Ocena kierowcy - Toyota Yaris III Hatchback 5d

Rok produkcji 2011
Toyota Yaris III Hatchback 5d 1.0 VVT-i 69KM 51kW 2011-2014 - Oceń swoje auto
Karoseria : przestronność i ekonomika
Karoseria : listwa pokrywy bagażnika
Potrzebowałem niedrogiego w utrzymaniu auta dla rodziny 2+1 (+1 w chwili zakupu 1,5 roku) w większości do jazdy po mieście (Warszawa). Wybór padł na Yarisa 1.0 trochę przypadkiem gdy zobaczyłem to auto w komisie przy salonie Toyoty i do niego wsiadłem. Urzekł mnie przestronnością, a następnie prowadzeniem i zawieszeniem (wszystko oczywiście w odniesieniu do klasy auta, nie jest to przestronność Scenica czy prowadzenie BMW). Po dodaniu małego spalania i prawdopodobnej niezawodności Toyoty zdecydowałem się i jestem zadowolony.
to tylko 3 cylindry, spore drgania, dźwięk specyficzny
Byłoby bardzo dobrze gdyby nie zawsze poprawnie wchodzący wsteczny
5 gwiazdek jak na auto tej klasy, przewidywalne, sprężyste, dość komfortowe
plus za duże lusterka, ogólna widoczność całkiem niezła
w zasadzie nie mam zastrzeżeń, można wszystko obsługiwać po omacku, mały minus za brak podświetlania przycisków na kierownicy
w duże mrozy potrzebuje chwilę na zagrzanie wnętrza, za to klimatyzacja bez uwag
w porównaniu do innych aut z tej klasy - super + płaska podłoga z tyłu
nie jest źle, mogłoby być nieco ciszej przy wyższych obrotach/szybkościach choć to bardziej kwestia silnika
tego oczekiwałem, w nagrodę za pewne wady tego silnika spalanie średnie z ostatnich 13500 km - 5.5l/100km (75% W-Wa + 25% trasy) + koszt przeglądu, innych kosztów brak
Tu dochodzimy do trudnego tematu. Zakupiłem Yarisa w wersji Luna z przebiegiem 8000km po 11 miesiącach od wyjechania z salonu za 37 000 zł (na FVAT), bezwypadkowy z komisu przy salonie Toyoty (firma zostawiła trzy prawie identyczne egzemplarze + kilkanaście Aurisów)- i to jest bardzo dobra cena za ten samochód. Obecna cena w salonie za nowy odpowiednik wersji Luna (Active) to ponad 48 000 zł i to uważam za przesadę, w tej cenie tego samochodu bym nie kupił.
do aktualnego przebiegu 21800km nawet żarówki nie dotykane, choć drobną skazę należy odnotować. Ponownie lakierowana tylna klapa (na gwarancji) - jest problem w pierwszych rocznikach z mocowaniem listwy na tylnej klapie - przeciera lakier. Poza lakierowaniem, nowe mocowanie listwy - ponoć problem to rozwiązuje (zobaczymy)
w tej wersji silnikowej nie zdarzają się poważne usterki - wszystko super, pełen spokój

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.0 VVT-i 69KM 51kW [l/100km]

5,1