Szukaj

AM - kategoria - co to jest?

AM – co to jest?

To kategoria prawa jazdy, zastępująca od 19 stycznia 2013 r. tzw. „kartę motorowerową”. Uprawnienie to mogą uzyskać osoby, które w dniu podejścia do egzaminu mają ukończone 14 lat.

Jak otrzymać kategorię AM?

Poza spełnieniem warunku wieku, kandydat musi uzyskać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych, przejść badania lekarskie oraz dołączyć zdjęcie do dokumentu. Kolejny krok to zapisanie się na kurs do szkoły jazdy, odbycie 10. 45 minutowych lekcji szkolenia teoretycznego oraz 10. godzinnych zajęć szkolenia praktycznego na placu manewrowym oraz na drodze i na koniec pozytywna weryfikacja nabytych umiejętności na egzaminie państwowym.

Czym można jeździć?

Kategoria AM uprawnia do poruszania się na drogach publicznych motorowerami, rozumianymi jako pojazdy dwu- lub trójkołowe, zaopatrzone w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm³ lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h, a także czterokołowcem lekkim, rozumianym jako pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Od chwili znowelizowania „karty motorowerowej”, wprowadzona kategoria AM uprawnia poza tym do prowadzenia specjalnych samochodów. Są one wyposażone w silniki o pojemności 400-500 cm³, a ich masa nie przekracza 350 kg. Prędkość maksymalna tych samochodów musi być ograniczona do 45 km/h. W wieku 16 lat można starać się o prawo jazdy kategorii B1, która pozwala na jazdę większymi czterokołowcami i pojazdami zaklasyfikowanymi do kategorii AM. Ich masa nie może przekraczać 400 kg, a maksymalna moc silnika to 15 kW (20,4 KM).

Jakie pojazdy?

Wśród samochodów, które spełniają warunki określone w kategorii AM, dostępne są przede wszystkim auta producentów francuskich (Aixam, Ligier, Microcar i Chatenet) oraz włoskie Casalini. Za samochód kategorii AM trzeba zapłacić około 35-40 tys. zł. Najdroższe modele mogą kosztować nawet 70-80 tys. zł.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 992

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł