Samochodowe porady prawne - dyskusja

Użytkowanie w Polsce samochodu zarejestrowanego za granicą

  • hrabia
  • Wyjeżdżam czasowo za granicę gdzie będę zmuszony kupić samochód i tam go zarejestrować. Bedę tam oficjalnie z pozwoleniem na pobyt i zameldowaniem.

    Czy bez problemu będę mógł poruszać się tym samochodem (będąc jego właścicielem) również w Polsce (prawo celne)? Czy nie będę miał problemów przy przekraczaniu granicy? Jakie dokumenty powinienem posiadać zawsze przy sobie w przypadku kontroli w Polsce?
    Czy moja żona, zameldowana w Polsce będzię mogła się nim posługiwać, czy również wymagane będzie jej zameldowanie za granicą?

    Czy mogę, bedąc tam zameldowany, poruszać się po terenie Polski samochodem zarejestrowanym na obywatela tamtego Państwa (wiem, że gdy jestem zameldowany tylko w Polsce, poruszanie się samochodem zarejstrowanym za granicą na kogoś innego spowoduje problemy "celne" - ale co w przypadku gdy bedę tam zameldowany)?

    Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • KRP Marcin Milczarek
  • Odpowiedzi na Pańskie pytania znajdują się w przepisach Kodeksu Celnego z 1997 r. oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 listopada 1999 r. w sprawie gospodarczych procedur celnych.
    Z tego co Pan napisał wynika,że zamierza Pan czasowo sprowadzić na polski obszar celny pojazd, który zgodnie z przepisami kodeksu celnego podlega procedurze celnej. W tym wypadku należy zastosować przepisy dotyczące procedury odprawy czasowej. Zgodnie z art. 145 § 1 kodeksu celnego "Procedura odprawy czasowej pozwala na wykorzystywanie na polskim obszarze celnym towarów niekrajowych przeznaczonych do powrotnego wywozu bez dokonywania żadnych zmian, z wyjątkiem zwykłego zużycia wynikającego z używania tych towarów, z całkowitym lub częściowym zwolnieniem od cła i bez stosowania wobec nich środków polityki handlowej".
    Zgodnie z § 128 pkt.2 wymienionego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów pojazdy samochodowe należy zakwalifikować do towarów,które mogą być przedmiotem odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od cła.
    Pan jako osoba zamierzająca czasowo sprowadzić na polski obszar celny pojazd samochodowy bez dokonywania jakichkolwiek opłat celnych, powinien uzyskać stosowne pozwolenie na korzystanie z procedury odprawy czasowej.Wniosek o udzielenie pozwolenia należy złożyć do organu celnego, właściwego ze względu na miejsce w którym pojazd samochodowy będzie wykorzystywany albo gdzie będzie wykorzystany po raz pierwszy,jeżeli będzie wykorzystywany na obszarze działalności więcej niż dwóch organów celnych.
    Wniosek, który powinien Pan złożyć aby uzyskać stosowne zezwolenie znajduje się w załączniku nr 35 do cytowanego rozporządzenia MF. (Dz.U.2000.Nr 116 poz.1219).
    Zgodnie z przepisami kodeksu celnego,jeżeli uzyska Pan stosowne zezwolenie nie będzie przeszkód aby poruszał się Pan samochodenm na terenie RP.
    W przypadku ewentualnej kontroli powinien mieć Pan ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu, zezwolenie udzielone przez odpowiedni organ celny, wykupioną zieloną kartę i oczywiście prawo jazdy.
    Pańska żona nie będzie mogła posługiwać się wwożonym pojazdem mechanicznym ponieważ nie jest jego właścicielem.Ponadto nie może Pan posługiwać się na terenie RP pojazdem,który jest własnością innego obywatela państwa obcego nawet,jeżeli jest Pan tam zameldowany.
    Przy wwiezieniu na polski obszar celny samochodu organ celny określa termin w którym wwożony towar powinien Polskę opuścić. Maksymalny okres wynosi 2 lata, ale w wyjątkowych sytuacjach może być on przedłużony na wniosek osoby zainteresowanej.

  • hrabia
  • Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, która niestety mnie zmartwiła. Pozdrawiam.