Ocena kierowcy - Skoda Felicia II Hatchback

sumrow, 15 lat temu
Rok produkcji 1999
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Skoda Felicia II Hatchback 1.3 68KM 50kW 1998-2001 - Oceń swoje auto
Inne : W tym modelu zaskoczyła mnie przestrzeń dla osób podróżujących tym autem. Zaskoczyly mnie również ceny części zamiennych - tutaj mogę polecić sklep internetowy www.skodaczesci.pl Profesjonalizm oraz szybkość działania osób tam pracujących oceniam jako perfekcyjny.
Gdybym miał kupować to auto ponownie kupiłbym go z silnikiem 1,6 bądz 1,9 diesel. Jednak jednostka 1,3 daje do zrozumienia, że pochodzi z poprzedniej epoki.
Silnik jak na dosyć starą jednostkę lekko zmodernizowany przez VW zachwowuję się dobrze. Trochę głośny i denerwowała mnie jego praca na niższych biegach 1-3. Generalnie OK.
Przełożenia krótkie (co ma wg mnie swoje dobre i złe strony). Krótkie 1-3, później dłuższa 4 i długa 5. Dosyć elastycznie, przy 70 km/h można włączać piąty bieg. Czasami problem z wrzuceniem biegu wstecznego (zgrzyty, ponowne wysprzęglanie).
Moja Felicia nie była wyposażona we wspomaganie kierownicy, mnie jednak nie sprawiało to problemu w manewrach tym autem. Samochód miał miękkie zawieszenie (nawet powiedziałbym za miękkie), na nierównościach można było zahaczyć elementami podwozia (a na pewno chlapaczami co zdarzało się dosyć często). W miarę dobrze trzymał się na zakrętach.
Widoczność w aucie oceniam jako dobra.
Wszystko na swoim miejscu, z resztą co tu ukrywać za dużo to tego nie było. Samochód może się podobać. Mnie podobał się przód, reszta trochę bez polotu. Miałem wersję GLXi więc w środku konsola środkowa i kierownica z poduszką oraz welurowa tapicerka w jakimś stopniu to wszystko ratowała. Generalnie prowadząc to auto czułem się OK.
W lecie (brak klimatyzacji) nie można było liczyć na wentylację - w ogóle nie dawała rady. Jeżeli chodzi o zimę nagrzewanie wnętrza auta trochę trwało. Jak na mój gust nawiewy były źle zaprojektowane (wielkość, romieszczenie), kiedy chciałem nawiew na szybę: zimno w środku, chcę nawiew na środek auta: szyby parują.
Jak na tę klasę auta tutaj ocena dobrze z plusem. Jadąć w 4 osoby każdy pasażer znajdzie trochę przestrzeni dla siebie i będzie mógł jechać w miarę komfortowych warunkach. Jeżeli chodzi o kierowcę na dłuższych trasach dawało to o sobie znać tu i ówdzie. Dodam jeszcze, że po złożeniu tylnych siedzeń ten samochód zamienia się w auto dostawcze (ewentualnie do przeprowadzek).
Wyciszenie oceniam jako dobre. W tym aspekcie to kwestia gustu. Teraz mam diesla i silnik daje o sobie znak pasażerom jadącym autem, ale ja to lubię.
Auto z silnikiem 1,3 MPI oraz instalacją LPG. W trasie najmniejsze spalanie jakie zanotowałem to 7,5 LPG na 100km. W mieście spaliła nawet i 10 l LPG. Średnio (trasa, miasto: 50:50) 8,5-9l LPG na 100km. Ceny przeglądów poza ASO (tam robiłem przez kilka lat) nie wygórowane. Naprawy stosunkowo nie drogie, części zamienników na prawdę tanie.
Rozsądny samochód za rozsądne pieniądze (jeżeli chodzi o cenę zakupu oraz poźniejsze użytkowanie).
Tutaj można się rozpisywać. Drobne rzeczy w tym aucie niestety się psują: począwszy od centralnego zamka, poprzez notoryczne odpadanie korbki do opuszczania szyb po delikatny plastik jaki zastosowano w bagażniku i wiele innych. Było tego trochę...
Przez cały okres użytkowania kilka rzeczy musiało być naprawione: wymiana całego układu kierowniczego (w szczególności wadliwa w tym modelu przekładnia kierownicza), wymiana łożyska koła, rozrusznik, układ wydechowy, chłodnica. I albo tego było tylko tyle, albo nie mogę sobie przypomnieć.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.3 68KM 50kW [l/100km]

8,7