Ocena kierowcy - Audi A3 8L Hatchback

Ferraudi, 6 lat temu
Silnik 1.8 20V 125KM 92kW
Rok produkcji 1997
Audi A3 8L Hatchback 1.8 20V 125KM 92kW 1996-2003 - Oceń swoje auto
Moja A3 mimo, że nie ma pod maską znanego i lubianego 1.9TDI może być potwierdzeniem trwałości i bezawaryjności samochodów produkowanych przez Audi. Za cenę do 10tys. zł możecie sprawdzić sobie minimum 15letnią towarzyszkę na kolejne lata użytkowania. Z samochodami jest tak, jak się dba tak się ma i tak samo jest i w tym przypadku. Jeśli właściciel zadba o autko to odwdzięczy się ono długą i bezawaryjną eksploatacją. Auto jak dla mnie zasługuje na 5 gwiazdek.
Silnik dynamiczny, wystarczający do płynnego i zwinnego poruszania się w mieście jak i w trasie, Nie ma najmniejszego apetytu na benzynę czy LPG ale nie jest źle. W cyklu mieszanym butla gazu 40l wystarczy spokojnie na 360km, w trasie natomiast przy prędkościach 90km/h - 160km/h LPG starczyło na 400km. Po przejechaniu 39tys. km tak przyzwyczaiłem się do przyspieszenia i mocy, że nie robi już na mnie żadnego wrażenia.
Skrzynia biegów precyzyjna, nigdy nie zdarzyło mi się pomylić biegu. Nie wiem czy to "wada" mojego egzemplarza ale czasami mam problem z wbiciem wstecznego, za co odejmuję jedną gwiazdkę. Czasem podczas próby wciśnięcia wstecznego napotykam na opór/zgrzyt ale nie jest to jakoś specjalnie uciążliwe.
Autko jest małe i zwinne, precyzyjne w prowadzeniu. Amortyzatory i część elementów zawieszenia mimo 21lat cieszą mnie nadal swoim dobrym stanem. Moje A3 przeszło w zeszłym tygodniu 2 już przegląd w PL i znów usłyszałem że diagnosta dawno nie widział A3 w tak dobrym stanie i z taką ilością sprawnych oryginalnych części. W lato jeżdżę A3 na alu felgach z oponami 225/45R17 co pozwala na super tłumienie nierówności i super prowadzenie nawet w szybko pokonanych szybkich zakrętach.
Ile osób podeszło do mojej A3 tyle było zachwyconych stanem zarówno blacharskim jak i lakierniczym. Autko bezwypadkowe, przez 21lat nie ugięło się rdzy tak samo jak lakier w tym przypadku czerwony poza standardowymi rysami spowodowanymi myciem i brudnymi drogami nie wyblakł i dalej cieszy soczystym krwistym kolorem.
Egzemplarze przedliftowe w tym mój wyposażone są w na pierwszy rzut oka śmieszne małe lusterko po stronie pasażera. Moim zdaniem wcale nie psuje ono widoczności do tyłu. Jest ono tak wyprofilowane że przy właściwym ustawieniu widać wszystko, manewry nie są trudne i kłopotliwe. Słupki A i B nie są grube co nie utrudnia widoku na boki za to słupki C są tak grube że trochę ograniczają.
Samochód jest stworzony bardzo przemyślanie dlatego wszystkie przyciski umieszczone są w łatwo dostępnych i widocznych miejscach. Brakuje mi jednego, żeby w tym aucie nie było uchwytu na napoje?! nawet jednego nad radiem jak to jest w poliftach?! Czy w latach 96-00 ludzie nie pili nic w samochodach? haha Szkoda że wpadli na to dopiero w 2000 roku.
Auto klasy kompakt z 1997roku i Climatronic? Przez cały okres użytkowania klimatyzacja i ogrzewanie działały bez zarzutu. Nieduże wnętrze nagrzewa i chłodzi się szybko i trzyma temperaturę. Pasażerowie tylnej kanapy w zimę nie powinni zmarznąć a w lato na pewno się nie ugotują. Climatronic fajnie dobiera sobie obroty dmuchawy tak żeby nagrzać lub schłodzić wnętrze w jak najszybszym czasie.
Kierowca i pasażer z przodu nie mają co narzekać jednak pasażerowie z tyłu no... mają trochę gorzej. Mam 182cm wzrostu i przy optymalnym ułożeniu fotela kierowcy usiądę z tyłu jednak bez zbytniego entuzjazmu bo miejsca jest poprostu mało co nie oznacza że się nie da :D Przez 2 lata zrobiłem 5 kursów nad morze (ok. 400km w jedną stronę) z czego 4 razy w 5 osób i wszyscy dojechali i się nie pognietli :P
W tej kwestii ciężko mi się wypowiedzieć ponieważ poprzedni właściciel miał fantazję... zmienił coś w wydechu i samochód jest tak basowy podczas jazdy że szok. Między 80-90km/h w środku jest naprawdę głośno ale im szybciej tym ciszej. Na zewnątrz na szczęście nie słychać wycia/pisku/dziadostwa jak we wielu Hondach czy BMW na polskich ulicach tylko cichą basową pracę wydechu.
Poza tym, że mogła by mniej palić nie ma tragedii. Ceny części nie są wysokie, na rynku jest masa zamienników praktycznie każdej nawet najmniejszej części a dodatkowym plusem jest to że dzieli on szereg części z VW Golfem IV czy Seatem Leonem I. Podstawowy serwis (czyt. wymiana oleju + filtry) zamknie się spokojnie w 150zł.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 20V 125KM 92kW [l/100km]

9,7