Gorące tematy

Samochodowe porady prawne - dyskusja

Wypłata odszkodowania z polisy OC sprawcy

 • popeyes
 • W dniu 06.04.01 r. miałem wypadek samochodowy, przybyła na miejsce policja stwierdziła winę Pana X i ukarała go mandatem. Szkodę zgłosiłem następnego dnia w wydziale likwidacji szkód Allianz, bo tam był ubezpieczony sprawca. Po opisaniu całego zdażenia otrzymałem wizytówkę z nr. sprawy oraz nazwiskiem prowadzącej sprawę, zażyczono sobie również mój nr tel. w celu informowania mnie na bierząco o szkodzie. Przez 2 tygodnie nie doczekałem się żadnego telefonu, a moje próby dodzwonienia spełzły na niczym(nikt nie odbierał lub było zajęte) więc wybrałem się osobiście do prowadzącej sprawę pani Kacprzak. Pani była zdziwiona moją wizytą i na moje pytanie kiedy zostanie dokanana wycena stwierdziła że po pierwsze to ja muszę pisemnie napisać prośbę o dokonanie takiej wyceny szkody (nikt nie raczył mnie o tym poinformować), a po drugie okazało się że nie wykonano jeszcze oględzin samochodu. Na moje pytanie kiedy mogę się spodziewać odszkodowania pani Kacprzak z uśmiechem na ustach stwierdziła że dopiero po wykonaniu oględzin samochodu i po dokonaniu wyceny szkody. Następne dwa tygodnie mineły identycznie - ja próbujący się dodzwonić Allianz (Kacprzak) mnie unika. Ponowne odwiedziny przyniosły jednak efekt w postaci oględzin i opisu uszkodzeń. Do wymiany bądz naprawy zakwalifikowano 21 podzespołów i oszacowano wartość samochodu na 29600 PLN (Renault Megane Coupe 1.6 rok prod. 1997 przebieg 58 tyś km.) W dniu 08.05.01 r. dostarczyłem ostani rachunek z warsztatu za przygotowanie samochodu do oględzin (został zaakceptowany), ale do tej pory nie otrzymałem odszkodowania i nikt nawet nie raczył do mnie zatelefonować i poinformować o przebiegu sprawy, przy okazji kolejnych odwiedzin w firmie ALLIANZ nie dowiedziałem się nic nowego na temat wypłaty odszkodowania, poznałem natomiast kwotę do wypłaty. Kwota ta pzrekroczyła 70% wartości samochodu tylko że została naliczona od niższej wartości samochodu (27 400 PLN). Dlaczego obniżono wartość samochodu? Pani Kacprzak natomiast stwierdziła że chyba mam bardzo dużo czasu bo tak często ją odwiedzam. Więc ja się pytam po co od klientów wymaga się podania adresu do korespondencji oraz nr. telefonu.
  Proszę o pomoc co w takim wypadku mam zrobić, czy należą mi się odsetki od nie wypłaconego w terminie 30 dni odszkodowania. Może mi Pan poradzi co mam zrobić i do kogo mam się zwrócić.
  Z poważaniem Marcin Wojtasik.

 • KRP Marcin Milczarek
 • Po pierwsze, może Pan się domagać skorygowania wartości samochodu. Ubezpieczyciel sam jak rozumiem oszacował wartość samochodu na 29600 zł, w tej sytuacji nie powinien jej następnie obniżać.

  Po drugie, może Pan się domagać odsetek za niewypłacenie odszkodowania w terminie 30 dni, jednakże tylko co do kwoty bezspornej (czyli zaakceptowanej w tym terminie). Niezależnie od tego, Allianz najwyraźniej przyczynił się do powstania opóźnienia, za co też można się domagać odszkodowania (jego wysokość trzeba jednak najpierw wyliczyć).

  Moim zdaniem, powinien Pan pobrać przyznane odszkodowanie i domagać się od Allianza wypłaty wyższej kwoty. W przypadku odmowy, sprawę można skierować do sądu.

 • popeyes
 • Nawiązując do wypłaty osetek przez Allianz od nie wypłaconego odszkodowania w terminie 30 dni, zastanawia mnie tylko to od kiedy jest liczone te 30 dni, czy od momentu zgłoszenia szkody, czy może od chwili doręczenia ostatniego rachunku (np. za przygotowanie samochodu do oględzin). Mam też pytanie związane z tym że rachunkiem. Firma Allianz zawiadomiła mnie pisemnie że wypłata kwoty za przygotowanie pojazdu do oględzin jest bezzasadna w związku z nie wykorzystaniem pomieszczeń warsztatowych gdzie był parkowany samochód???????? Pragnę jednak dodać że likwidator (p. Kacprzak) przy przedstawianu prze ze mnie rachunku stwierdziła że został on zaakceptowany, jednak nie mam tego na piśmie. Czy kierując sprawę do sądu będę musiał mieć swojego przedstawiciela (adwokata)?. W związku z opuźnieniem wypłaty odszkodowania przez Allianz jakiej kwoty mogę się spodziewać i czy mogę dołączyć rachunki za Taxi oraz bilety autobusowe?

  Pozdrawiam Marcin Wojtasik

 • KRP Marcin Milczarek
 • Zgodnie z regulacjami art. 817 kc § 1, jeżeli nie umówiono się inaczej, zakład ubezpieczeń obowiązany jest spełnić świadczenie w terminie dni trzydziestu, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku. Stosownie do § 2 tego przepisu, gdyby wyjaśnienie w powyższym terminie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości świadczenia okazało się niemożliwe, świadczenie powinno być spełnione w ciągu czternastu dni od wyjaśnienia tych okoliczności. Jednakże bezsporną część świadczenia zakład powinien spełnić w terminie przewidzianym w paragrafie poprzedzającym.

  A zatem bezsporna część świadczenia powinna zostać wypłacona w terminie 30 dni od daty zgłoszenia szkody.

  Co do wypłaty kwoty za przygotowanie pojazdu do oględzin, być może są postanowienia szczególne w umowie ubezpieczeniowej zawartej z Allianzem. To samo dotyczy zwrotu wydatków na taksówki i autobusy. Firmy ubezpieczeniowe zawsze regulują te kwestie w sposób właściwy dla siebie, w związku z czym nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie nie widząc Pana warunków ubezpieczenia.

  Przy kierowaniu sprawy do sądu może Pan działać samodzielnie - jeśli potrafi Pan sam poprowadzić sprawę. Z własnego doświadczenia wiem jednak, że przeważnie kończy się to przegraną w starciu z profesjonalnym prawnikiem strony przeciwnej. Oczywiście, można też wygrać.

 • popeyes
 • Serdecznie dziękuję Panu za pomoc w "WALCE Z WIATRAKAMI".
  Otrzymałem wypłatę należnych mi odsetek karnych za nie wypłacenie odszkodowania w terminie. Gdyby nie pomoc AUTOCENTRUM pewnie bym podarował firmie ALLIANZ 800 zł, a tak mogę sobie pozwolić na zmieniarkę płyt cd do nowego samochodu.
  Serdeczne pozdrowienia dla działu porad prawnych oraz całego portalu Autocentrum.
  Marcin Wojtasik