Ocena kierowcy - Volkswagen Golf VI Hatchback 5d

Maciek, 9 lat temu
Rok produkcji 2008
Volkswagen Golf VI Hatchback 5d 1.6 102KM 75kW 2008-2012 - Oceń swoje auto
Silnik : Potrafi więcej, niż powinien. Pali mniej, niż powinien.
Układ elektryczny : Zwarcie w tylnej lampie, przyczyna nieznana
Po prostu Golf - klasa wśród kompaktów. Dobra jakość, niezawodny, ładny, dobrze się prowadzi. Do tego ostatni "normalny" silnik benzynowy VW.
Nie jest to rajdówka, ale jak na nominalną moc ma dobre przyspieszenie i elastyczność. Kierowca, który umie jeździć i zna to auto może sporo z niego wycisnąć.
Generalnie nie mam zastrzeżeń, ale jednak 6 bieg by się przydał w trasie...
Jedzie jak po szynach, pełna kontrola w zakrętach, bez względu na szybkość. Twarde zawieszenie ma jednak wady - każdą nierówność czuje się jak na deskorolce. Coś za coś.
Przód - ok. Tył - jak w każdym hatchbacku - słupki czasami przeszkadzają (są dosyć spore, ale to słynny golfowski słupek C).
Idealnie - wszystko pod ręką, nie trzeba odrywać wzroku od jezdni. Bardzo intuicyjny.
Zimą rozgrzewa się szybko. Klima jak na jednostrefową (taką mam) jest ok.
Wysocy mogą mieć problem, ale będą go mieli chyba w każdym aucie tej klasy. Ja się w nim czuję dobrze - nigdy mi nie było ciasno i niewygodnie, nawet w trakcie 12-godzinnej jazdy.
Tu niestety wada. Początkowo wydawało mi się genialnie wyciszone, ale to efekt przeskoczenia z IV generacji do VI. Przy prędkościach powyżej 120 km/h silnik jednak wyje i słychać to w środku. Zawieszenie kiepsko tłumi stuki (a mam sprawne).
Paliwo: pali mniej, niż pokazuje producent (przy umiejętnej jeździe i bez rajdów). Serwis odwiedzam rzadko, ale ostatni przegląd w ASO (przy 113 tys. km, rozrząd + wahacze i drążki stabilizatora z tyłu + kilka drobnych spraw) kosztował mnie baaardzo dużo. Można jednak przyoszczędzić na częściach (sporo zamienników) no i na warsztacie.
Na rynku wtórnym jest bardzo drogi, ale wart swojej ceny. W porównaniu do innych marek oraz wersji z awaryjnymi silnikami TSI będzie mocno trzymał cenę.
Przez trochę ponad 2 lata i ponad 40 tys. km musiałem wymieniać wkład w tylnej lampie (było zwarcie i komputer wariował), klocki hamulcowe plus drążki i tuleje wahaczy z tyłu (rozrządu nie liczę -standard). Ogólnie jest ok.
Nigdy mi się nie zdarzyły. Odpala, jedzie i do celu. Na razie nigdy nie odmówił posłuszeństwa (ale zaznaczam, że regularnie go serwisuję w ASO).

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 102KM 75kW [l/100km]

6,7