzucić kulturze pracy skrzyni.6 biegów rewelacyjnie sprawuje się na autostradzie czy ekspresówce.

Do perfekcji układu jezdnego z BMW jeszcze temu autu brakuje, lecz mimo tego nie mam powodów do narzekania.Posiadam wersję Sport.Zawieszenie jest w miarę sztywne lecz nie za bardzo.Dobrze się czuje auto na zakrętach.Wspomaganie działa bez zarzutów.Z resztą nie ma co tu wymagać.Leon to nie rajdówka a to co prezentuje zawieszenie w zupełności wystarcza na nasze polskie drogi.

I tutaj zaczynają się małe schody dla ludzi którzy nie mają wyczucia odległości.Z przodu widoczność jak dla mnie bardzo dobra.Trzeba wyczuć gdzie kończy się przód i można na centymetry podjeżdżać do każdej ściany.Z tyłu to już raczej na wyczucie i dla niedzielnych kierowców polecam montaż czujników parkowania.

Tutaj nie ma się do czego przyczepić.Wszystkie przełączniki i pokrętła są tam gdzie bym się tego spodziewał.Wygodne fotele i 2 płaszczyznowa regulacja kierownicy sprawiają że nie sposób nie znaleźć w tym aucie dobrej pozycji za kierownicą.Nie odrywając daleko ręki od dźwigni zmiany biegów można bez problemu obsługiwać radio i panel klimatronica.Dźwignie kierunkowskazów i wycieraczek działają bez problemu i są przyjemne w obsłudze.

Posiadam klimatronic i nie mam absolutnie żadnych problemów z ogrzewaniem czy chłodzeniem auta.Wiadomo diesel wolniej się nagrzewa od benzyny ale mi to nie przeszkadza.W zimie szyby szybko opuszcza mróz, a latem klima chłodzi rewelacyjnie.

Na przednich fotelach nie brakuje przestrzeni.Z tyłu jest już trochę ciaśniej lecz bez tragedii.Fotele z mojej wersji Sport są dobrze wyprofilowane i nawet na tylnej kanapie siedzi się bardzo wygodnie.

Do 100km na godzinę bez gwałtownego przyspieszania w aucie można mówić szeptem.Przy gwałtownym przyspieszaniu słychać silnik i choć mi to nie przeszkadza to innym może być to już nie w smak.Nie wiem jak jest w wersji z silnikiem benzynowym, ale da się z tym żyć.Mogłoby być odrobinę lepiej ale to nie jest auto klasy premium więc narzekał też nie będę.

I tu jest to za co uwielbiam Leona!:)Nie mieszkam w dużym mieście i nie poruszam się zakorkowanymi trasami ale jeszcze mój Leon nie spalił mi więcej jak 6 litrów ON na 100km.Wynik ten notuję nawet w zimę!!W trasie przy 120km/h zużycie to 4,9 litra ON.Za każdym razem tankuję do pełna i zeruję wszystko więc moje pomiary są prawdziwe i rzetelne.Co do kosztów napraw to jeszcze nic poważnego mi się nie przytrafiło w tym roku bo trafiłem na zadbany egzemplarz i sam też dbam o niego jak najlepiej.Olej zmieniany co 10000km zawsze oryginalny Motul.Filtry wymieniane na czas i żadnego druciarstwa!!Pamiętam o chłodzeniu turbiny po każdej szybszej jeździe i nie katuję auta na zimnym silniku.

Leony nie należą do najtańszych aut w zakupie i trzymają nadal swoją cenę dlatego żeby kupić zadbany egzemplarz trzeba się trochę wykosztować.W sumie to i dobrze bo auto nie jest obarczone żadnymi poważniejszymi wadami produkcyjnymi jak niektóre modele np Forda do którego sprzedaję części i wiem że na pewno nie spojrzę przychylnie w stronę tej marki przez następne kilkanaście lat.

Jeszcze mi się takie nie przytrafiły i mam nadzieję że szybko nie przytrafią.

Spalanie 1.9 TDI 130KM 2003-2005

Diesel [l/100km]
5,3

5,4

6,0

Co najbardziej zaskoczyło pozytywnie oceniającego?

Spalanie 131 konnego silnika jest jak dla mnie największą zaletą.

Uciążliwe usterki zgłoszone przez oceniającego

Inne

Cóż wkurza mnie trochę trzeszczenie tapicerki tu i ówdzie przy mocniejszych basach w radiu.Da się z tym żyć ale dla kogoś kto po odpaleniu silnika odpala radio i już go nie gasi do zakończenia jazdy jest to trochę denerwujące.Co prawda rozebranie tapicerki i wygłuszenie oraz usztywnienie gdzieniegdzie nie jest strasznie kłopotliwe ale nie o to powinno przecież chodzić.Tu się niestety ktoś nie popisał.

Sugeruję usunięcie, bo:
powrót do listy
sortowanie według długości komentarza (zmień sortowanie)

Oblicz koszty własnej jazdy 1.9 TDI 130KM 2003-2005

Kierowcy, którzy oglądali Seat Leon, oglądali także

Dowiedz się więcej o Seat Leon

Przeczytaj o Seat Leon

Seat Leon ST FR - Leon transportowiec
Seat Leon ST FR - Leon transportowiec Seat Leon trzeciej generacji doczekał się wersji kombi. Auto ma dynamiczną sylwetkę, dobrze się prowadzi, a gdy trzeba - potrafi być oszczędne. A więc wersja idealna? Nie do końca.

Seat Leon - zobacz filmy

Odpowiedź Seata na nasz test Leona ST FR
Odpowiedź Seata na nasz test Leona ST FR Jakiś czas temu dość wnikliwie przetestowaliśmy Seata Leona ST FR odkrywając kilka niedociągnięć zastosowanych w nim systemów. Nie znając odpowiedzi na kilka nurtujących nas pytań zadaliśmy je producentowi. Niedawno dostaliśmy odpowiedzi. Zapraszamy do oglądania!
Seat Leon ST FR 1.8 TSI 180 KM, 2014 - test AutoCentrum.pl
Seat Leon ST FR 1.8 TSI 180 KM, 2014 - test AutoCentrum.pl Seat Leon był już w naszej redakcji kilka razy, ale tym razem postanowiliśmy sprawdzić, jak sprawuje się połączenie praktycznego nadwozia ze sportowymi aspiracjami i mocnym silnikiem. Sprawdźcie, co z tego wyszło!

Liczba wpisów 189 615