Ocena kierowcy - Seat Toledo II

Stefan, 16 lat temu
Silnik 1.8 20V 125KM 92kW
Rok produkcji 2001
Seat Toledo II 1.8 20V 125KM 92kW 1999-2004 - Oceń swoje auto
Jestem bardzo zadowolony z samochodu. Mimo, że celowałem w coś większego, to jestem pozytywnie zaskoczony pojemnością, komfortem i wyposażeniem. Najbardziej zdziwiłem się jak zobaczyłem na parkingu, że jest tej samej długości co Toyota Corolla kombi!!
Silnik pracuje rewelacyjnie. Na wolnych obrotach cisza i spokój - praktycznie niesłyszalny z wnętrza auta. Przy mocniejszym wciśnięciu sympatyczny pomruk, którego szczerze powiem nieoczekiwałem po takiej pojemności (wcześniej jeździłem autami z silnikami powyżej 2 litrów i nie przypuszczałem, że tylko przy takich silnikach można mieć przyjemność z ich słuchania).
Mimo, że auto ma 7 lat, ale prawdopodobnie przez niewielki przebieg (62 tys. - dam sobie głowę uciąć, że nie kręcony) - rewelacja. Biegi wchodzą bez problemów, płynnie. Nie ma mowy o zgrzytnięciu przy wrzucaniu wstecznego - no chyba, że ktoś to zrobi w trakcie jazdy:)
Zakręty pokonuje dynamicznie, bez nadmiernych przechyłów. Czasem się zdarza, że zamiar kierowcy nie do końca jest spełniony, ale mam wrażenie, że to przez zimowe opony. Jak zmienię na letnie - będę miał lepsze pojęcie.
Widoczność we wszystkie strony moim zdaniem wystarczająca. Nie zgadzam się z opiniami, że do tyłu trochę słabo widać. W końcu żadne auto nie jest przezroczyste. Może rzeczywiście ciężko jest na lusterka podjechać na wstecznym do przeszkody, ale z doświadczenia doszedłem do wniosku, że należy to robić tak, że jeżeli wydaje się, że już nie można, bo uderzasz, to jeszcze trochę - wszystko przez podniesiony nieco tył, ograniczający widoczność. Ale nie uważam tego za problem.
Co tu dużo mówić - wszystko pod ręką.
Bardzo szybko się nagrzewa i elegancko trzyma temperaturę - napewno duży udział ma w tym klimatronik, który polecam każdemu.
Miejsca jest wystarczająco dużo i z przodu i z tyłu. Regulacja fotela kierowcy pozwala na naprawdę wygodne ułożenie pozycji za kierownicą.
Tutaj małe zastrzeżenie - niestety silnik 1.8 20V jest nieco głośny przy wyższych prędkościach - jest to efektem tego, że przy 140km/h wskazówka obrotomierza znacznie przekracza 4000 obr./min. No trudno, żeby przy takich obrotach nie było słychać silnika. Poczekam jeszcze na lato i jak zmienię opony na letnie - może zmienię zdanie, ale nie sądzę, żeby odgłos zimówek też miał tutaj istotne znaczenie.
Mogłoby być troszkę lepiej - w trasie spala 7 litrów (prędkość około 120-140km/h), w mieście 10 litrów (na razie testowane tylko w zimie i na niezbyt długich odcinkach w mieście). Ale nie ma co narzekać - wydaje mi się dużo, ponieważ przez prawie 5 lat jeździłem dieslem. Mimo wszystko wolę jednak benzynę - ciszy w samochodzie i braku klekotu przy zimnym silniku nie zamieniłbym na mniejsze spalanie. Nie lubię diesli (tych starszych).
Auto z przebiegiem 60 tys., rocznik 2001, pełne wyposażenie bez skóry (4xairbag, klimatronik, el. szby, el. lusterka, fabryczne radio - niestety musiałem dokupić zmieniarkę, ponieważ oryginalnie zamontowano kaseciaka, skórzana tapicerka, podłokietnik i kilka innych drobnostek ułatwiających życie). Rewelacyjny stan, po pierwszym właścicielu, który dbał o niego jak o oko w głowie. Cena niższa niż rynkowe - i jak tu się nie cieszyć??
Jak na razie nic się nie dzieje, ale jeżdżę dopiero 2 miesiące.
Jak na razie nic się nie dzieje, ale jeżdżę dopiero 2 miesiące.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 20V 125KM 92kW [l/100km]

8,7