Ocena kierowcy - Skoda Octavia II Hatchback

Tomek, 18 lat temu
Silnik 1.9 TDI PD 105KM 77kW
Rok produkcji 2005
Skoda Octavia II Hatchback 1.9 TDI PD 105KM 77kW 2004-2012 - Oceń swoje auto
Poprzednio jeździłem Peugeotem 307SW, który był prawdziwą skarbonką. Z serwisami byłem na "Ty". Wcześniej był Leon, a przed nim Honda Civic i Renault 19. Z tych wszystkich aut, to jest zdecydowanie najlepsze. Bardzo komfortowe (Elegance bez dodatków) i 10tys tańsze od porównywalnej Jetty (po jeździe próbnej jednym i drugim nikt z VW nie przekona mnie, że Jetta ma cokolwiek lepszego).
Elastyczność wspaniała. To nie pierwsze moje TDI, więc nie spodziewam się zbyt wysokiej "kultury pracy". To już drugie auto, które eksploatuję od nowości i sprawdzony silnik był tutaj głównym argumentem.
Wszystko ok, oprócz 3-go biegu, który czasami "haczy". Nie jest to oczywiście duży problem. Trzeba się pilnować i mocno wciskać sprzęgło :-)
Ktoś to chyba juz określił jako "sportowy komfort" typowy dla grupy VW. W porównaniu z "komfortowymi" francuzami jest to jak niebo i ziemia, oczywiscie na korzyść VW/Skoda. Szczególnie na naszych drogach.
Tył trochę kiepsko (Hatchback z małą szybą), ale 2 czujniki cofania dają duże poczucie bezpieczeństwa przy manewrach.
NO comment. Perfect. Brakuje tylko seryjnej obsługi audio w kierownicy.
Climatronic działa bez zarzutu. Dmuchawa nie jest "inwazyjna" a zjawisko parowania szyb praktycznie nie występuje.
Olbrzymni postęp w porównaniu do poprzedniego modelu Octavii - to m.in. przeważyło. Jeśli dużo wozisz w bagażniku i masz małe dziecko to jest to wybór spokojnie zastępujący tzw. minivany. Mam właśnie remont w domu i sprawdziłem, że bagażnik zmieści ponadprzeciętne ilości wszystkiego.
Jednostka 2.0tdi chodzi trochę ciszej. Trzeba przyznać, że nad tą jedną rzeczą mogli popracować lepiej. Dodanie kilku mat więcej nie podniosłoby chyba znacząco kosztów... Szumy z okolic szyb już przy 90-100 km/h - mowa o szumach słyszalnych i drażniących przy wyłączonym audio.
Średnio 5.5L. Na trasie nie jest ciężko zejść poniżej 5L.
Po rabacie 7 tys. jest OK, ale to auto powinno być wyjściowo 10.000 zł tańsze. Trochę przesadzili. Ale z drugiej strony, nie jest to cena Jetty....
Mimo niedużego przebiegu (3200km) i wieku (1 miesiąc) zdążyłem już mieć awarię radia, która na szczęście "sama się usunęła". Poza tym bez zarzutu. Może tylko to, że drzwi kierowcy za słabo się zamykają (trzeba mocniej popchnąć), ale to pewnie kwestia regulacji.
Nic. Za wcześnie. Ale po 80.000 km poprzednim autem z grupy VW (Leon) nie sądzę, żebym wymieniał więcej niż klocki ;-)

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDI PD 105KM 77kW [l/100km]

5,3