Gorące tematy

Samochodowe porady prawne - dyskusja

Faktura za naprawę samochodu.

 • Inmatex
 • Jest to kontynuacja przedwcześnie zamkniętego tematu "Uszkodzone części samochodu".

  Naprawa samochodu ma zostać przeprowadzona bezgotówkowo (przypomnienie z poprzedniego tematu).

  Dla warsztatu samochodowego zostawiłem upoważnienie do odebrania należnego odszkodowania tytułem zwrotu kosztów naprawy przez firmę ubezpieczeniową.

  Dzisiaj dowiedziałem się, że faktura zostanie wystawiona na mnie, muszę ją podpisać i zawieść do firmy ubezpieczeniowej, która musi zapłacić w ciągu 14 dni, a jeśli nie, to ja muszę zapłacić.
  Dlaczego warsztat chce wystawić fakturę na mnie, a nie na firmę ubezpieczeniową, skoro rozliczenie następuje właśnie pomiędzy warsztatem, a firmą ubezpieczeniową? Ja żadnych pieniążków do ręki nie dostaję.

  Drugie pytanie: Po dokonaniu naprawy muszę podpisać oświadczenie, że nie wnoszę uwag i zastrzeżeń do wykonanej naprawy. Jak mam ocenić jakość wykonanej naprawy, jeżeli się na tym nie znam i nie mam możliwości "na poczekaniu" zajrzeć w odpowiednie miejsca i wszystko sprawdzić?

  Jeżeli to możliwe bardzo proszę o szybką odpowiedź, gdyż termin odbioru samochodu z naprawy planowany jest na 16.10.2001, a chciałbym wiedzieć jak mam postąpić.


  Drugie pytanie: Po dokonaniu naprawy muszę podpisać oświadczenie, że nie wnoszę uwag i zastrzeżeń do wykonanej naprawy. Jak mam ocenić jakość wykonanej naprawy, jeżeli się na tym nie znam i nie mam możliwości "na poczekaniu" zajrzeć w odpowiednie miejsca i wszystko sprawdzić.

  Jeżeli to możliwe bardzo proszę o szybką odpowiedź, gdyż termin odbioru samochodu z naprawy planowany jest na 16.10.2001, a chciałbym wiedzieć jak mam postąpić.

 • Inmatex
 • Przepraszam za zdublowanie tekstu. Błąd podczas kopiowania z WORD-a.

 • KRP Marcin Milczarek
 • Na wcześniejszym etapie naszej korespondencji napisał Pan, że „Koszty naprawy zostaną pokryte z polisy AC, a następnie firma ubezpieczeniowa ściągnie pieniążki z polisy OC sprawcy kolizji”. Domyślam się, że w Pana sytuacji chodzi o AC pańskiego samochodu. Zastanawiający dla mnie jest fakt dlaczego zdecydował się Pan na usunięcie szkody w opisany przez Pana sposób. Być może na tej podstawie warsztat samochodowy zamierza wystawić fakturę na Pana nazwisko. Prostszym sposobem i nie powodującym takich komplikacji byłoby ściągnięcie kwoty szkody bezpośrednio z zakładu ubezpieczeń ubezpieczającego sprawcę szkody. Warsztat samochodowy na podstawie upoważnienia wystawionego przez Pana i na podstawie dokumentów stwierdzających winę jednego z klientów ubezpieczonych w zakładzie ubezpieczeń mógłby bezpośrednio ściągnąć kwotę należności od ubezpieczyciela. W związku z powyższym sugeruję Panu aby przekonał Pan pracowników warsztatu do wystawienia faktury na zakład ubezpieczeń ponieważ istotą umowy ubezpieczenia jest przeniesienie odpowiedzialności ze sprawcy na ubezpieczyciela z chwilą wyrządzenia szkody.

  Jeżeli chodzi o drugą kwestię to w polskich przepisach prawa nie ma obowiązku, który nakazywałby złożenie opisanego przez Pana oświadczenia. Być może warsztat samochodowy przedstawiając Panu powyższe oświadczenie do podpisu zamierza uniknąć odpowiedzialności za nienależyte wykonanie zobowiązania, gdyby okazało się że usługa została wykonana nieprawidłowo. Proponuję aby nie podpisywał Pan oświadczenia, że nie wnosi Pan uwag i zastrzeżeń co do wykonanej naprawy. Może Pan zasugerować, że złoży Pan podpis pod oświadczeniem, że odbiera Pan samochód z warsztatu samochodowego.