Ocena kierowcy - Alfa Romeo 159 Sportwagon

Michał W, 6 lat temu
Silnik 1.9 JTDM 120KM 88kW
Rok produkcji 2009
Alfa Romeo 159 Sportwagon 1.9 JTDM 120KM 88kW 2006-2010 - Oceń swoje auto
Układ hamulcowy : rewelacyjnie mocne hamulce z wyraźnym punktem zadziałania. Mimo sporej masy, samochód hamuje jakby ważył połowę swojej masy.
Silnik : regeneracja turbo-niepotrzebnie
Układ elektryczny : regeneracja alternatora-również niepotrzebnie
Po 4 latach i 80 kkm postanowiłem dodać opinię. Wychodzę z założenia, że w aucie płacić się powinno za rzeczy, które najczęściej używamy-olbrzymiego bagażnika używamy 1/tydzień, podrzewanych foteli parę razy w roku, tylnych siedzień-po imieninach cioci. A patrzymy na samochód ciągle...:)
Elastyczny, wszechstronny, mocny i trwały silnik. Umożliwia utrzymanie prędkości podróżnych 140-160kmh bez olbrzymiego spalania czy hałasu. Odrobinę więcej pali od HDI i głośniej pracuje. Oczywiście mógłby być mocniejszy, ale nawet ktoś czasem wciskający do dechy będzie zadowolony.
Megazaskoczenie. Lewarek chodzi krótko, z miłym oporem i klika przy wpinaniu biegu. Skrzynia zestopniowana b. dobrze, jedynie szósty bieg wydaje się być koszmarnie długi (choć i tak od 80 kmh przyspiesza bez telepania). Póki co odpukać nie było problemu z łożyskami w M32.
Autostradowy samochód. Długie łuki z dużymi prędkościami-żadne problem. Ciasne nawroty-jedynie długość i masa przeszkadzają, żadnych przechyłów. Komfort gorzej-jest sztywno, na polskich dziurach daje popalić, to jedna z 3 wg mnie wad tego auta. Trwałość na 6 - 205kkm przebiegu i fabryczne zawieszenie.
To druga z 3 wad. Mimo 4 lat dalej ciężko wyczuć nos, tylny zderzak, wyjeżdżąnie pod skosem w lewo makabra-widać fotel pasażera, szeroki słupek B i C. Wąskie okna dodają urody, ale dają popalić w mieście.
+Przełączniki ok, mimo 9 lat na karku nic nie jest wytarte, miło klikają, guziki duże, wielki plus za małą, grubą kierownicę i zegary które są czytelne i kapitalnie świecą w nocy, nie męczą. -słaba widoczność, wysoki próg bagażnika (ostatnia z 3 dużych wad), wąskie tylne drzwi i nisko osadzone fotele-starsi nie polubią wysiadania
Ogrzewanie bardzo wydajne, odparowywanie szyb momentalne. Klimatyzacja mogłaby być wydajniejsza, ale kokpit mocno się nakrzewa przez aluminiowy panel-stąd pewne uniedogodnienie przy schładzaniu wnętrza. W trybie automatycznym klimatyzacja czasami przesadza (w obie strony). Ogólnie jest dobrze, nie idealnie.
Z przodu przyjemnie otula pasażerów, z tyłu za mną jest ok (175 cm), za żoną genialnie (160), jednak za wysokim kierową może być ciężko. Często jeździłem w komplet dorosłych i nikt nie narzekał na ilość miejsca, choć z tyłu osoba >185 mogłaby mieć lepiej.
Silnik głośniejszy niż chociażby HDI podobnej pojemności. Szum powietrza wyraźny dopiero pow. 150-160 kmh. Zawieszenie niesłyszalne.
Spalanie bardzo zadowalające, ceny części nie są przerażające, a samochód jest bardzo trwały. Drogie opony 215/55 r16, ale nie zalecam używania 205/55 r16 - ociera podwozie, wymieniłem opony po 2 miesiącach nerwów. Zużycie paliwa z dystansu 80000 km zliczone na aplikacji Fuelio.
Wnętrze nie skrzypi, tworzywa są bardzo przyjemnie, trwałe i miękkie. Zastrzeżenia mam jedynie do skórzanej tapicerki i łatwo rysującego się lakieru. W 2009 roku 3,5 Alfa kosztowała tyle samo co 6-letni Passat lub 8-letnie A4. Wybieram Alfę.
Za aplikacją fuelio: termostat 150zł, mechanizm szyby 70zł (co dziwne tylna lewa), czujnik wałka rozrządu 180 zł, przegryziony przez kunę kabel do DPFu-naprawa 100 zł. za 4 lata obawiałem się, że będzie gorzej.
Żadnych. Bardziej przez naiwność i strach zregenerowałem turbo pól roku po kupnie. Zregenerowałem też sporym kosztem alternator, co również było zbędne-problemy z odpalaniem spowodował czujnik wału korbowego za 180 zł. Oba poważne wydatki były spowodowane tylko naciąganiem i moją obawą przed zaniedbaniem tematu. Zmieniłem mechanika, samochód jeździ bez problemów. Fabryczne zawieszenie!

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 JTDM 120KM 88kW [l/100km]

6,9