Ocena kierowcy - Volvo XC90 II SUV

Paweł, 7 lat temu
Silnik 2.0 D5 225KM 165kW
Rok produkcji 2015
Volvo XC90 II SUV 2.0 D5 225KM 165kW 2014-2016 - Oceń swoje auto
Generalnie super auto, jeśli brać pod uwagę opakowanie (wygląd), ale cena 340 tys. (Inscription + wyp. dodatkowe) zobowiązuje do dostarczenia produktu o lepszej jakości. Więcej szczegółów poniżej, przy poszczególnych ocenach. Ocenę podnoszą efektywne systemy wspomagające kierowcę i podnoszące bezpieczeństwo, mimo, że za dopłatą. W sumie AUDI, BMW i zwłaszcza Mercedes, są jeszcze bardziej przewartościowane...
Hmmm, trudno go wyczuć, niekiedy dziwnie reaguje wchodzeniem na obroty przy niewielkim przyspieszaniu (np. w mieście) i ten dźwięk... Zatem dlaczego DOSKONALE? Bo jak się przejechałem paroma innymi porównywalnymi SUV-ami, z porównywalnymi silnikami (nawet V6), to doceniłem, jaki jest cichy, jego elastyczność, dynamikę i przy tym umiarkowany apetyt na paliwo. Wgrałem Polestar'a - hmmm, wydaje się dynamiczniejszy, ale sam nie wiem, czy to nie siła sugestii... W sumie, gdyby była ocena 4,5 gwiazdki, to by była bardziej adekwatna.
Dobrze współpracuje z tym silnikiem. W trasie zmiana przełożeń praktycznie niezauważalna. Ale... Właśnie, w trakcie jazdy miejskiej bardzo często zachowuje się jak automat... bezstopniowy? Utrzymuje wysokie obroty silnika, przeciąga biegi, i.t.p. Właściwie powinny być 4,5 gwiazdki.
Miałem wcześniej XC90 4,4 V8 poprzedniej generacji - jest znacznie lepiej. Nie jest taki miękki, mniej przechyłów na zakrętach, łatwiejsza kontrola, a przy tym równie komfortowy. Wszystko, jak w SUV-ie klasy premium.
Widoczność świetna we wszystkich kierunkach, wystarczająco duże lusterka zewnętrzne. No i to oświetlenie Full LED - rewelacja!. Jazda nocą, sama przyjemność.
Wzorowa.
Nooo, auto za 340tys.( Inscription + wyp. dodatkowe), przyszedł niewielki mróz, a tu szyby parujące, klima niewydajna (ratowało mnie ogrzewanie przedniej szyby), coś tam poprawili w serwisie, nastąpiła zdecydowana poprawa, ale ... w moich pozostałych autach funkcjonuje to lepiej. Problem nie tylko mój, znam innych użytkowników, którzy również nie są zadowoleni z funkcjonowania tego układu.
Salon!
Bez zarzutu.
Na razie tylko lać paliwo. Samochód jest na gwarancji, a obsługa serwisowa jest bezpłatna przez 2 lata w ramach VOLVO Care.
Usterki opisałem niżej. Start/Stop potrafi wyłączyć silnik jeszcze w trakcie poruszania się samochodu i to często! Elektroniczne napinacze pasów potrafią się aktywować przy np. niewielkim "hopku" i ścisnąć porządnie klatę, do utraty tchu. Topowa tapicerka skórzana nappa zabarwia się właściwie wszystkim, doczyszczenie oferowanym preparatem Volvo niemożliwe (radzę nie kupować jasnej). Złożone oparcie, fotelik i.t.p. zostawiają trwałe odciski na siedzisku. Jakość spasowanie niektórych elementów wnętrza - szczeliny niekiedy ok. 5mm. Takie rzeczy za 340 tys.?!
1/niewydajna klimatyzacja - 2 dni w serwisie 2/trudności w aktualizacji Sensus Connect - 3 dni w serwisie i ... nic (udało mi się ściągnąć i wgrać samemu) 3/problemy z działaniem prawidłowo skonfigurowanego WiFi (raz jest, raz niema) 4/podobnie jest z AppleCarPlay (aplikacja kosztowała prawie 3tys.) 5/serwis nie radzi sobie w niektórych sytuacjach. Na usprawiedliwienie - całkiem nowy produkt/produkty Volvo, myślę, że z czasem to się poprawi.
1/wyciek płynu chłodzącego uniemożliwiający użytkowanie samochodu z powodu uszkodzonych przewodów gumowych - 2 krotna naprawa, w sumie 10 dni w serwisie.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 D5 225KM 165kW [l/100km]

8,9