Ocena kierowcy - Seat Leon I Hatchback

Kyniu113, 11 lat temu
Silnik 1.9 TDI 130KM 96kW
Rok produkcji 2004
Seat Leon I Hatchback 1.9 TDI 130KM 96kW 2003-2005 - Oceń swoje auto
Silnik : Spalanie 131 konnego silnika jest jak dla mnie największą zaletą.
Inne : Cóż wkurza mnie trochę trzeszczenie tapicerki tu i ówdzie przy mocniejszych basach w radiu.Da się z tym żyć ale dla kogoś kto po odpaleniu silnika odpala radio i już go nie gasi do zakończenia jazdy jest to trochę denerwujące.Co prawda rozebranie tapicerki i wygłuszenie oraz usztywnienie gdzieniegdzie nie jest strasznie kłopotliwe ale nie o to powinno przecież chodzić.Tu się niestety ktoś nie popisał.
Ogólnie jest to mój pierwszy diesel i padło na Leona w nieśmiertelnym silniku 1.9 TDI.Cóż nie żałuję nawet złotówki wydanej na to auto.Znalazłem zadbany egzemplarz i nie \"szkliłem\" przy kupnie!!Dostałem to za co zapłaciłem.Ładne szybkie zgrabne auto w miarę dobrze wyposażone jak na swoją klasę.Długo zastanawiałem się nad wyborem auta i nie żałuję że padło na Leona.Mam nadzieję że w przyszłości jeszcze trafi mi się jakieś auto z literką \"S\" na masce.Może Leon III :)??
Wiadomo.Diesel to diesel.Klekotać musi.Wcześniej posiadałem auto benzynowe i nie byłem na początku za bardzo przyzwyczajony do odgłosu diesla pod maską.Zwłaszcza że Leon jest moim pierwszym autem z silnikiem diesla.Teraz już się przyzwyczaiłem i nie przeszkadza mi ten odgłos silnika.Co do elastyczności to nie mam zastrzeżeń.Autko ładnie się zbiera i jeszcze mnie nie zawiodło przy wyprzedzaniu.Osiągi są dla mnie w pełni zadowalające jak na charakter auta i mały apetyt na paliwo.
Skrzynia 6 biegowa.Biegi wchodzą bez oporów i nic nie mogę zarzucić kulturze pracy skrzyni.6 biegów rewelacyjnie sprawuje się na autostradzie czy ekspresówce.
Do perfekcji układu jezdnego z BMW jeszcze temu autu brakuje, lecz mimo tego nie mam powodów do narzekania.Posiadam wersję Sport.Zawieszenie jest w miarę sztywne lecz nie za bardzo.Dobrze się czuje auto na zakrętach.Wspomaganie działa bez zarzutów.Z resztą nie ma co tu wymagać.Leon to nie rajdówka a to co prezentuje zawieszenie w zupełności wystarcza na nasze polskie drogi.
I tutaj zaczynają się małe schody dla ludzi którzy nie mają wyczucia odległości.Z przodu widoczność jak dla mnie bardzo dobra.Trzeba wyczuć gdzie kończy się przód i można na centymetry podjeżdżać do każdej ściany.Z tyłu to już raczej na wyczucie i dla niedzielnych kierowców polecam montaż czujników parkowania.
Tutaj nie ma się do czego przyczepić.Wszystkie przełączniki i pokrętła są tam gdzie bym się tego spodziewał.Wygodne fotele i 2 płaszczyznowa regulacja kierownicy sprawiają że nie sposób nie znaleźć w tym aucie dobrej pozycji za kierownicą.Nie odrywając daleko ręki od dźwigni zmiany biegów można bez problemu obsługiwać radio i panel klimatronica.Dźwignie kierunkowskazów i wycieraczek działają bez problemu i są przyjemne w obsłudze.
Posiadam klimatronic i nie mam absolutnie żadnych problemów z ogrzewaniem czy chłodzeniem auta.Wiadomo diesel wolniej się nagrzewa od benzyny ale mi to nie przeszkadza.W zimie szyby szybko opuszcza mróz, a latem klima chłodzi rewelacyjnie.
Na przednich fotelach nie brakuje przestrzeni.Z tyłu jest już trochę ciaśniej lecz bez tragedii.Fotele z mojej wersji Sport są dobrze wyprofilowane i nawet na tylnej kanapie siedzi się bardzo wygodnie.
Do 100km na godzinę bez gwałtownego przyspieszania w aucie można mówić szeptem.Przy gwałtownym przyspieszaniu słychać silnik i choć mi to nie przeszkadza to innym może być to już nie w smak.Nie wiem jak jest w wersji z silnikiem benzynowym, ale da się z tym żyć.Mogłoby być odrobinę lepiej ale to nie jest auto klasy premium więc narzekał też nie będę.
I tu jest to za co uwielbiam Leona!:)Nie mieszkam w dużym mieście i nie poruszam się zakorkowanymi trasami ale jeszcze mój Leon nie spalił mi więcej jak 6 litrów ON na 100km.Wynik ten notuję nawet w zimę!!W trasie przy 120km/h zużycie to 4,9 litra ON.Za każdym razem tankuję do pełna i zeruję wszystko więc moje pomiary są prawdziwe i rzetelne.Co do kosztów napraw to jeszcze nic poważnego mi się nie przytrafiło w tym roku bo trafiłem na zadbany egzemplarz i sam też dbam o niego jak najlepiej.Olej zmieniany co 10000km zawsze oryginalny Motul.Filtry wymieniane na czas i żadnego druciarstwa!!Pamiętam o chłodzeniu turbiny po każdej szybszej jeździe i nie katuję auta na zimnym silniku.
Leony nie należą do najtańszych aut w zakupie i trzymają nadal swoją cenę dlatego żeby kupić zadbany egzemplarz trzeba się trochę wykosztować.W sumie to i dobrze bo auto nie jest obarczone żadnymi poważniejszymi wadami produkcyjnymi jak niektóre modele np Forda do którego sprzedaję części i wiem że na pewno nie spojrzę przychylnie w stronę tej marki przez następne kilkanaście lat.
Jeszcze mi się takie nie przytrafiły i mam nadzieję że szybko nie przytrafią.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDI 130KM 96kW [l/100km]

5,3