Ocena kierowcy - Skoda Fabia I Kombi

Silnik 1.4 TDI 70KM 51kW
Rok produkcji 2005
Skoda Fabia I Kombi 1.4 TDI 70KM 51kW 2005-2007 - Oceń swoje auto
Silnik : Super ekonomiczny, chodź kiepsko z kulturą pracy
Fajne autko do jazdy po mieście i na krótkie wypady. Na dłuższych trasach przeszkadza głośny silnik i kiepska pozycja za kierownicą. Wysoka niezawodność i solidność wykonania. Ja używałem Fabię jako auto służbowe i bardzo mile wspominam, nie miałem z nim nigdy żadnych problemów. Z mojej wiedzy wynika, iż w całej firmie Fabie 1,4 TDI (kilkadziesiąt sztuk) były oceniane pozytywnie (choć oczywiście każdy marzył o 1,9TDI). W 2-3 lata przejeżdżały często ponad 200tyś km bez poważnych awarii, w przeciwieństwie do również używanej u nas Astry II. Mogę każdemu bez wahania polecić ten model. Dodatkowo Fabia jest stosunkowo bezpiecznym autem, w firmie kilka zostało skasowanych ale ludzie wychodzili bez szwanku. Jestem tego najlepszym przykładem, gdyż moją wydachowałem przy 80km/h i poza kilkoma siniakami nic mi i pasażerowi się nie stało (autko poszło niestety do kasacji). Jako ciekawostkę mogę napisać, iż po wypadku dostałem Fabię II z tym samym silnikiem i moim zdaniem Fabia II to totalna porażka. Jeśli chodzi o wygląd, jakość wykonania, wyposażenie, ergonomię i komfort jazdy Fabia II to krok wstecz. Jeżeli ktoś zastanawia się czy wybrać Fabię I czy II to powinien brać I. II to totalna kalarepa.
No cóż po 3 cylindrach nie ma co się spodziewać specjalnej kultury. Przy wyższych prędkościach głośny, dźwięk zimnego na mrozie przypomina trochę traktor Białoruś, ale jak się rozgrzej i nie kręci za wysoko to jest do zniesienia. Jak na 70 koni zaskakująco dynamiczny więc zawalidrogą nie jest, ale do sportowej jazdy się za nadto nie nadaje. Gdyby był trochę cichszy, to by było bardzo dobrze, a tak tylko przeciętnie
Do skrzyni nie ma żadnych zarzutów, precyzyjna i bezproblemowa.
Układ jezdny dobrze wybiera nierówności i jest trwały. Całkiem nieźle pokonuje zakręty, ale jak ktoś przeszarżuje to nie wybacza błędów. Wspomaganie jak na mój gust za silne przez co nie bardzo czuć drogę. Przy prędkościach autostradowych (od 150 w górę) auto totalnie niestabilne, wymaga sporej koncentracji, jednak przy normalnej jeździe jest ok. Reakcja na boczny wiatr w normie .
Nie wiedzieć czemu prawe lusterko ma mniejszą powierzchnię od lewego. Jak dla mnie lewe też ciut za małe (o prawym nie wspomnę). Duży plus za czujniki parkowania. Gdyby nie te małe lusterka była by rewelacja
Wszystkie przełączniki są tam gdzie być powinny. Plus za możliwość regulacji prędkości wycieraczek w trybie „przerywanym”. Drugi plus za możliwość domknięcia elektrycznych szyb po wyjęciu kluczyka (super sprawa dla zapominalskich)! Plus za centralny zamek, który po ruszeniu automatycznie blokuje klapę bagażnika (blokada zwalnia się automatycznie po otwarciu drzwi kierowcy, więc nie ma obawy, że ktoś na światłach świśnie nam bagaże). Kolejny plus za chłodzony schowek. Minus za fotel - ja przez cały okres eksploatacji nie znalazłem właściwej pozycji i na dłuższych trasach okrutnie cierpłem ale przyznaję, iż jest niewiele aut w których nie cierpnę. Generalnie ergonomię oceniam bardzo dobrze.
Ogrzewanie szybkie i skuteczne, klima ładnie odparowuje szyby i jest chłodzony schowek. Nie ma się do czego przyczepić.
Jak już wcześniej wspomniałem, nie mogłem znaleźć właściwej pozycji za kierownicą. Z tyłu nigdy nie jeździłem ale też nie słyszałem aby ktoś narzekał. Bagażnik w kombi wystarczający.
Przy wyższych prędkościach mały diselek jest głośny, nawet bardzo głośny i na dłuższą trasę męczący.
W życiu nie jeździłem bardziej ekonomicznym autem! Na trasie przy równej, spokojnej jeździe można bez większych problemów zejść poniżej 4l/100km!!! Autko nigdy nie przekroczyło 6,7l/100km!!! REWELACJA!
Moja Fabia była służbowa, więc nie mogę wypowiadać się o cenie, choć wydaje mi się, iż było OK
Dość często przepalały się żarówki w przednich reflektorach. Kiepskie mocowanie fotela kierowcy, który po przejechaniu ponad 100km zaczynał się bujać, al. Dało się go zablokować drewnianym kołkiem:)
Nie odnotowałem żadnej

On - zużycie paliwa dla silnika 1.4 TDI 70KM 51kW [l/100km]