Ocena kierowcy - Audi A6 C5 Avant

Waldemar, 9 lat temu
Silnik 1.9 TDI 110KM 81kW
Rok produkcji 1999
Audi A6 C5 Avant 1.9 TDI 110KM 81kW 1998-2001 - Oceń swoje auto
Silnik : Tak silnik i spalanie, pozytywnie, krąży opinia że to jest za słaby silnik do tego modelu. Nie wiem skąd się ta opinia wzięła? Może od posiadaczy aut wyeksploatowanych? Jeżdżących z przestawionym rozrządem o 1 ząbek? Zużytą turbiną? Nieszczelną i nie wyregulowaną pompa wtryskową? Pokonałem tym autem kilka razy trasy rzędu 2000 tyś. km w stronę Europy zachodniej, z pasażerami, z bagażami, i nie przypominam sobie żebym kiedykolwiek musiał nawet zredukować. Owszem przyspieszenie będzie dość statyczne ale zadaną prędkość będziemy utrzymywać bez żadnych problemów. Polecam!
Silnik : Pompa wtryskowa
Układ hamulcowy : Pompa hamulcowa
Układ elektryczny : Przepływomierz
Moja ocena. Zaraz po zakupie auta musimy być przygotowani na wydanie około 2.5 tyś zł w porywach do 4-6 tyś zł (mowa o tym pózniej) na przygotowanie auta do poprawnej eksploatacji. Po tym czynnościach możemy się cieszyć tanim, ekonomicznym samochodem. Takie są realia i musimy być tego świadom. Być może dlatego mówię o tak wysokich kosztach, gdyż dla mnie auto to moje oczko w głowie, służy mi do wyjazdów zagranicznych i dlatego nie mogę sobie pozwolić na zamienniki czy jakiekolwiek zaniedbania. Dlatego warto się zastanowić jakie będzie przeznaczenie auta i czy na pewno, Audi w tej konfiguracji ( z silnikiem diesla) będzie w pełni wykorzystane ( duża ilość km).
Silnik fabrycznie 110km/235nm. Zaskakująco dobrze radzi sobie z autem, uzyskując niesamowity rezultat w stosunku masa pojazdu/spalanie.
Bez zastrzezen, przy 3rpm 150km/h takze na trasie sprawdza sie idealnie. Nic dodać nic ując.
Brak jakichkolwiek zastrzeżen.
Dużo lepsza niż w A4 B5, lusterka większe, widać w nich dużo więcej, brak jakichkolwiek zastrzeżeń.
Auto jest przestronne, bagażnik ma solidne wykończenie, posiada ciekawe schowki w podłodze. Równomierny kształt bagażnika sprawią iż jest on bardzo funkcjonalny i pakowny.
Układ klimatyzacji i ogrzewania działa bez najmniejszych zastrzeżeń. Oddzielna regulacja dla kierowcy i pasażera, choć w zasadzie jeszcze się nie przydała.
Za dużo tutaj nie trzeba pisac.
Pod maską znajdują sie diesel, który pojawił sie w autach w połowie lat 90 także cicho nie będzie. Charakterystyczny głos na zewnątrz, dla jednych przyjemny dla innych nie. W środku jest zaskakująco cicho
Kosz utrzymania mogą być różne, wiele zależy jakie się auto kupiło. Do podstawowych kosztów, które poniesiemy, po kupnie należy bezwzględnie zaliczyć: Rozrząd kompletny, napinacz paska wielorowkowego, rolka i pasek klimatyzacji (koszt oryginalnych części to około 1000zl), wymiana oleju z filtrami powietrza/oleju/klimatyzacji 300zł. Do dodatkowych kosztów można zaliczyć regeneracja alternatora 275 zł (podczas prac przy rozrządzie auto jest rozebrane i warto to zrobić), sprawdzenie i nabicie układu klimatyzacji 150zł. Klocki przód TWR 180zł, tył zamiennik 60zl. Dodatkowo pojedyncze elementy zawieszenia przedniego jak i tylnego. Poprawki blacharko - lakiernicze. Oczywiście do powyższych kwot należy dodać koszty robocizny. Tak wygląda normalna eksploatacja samochodu Audi A6 1.9 TDI AFN. W moim przypadku suma wszystkich kwot przez rok czasu wyniosła 6000 tyś zł. ( 4200 zł czynności obsługowe, na oryginalnych częściach, 1800 zł awarie nie przewidziane - pompa wtryskowa, hamulcowa, przepływomierz)
Trudno ocenić,stosunek jest adekwatny. Kupno tego samochodu wiąże się ze sporym wydatkiem, w mojej opinii warte zainteresowania są wyłącznie te droższe egzemplarze, oczywiście ciągle mowa o autach wyłącznie z silnikiem 1.9 Tdi 110km z manualna skrzynią. Auto takie kupuje się na długie lata.
Drobne usterki wynikają z eksploatacji, wieku auta: Łożyska w kołach, pękające węże wody, końcówki drążków kierowniczych, elementy zawieszenia, gumy na przegubach, wycieki z uszczelki pokrywy zaworów, nie poprawna praca zaworów sterowania turbiny. A także w wyniku zaniedbań właściciela lub poprzednika np. zużyte siłowniki tylnej klapy - maski, zapiekające się tłoczki, zapchany egr, katalizator, zacinająca sie turbina, i drobniejsze jak nie działające oświetlenie itp
Pompa wtryskowa - regeneracja 650zl Przepływomierz Bosch - 500zl Pompa Hamulcowa zamiennik - 250 zl Cóz, trzeba być świadomy ze auto ma juz swoje lata, i kazda czesc ulega eksplatacji i zużyciu materiału.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDI 110KM 81kW [l/100km]

5,7