Gorące tematy

Samochodowe porady prawne - dyskusja

kratka w samochodzie

 • rafsur
 • Witam serdecznie chcialbym na poczatku pogratulowac pomyslu. A teraz opisze moja sprawe. Zostalem zatrzymany przez patrol policji za rozmawianie przez telefon komorkowy bez zestawu glosnomowiacego podczas jazdy (coz "mea culpa" przyznalem sie), ale przy kontroli dokumentow policjant zauwazyl brak kraty, chociaz samochod zostal zarejestrowany jako ciezarowka. W zwiazku z tym chcial mnie ukarac dodatkowo mandatem w wys. 150zl a oprocz tego wyslac doniesienie do Urzedu Skarbowego ktore mialoby skutkowac wszczeciem postepowania z powodu wyludzania zwrou podatku VAT. Mam w zwiazku z tym zdarzeniem kilka pytan: 1. Co powoduje ze samochod jest uznawany za ciezarowy, 2. Czy brak kratki zabezpieczajacej umozliwia twierdzenie, ze samochod zmienil swoje przeznaczenie z cieazarowgo na osobowy i moze byc powodem do zatrzymania dowodu rejestracyjnego i odeslania do stacji badan technicznych, 3. Czy zdjecie kratki w samochodzie moze byc powodem skierowania doniesienia do US a tym bardziej na twierdzenie,ze zostaje wyludzony podatek VAT? Na razie to tyle
  Pozdrawiam serdecznie
  Rafal Surmacz

 • KRP Marcin Milczarek
 • Szanowny Panie , z tego co Pan napisał policjant miał prawo interweniować w sprawie kratki.
  Po pierwsze w dowodzie rejestracyjnym znajduje się zapis stwierdzający rodzaj posiadanego przez Pana pojazdu.
  Z faktem rejestracji pojazdu jako ciężarowy rodzą się dla Pana pewne prawa i profity , ale nie można zapominać o obowiązkach z tym faktem związanych.

  Zgodnie z § 8.ust.3. pkt 7) rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 1 kwietnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, wnętrze kabiny kierowcy oraz pomieszczenia przeznaczonego do przewozu osób w samochodzie ciężarowym powinno być oddzielone od przestrzeni ładunkowej trwałą przegrodą o odpowiedniej wytrzymałości.

  Zatem jasno z tego przepisu wynika że kratka powinna być zamontowana w sposób trwały – a co za tym idzie nie powinna być wyjmowana z samochodu.
  W sytuacji którą Pan opisuje policjant stwierdził, że dane w dowodzie rejestracyjnym nie pokrywały się z rzeczywistością, a to stanowi podstawę do zatrzymania dowodu rejestracyjnego.
  Jeżeli w momencie kontroli drogowej nie posiadał Pan kratki to nie dopełnił Pan obowiązku polegającym na instalacji tejże kratki.
  W takiej sytuacji policjant ma prawo zgodnie art. 132 pkt 7 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.
  Prawo o ruchu drogowym zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu w przypadku uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.
  Jeżeli chodzi o Urząd Skarbowy sprawa wygląda następująco:
  Faktycznie , przy wielkim uporze policjanta tego typu sprawę można skierować do US , jednak wcześniej należałoby udowodnić Panu, że rzeczywiście wyłudzał Pan podatek VAT –jest to dosyć trudne do udowodnienia – aczkolwiek nie niemożliwe.
  Zatem rada na przyszłość – proszę wozić w samochodzie kratkę , a uniknie Pan podobnych kłopotów.

 • rafsur
 • Bardzo dziękuję, wyjaśnił Pan moje wątpliwości. (A kratka jest s\już założona :))
  Pozdrawiam
  Rafal Surmacz