Samochodowe porady prawne - dyskusja

Parking przy supermarkecie

  • PTest
  • Jak traktować uliczki na typowym parkingu przd dużym supermarketem?
    Jest ulica dojazdowa/wyjazdowa, wzdłuż której 'rozłożone' są 'boczne uliczki' z miejscami do parkowania. Wszystko bez oznakowania. Wszyscy jeżdżą tak: jak wyjeżdżam z bocznej, przy której parkowałem to na skrzyżowaniu z wyjazdową jestem jak włączający się do ruchu. Czy to jest właściwa interpretacja, czy też zawsze należy stosować regułę pierwszeństwa z prawej strony w razie braku oznakowania.
    Pytanie 2.
    Czy jest szansa na odszkodowanie od supermarketu w przypadku kolizji w takiej wątpliwej dla zwykłego kierowcy sytuacji.

  • KRP Marcin Milczarek
  • Szanowny Panie, włączając się do ruchu jest Pan zawsze podporządkowany ( sytuacja analogiczna jak przy wyjeździe z parkingu na ulicę z pierwszeństwem). Zgodnie z art. 17 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym z dnia z dnia 20 czerwca 1997 r. włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się nie wynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:
    1) na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi nie będącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania,
    2) na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej,
    3) na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych,
    3a) na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów,
    4) pojazdem szynowym - na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.
    2. Kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu.
    W Pana przypadku najprędzej będzie miał zastosowanie punkt 2 z założeniem, że droga którą Pan się porusza w momencie dojeżdżania do drogi wyjazdowej będzie drogą gruntową, czyli posiadającą mniej niż 20 metrów długości.
    Natomiast w przypadku gdy droga dochodząca do drogi wyjazdowej ma ponad 20 metrów długości ( w związku z tym jest traktowana jako droga twarda) powinna obowiązywać zasada prawej ręki oraz powinien Pan przestrzegać zasady ograniczonego zaufania przy dojeżdżaniu do skrzyżowania bez jakichkolwiek oznaczeń. Odpowiadając na Pana drugie pytanie, należy stwierdzić, że market może się zasłaniać argumentem, że na terenie parkingu należącego do supermarketu obowiązują zasady ruchu drogowego – często tabliczki z taką informacją można spotkać na ogrodzeniach supermarketów. W takim wypadku należy stosować reguły ruchu drogowego obwiązujące na normalnej drodze

  • PTest
  • Mówiąc krótko: jak ocenię, że jest 25 metrów to jadę dalej, a jak będzie mi się wydawało, że jest najwyżej 20 to ustępuję pierszeństwa. Czy właściciele supermarketu w takim wypadku nie sprowadzają zagrożenia?
    A co jak będzie 15 m przed i 15 m za skrzyżowaniem?

  • KRP Marcin Milczarek
  • Szanowny Panie , trzymając się ściśle przepisów prawa, należy stwierdzić, że w przypadku , gdy obie drogi ( tj. dojazdowa z lewej i z prawej strony ) będą miały po 15 metrów długości to należy je traktować jako drogi gruntowe, a co za tym idzie pojazd jadący taką drogą i dojeżdżający do tego skrzyżowania ( droga główna ) będzie włączał się do ruchu.
    Właściciele supermarketu nie sprowadzają w ten sposób zagrożenia, aczkolwiek powinni oni dołożyć starań w oznakowaniu dróg w taki sposób, który nie budziłby wątpliwości w interpretacji prawa dotyczącego pierwszeństwa przejazdu.