Samochodowe porady prawne - dyskusja

Podatek - wątpliowści w szczegółach

  • curack
  • Jakie są kary podatkowe za niezapłacenie podatku od czynności cywilno prawnych (kupno samochodu używanego do osoby fizycznej) w ciągu 30 dni? Czy są to kary za każdy dzień zwłoki?

    Jak udowodnić W USkarbowym, że wartość auta jest zgodna z umową? Np. auto było po wypadku - jego wartość była o połowę mniejsza niż rynkowa? Jakie dokumenty mogą o tym zaświadczać?

  • KRP Marcin Milczarek
  • 1.Kary – zostaną najprawdopodobniej doliczone Panu odsetki za zwłokę liczone za każdy dzień zwłoki, zgodnie z art. 53 ustawy ordynacja podatkowa ( Dz.U.1997.137.926). Powinien Pan jak najszybciej sam obliczyć wysokość odsetek i zapłacić odsetki wraz z zapłatą podatku.
    Natomiast jeżeli Urząd Skarbowy rozpocznie postępowanie w Pana sprawie naliczy Panu odsetki i dodatkowo może nałożyć karę w postaci grzywny zgodnie z ustawą z dnia 10.09.1999 r. Kodeks karny skarbowy (wysokość grzywny zależałaby od wysokości podatku niezapłaconego w terminie).


    2.Należy w tym celu otrzymać dokument który będzie potwierdzał stan faktyczny – np. ekspertyza rzeczoznawcy samochodowego.