Ocena kierowcy - Alfa Romeo 159 Sportwagon

Krzychol, 6 lat temu
Silnik 1750 TBi 16v 200KM 147kW
Rok produkcji 2010
Alfa Romeo 159 Sportwagon 1750 TBi 16v 200KM 147kW 2009-2011 - Oceń swoje auto
Karoseria : Alfę kupuje się w pewnym stopniu oczami. Kolejny raz uległem pięknu włoskiej motoryzacji i zmieniłem MiTo na 159.
Inne : pęknięty wąż klimatyzacji
Zawieszenie : górny przedni wahacz
Samochód zakupiłem niecały rok temu od pierwszej właścicielki z polskiego salonu. Samochód został wyprodukowany w 2010r, jednakże pierwsza rejestracja miała miejsce dopiero w 2012r. Nie przyznaję oceny doskonałej ponieważ jak każde auto również 159 posiada kilka mniej lub bardziej rażących niedoskonałości, ale o tym napomnę później w poszczególnych sekcjach.
Silnik to prawdziwy majstersztyk jak chodzi o elastyczność, osiągi i niezawodność. Odejmuję jedną gwiazdkę za skandalicznie wysokie spalanie i za dźwięk jednostki napędowej, a raczej jego brak...
Skrzynia biegów działa nienagannie, brak zgrzytów, krótkie przełożenia lewarka. Biegi wchodzą w wyczuwalnym oporem lewarka, trzeba włożyć trochę energii, żeby zmienić przełożenie- lepiej bym tego nie skonstruował.
Idealny kompromis między komfortem a prowadzeniem. Kolejna pochwała dla włoskich konstruktorów. Nie widzę potrzeby modyfikacji zestrojenia zwieszenia. Plus za wysoką trwałość, pierwszy wahacz poddał się dopiero po przekroczeniu 100 tys. km po naszych "wspaniałych" drogach.
Duże lusterka, płasko zakończona klapa tylna i stosunkowo wysoka powierzchnia szyba- nie mam zastrzeżeń.
Wszystko na miejscu, prosta obsługa wszystkich systemów. Moje auto nie jest wyposażone w fabryczną nawigację, która jest krytykowana przez użytkowników, dlatego w moim przypadku przyznaję maksymalną ocenę.
Zimą wnętrze pojazdu nagrzewa się bardzo szybko, latem można liczyć na wydajny układ klimatyzacji- brak zastrzeżeń.
Pod tym względem Alfa wypada przeciętnie- mała przestrzeń na nogi dla wysokich pasażerów, pojemność bagażnika jak na samochód tej klasy co najwyżej przeciętna.
Bez zastrzeżeń, nadwozie jak również podwozie są bardzo dobrze wyciszone.
Kupują Alfę 159 zwłaszcza z silnikiem 1.75 TBI trzeba liczyć się z wysokimi kosztami utrzymania: -spalanie w mieście na poziomie 11.5-14 litrów w zależności od stylu jazdy, na trasie można zejść do poziomu 8.5 litra jadąc grzecznie 120 km/h -stosunkowo drogie części, przykładowo markowy przedni górny wahacz 480 zł, wąż klimatyzacji 600 zł
Lepszego samochodu w kwocie do 45 tys. zł bym nie kupił. Uwaga wystrzegajcie się perełek za 30 tys. zł - to nie wróży niczego dobrego...
Za mojej kadencji wymieniłem w samochodzie następujące elementy: -sprzęgło z dociskiem -wąż klimatyzacji -górny przedni wahacz -rozrząd(nie wliczam do usterek, typowa eksploatacja) -komplet świec- ponownie eksploatacja
Nic poważnego się nie wydarzyło- oby tak dalej

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1750 TBi 16v 200KM 147kW [l/100km]

10,9