Ocena kierowcy - Volkswagen Polo V Hatchback 5d

nemcio, 8 lat temu
Rok produkcji 2009
Volkswagen Polo V Hatchback 5d 1.2 60KM 44kW 2009-2014 - Oceń swoje auto
Inne : Bardzo niskie spalanie paliwa przy spokojniej jeździe zarówno w cyklu miejskim jak i pozamiejskim.
Auto z wyglądu prezentuje się doskonale, bardzo nowocześnie jest zwłaszcza z przodu. W środku nie ma co oczekiwać w tym modelu fantazyjnych rozwiązań i masy kolorowych światełek do których coraz częściej przyzwyczajają nas producenci innych aut- można powiedzieć, że raczej jest dosyć nudno i plastikowo, więc mamy swojego rodzaju kontrast- na zewnątrz nowocześnie w środku bardzo klasycznie :) Na plus przemawia oczywiście spasowanie elementów i jakość ich wykonania.
Jednostka napędowa z jaką zakupiłem to auto- czyli trzycylindrówka o mocy 60KM jest zdecydowanie największym jego minusem. Dynamika przy tak małej pojemności i mocy nie jest może najgorsza, ale mocno przeszkadza dźwięk silnika, który pomimo dobrego wyciszenia kabiny jest zwłaszcza przy dłuższej jeździe dosyć uciążliwy i męczący. Elastyczność silnika pozostawia również dużo do życzenia. Łańcuch rozrządu trzeba było wymienić już przy 95tyś km. Na szczęście teraz montuje się już poprawioną wersję napinaczy i łańcucha, więc powinien być spokój na dłużej. Na plus zaskoczyło mnie na pewno spalanie, które pomimo wielu negatywnych komentarzy jakie wcześniej przeczytałem jest na bardzo przyzwoitym poziomie- na letnich oponach przy normalnej jeździe poza miastem tankując 40 litrów paliwa kilka razy udało się przejechać nawet ponad 800km, co daje nam poniżej 5 litrów na 100km- tu więc duże pozytywne zaskoczenie :)
Auto prowadzi się stabilnie i przewidywalnie- na dobrych letnich oponach nie czuje się zupełnie tego, że jedzie się małym autem segmentu "B". Zawieszenie komfortowe, ale jak dla mnie troszkę za miękkie :)
Przez wysoko umieszczone siedzisko i wyprofilowanie przedniej szyby ciężko jest jedynie na światłach, bowiem gdy podjedzie się za blisko sygnalizatora trzeba się mocno nagimnastykować by je dojrzeć. I jeszcze można doczepić się do lusterek, które są małe przez co bardzo duże jest martwe pole. Należy jednak pamiętać, że większość tych przypadłości tyczy się większości nowoczesnych aut ze względów bezpieczeństwa oraz ergonomii. Poza tymi dwoma wadami jest naprawdę dobrze.
Tu nie ma się do czego przyczepić- wszystko jest tam gdzie być powinno. Jedyne na co należy zwrócić uwagę podczas jazdy, to nisko obsadzony spojler zderzaka z przodu, który przyciąga wysokie krawężniki niczym magnes :)
Wnętrze auta nagrzewa się błyskawicznie zimą a latem chłodzi co w bardzo pozytywnym stopniu wpływa na komfort jazdy.
Miejsca dla kierowcy i pasażerów jest całkiem sporo jak na takie małe autko.
Wyciszenie wnętrza jest bardzo dobre co można docenić zwłaszcza w miejskim zgiełku.
Jak na razie poza potrzebą wymiany łańcucha rozrządu, który mocno nadwyrężył mój domowy budżet koszty utrzymania auta są na rozsądnym poziomie.
Bardzo problematyczną małą usterką jest wymiana spalonych żarówek- praktycznie gdzieś w "polu" na szybko nie da się tego zrobić, więc dla świętego spokoju lepiej powierzyć to zadanie mechanikowi, który poświęci 30minut swojego cennego czasu i rzucając kilka razy soczystymi komentarzami zainkasuje od was parę groszy :) Lepiej więc zainwestować w porządne żarówki od razu.
Wymiana łańcucha rozrządu przy przebiegu 95tys km, wyciek oleju z lewej półosi.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 60KM 44kW [l/100km]

5,7