Ocena kierowcy - Volkswagen Passat B4 Kombi

mp9790@op.pl, 12 lat temu
Rok produkcji 1996
Volkswagen Passat B4 Kombi 1.8 90KM 66kW 1993-1997 - Oceń swoje auto
Inne : Ilość miejsca w kabinie, szczególnie w tylnej części pojazdu.
Ogólnie mówiąc, było to moje pierwsze auto. Kupione zupełnie przypadkiem, bo nigdy Passata nie chciałem, ale przez całe ponad 4 lata użytkowania ani razu nie żałowałem, że go kupiłem. Przy należytym dbaniu, regularnym serwisie i nie kupowaniu części najtańszych, wiernie służył zarówno w trasie, jak i w mieście. Podczas 70tkm, które nim przejechałem, nie zawiódł poważnie ani razu. Raz się tylko zdarzyła awaria instalacji gazowej, ale to pikuś. Ogólnie z ciężkim sercem się z nim rozstawałem, ale potrzebowałem diesla.
Nie należy oczekiwać cudów po zagazowanym silniku 1,8 o mocy 66kW. Demon prędkości to nie jest, ale zupełnie wystarcza do codziennej jazdy, zarówno w mieście, jak i w trasie. Trzeba jednak przyznać, że po wejściu na obroty zbiera się dużo lepiej, niż ze startu spod świateł.
Nie mam zastrzeżeń, co do jej pracy, aczkolwiek szósty bieg by się przydał, gdyż przy prędkości 110km/h silnik utrzymywał obroty w granicach 3200.
Bardzo proste zawieszenie i ogólnie bez zbędnych udziwnień, co sprawia, że doskonale się sprawdza i jest tani w przypadku napraw.
Doskonała widoczność zarówno do przodu, jak i w lusterkach. Czasem tylko przeszkadzało martwe pole, ale to jak wszędzie. :)
Samochód, który swoją premierę miał ponad 15 lat temu, a do dziś potrafi nie jedną osobę zaskoczyć. :)
Klimatyzacja manualna świetnie sobie radzi w tym aucie, aczkolwiek więcej zastrzeżeń mam do ogrzewania. Niestety w mrozy auto się dość długo nagrzewa, co nieraz może być niekomfortowe.
Ideał. Tak to można określić w jednym słowie. Siedzenia szerokie, mogłyby lepiej trzymać w zakrętach, ale najlepszą cechą tego auta jest ilość miejsca, szczególnie na tylnej kanapie. Byłem w szoku jak to auto zobaczyłem po raz pierwszy, a obecnie mam problemy, aby ktoś jechał z przodu. :P Każdy woli tylne miejsca, bo są mega wygodne. :) Niestety nie znajdziemy już chyba tak idealnego auta pod tym względem...
Nieraz dobiegały do wnętrza odgłosy pracy silnika i świst powietrza podczas szybszej jazdy, chociaż nie może to wpłynąć negatywnie na ocenę auta. Jak na swój wiek i stopień zaawansowania w tamtych czasach, jest bardzo dobrze.
Spalanie do zniesienia, choć mogłoby być mniejsze. Przy lekkiej nodze i spokojnej jeździe w mieście spalał koło 12 litrów gazu. Za to koszty napraw są śmiesznie niskie. Jeśli chodzi o ekonomię, auto idealne.
Idealny zakup w tym przedziale cenowym. Jeśli miałbym obecnie kupić auto do 10tys. zł, nie kupiłbym nic innego, niż Passata. Trzeba jednak dużo szukać, bo jest masa oferowanych dziadostw, które mogą popsuć reputację tego auta.
Auto nie sprawiało problemów, wymieniane były części, które się zużywały. Należy zwrócić jednak uwagę na kostkę w stacyjce - niestety straszna wada w Passatach i Golfach, ja wymieniałem dwa razy... Koszt 200zł... Oprócz tego nic się nie działo...
Brak poważnych usterek, dlatego nie ma się co rozpisywać. Jeśli dla kogoś poważną usterką jest rdza, to można ją wpisać. Jednak w 15-letnim aucie, niewielkie oznaki korozji to norma. Dla pocieszenie muszę powiedzieć, że więcej rdzy mam obecnie na 9-cio letnim Focusie, niż w 15-letnim Passacie.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.8 90KM 66kW [l/100km]

10,5