Ocena kierowcy - Audi A8 D2 Sedan

Silnik 4.2 quattro 300KM 221kW
Rok produkcji 1997
Okres użytkowania: ponad 6 lat
Audi A8 D2 Sedan 4.2 quattro 300KM 221kW 1994-1998 - Oceń swoje auto
Silnik : Świetna jednostka, chyba najlepsza od Audi.
Układ elektryczny : Czujniki abs, kiedyś wywalało też kontrolkę od katalizatora, po zmianie wadliwej cewki jest ok.
Zawieszenie : Nie tyle uciążliwe, co przy awarii jakiegoś wahacza lepiej kupić komplet i zmienić od razu całość, bo zachodzi tzw. reakcja łańcuchowa.
Ocena całościowa według mnie będzie między 4 i 5 z racji tego iż auto jest już długo w rodzinie i nigdy nie zawiodło, choć spotkałem się z opiniami, że jest awaryjne, mój egzemplarz nigdy mnie nie zawiódł, nawet na łysych letnich oponach w tęga zimę zawsze dowiózł bezpiecznie. Auto wymaga serca i uwagi ale koszty serwisowania bez problemu są do ogarnięcia.
Silnik to kwintesencja tego auta, świetnie dobrana moc do masy, nie brakuje mocy w żadnym przedziale prędkości, w zasadzie do samego końca licznika przyspiesza jednostajnie.
Skrzynia jest ok, z moją było troszkę kłopotów bo był lekki wyciek, koszt naprawy wraz ze zmianą oleju 1100 zł i temat odszedł bezpowrotnie, po naprawie zauważalnie lepiej zaczęła działać.
Daję ocenę 5 i chyba każdy kto miał styczność z tym samochodem da taką ocenę, auto świetnie się trzyma drogi, ładnie wchodzi w zakręty, u mnie zawieszenie od S8 również robi swoje, lecz u kolegi fabryczne od A8 jest niewiele gorsze.
Widoczność jest słaba bo to duży gabaryt, dla kogoś kto przesiada się z mniejszego auta na początku będzie ciężko wyczuć odległości do przodu jak i do tyłu, na pewno pomogą czujniki.
Trochę zegarek jest źle ulokowany bo w obrotomierzu ale być może się czepiam szczegółów, zdecydowanie lepiej wypada wersja z kolorowym wyświetlaczem, której ja niestety nie posiadam.
Wentylacja przy sprawnej klimatyzacji jest ok, ogrzewanie trochę gorzej mam wrażenie że w moim poprzednim aucie było cieplej. Dużo czytałem i może to być wina nie sprawnego sterowania klimatronikiem oraz termostat, na pewno teraz przed zimą to naprawię i zrobię poprawkę oceny.
Daję dobrze, bo kierowca ma w sumie mało przestrzeni ja jestem zwolennikiem dużych przestrzeni jak np. w Lancii Kappa a tutaj jest się obudowanym w plastiki, natomiast pasażerowie z tyłu - rewelacja.
Jest bardzo cicho i wygodnie, audi stanęło na wysokości zadania. Jakość materiałów jest znakomita nic nie trzeszczy nic nie piszczy, z zewnątrz nie dochodzą do nas żadne odgłosy.
Rozrząd 1500 zł i od cholery roboty. Zawieszenie można kupić juz za 600 zł kompletne lub za 800-900 lepszej jakości. Klocki hamulcowe wydatek 40% większy niż w normalnym aucie bo są podwójne. Są też rzeczy tanie jak termostat 30 zł itp.
Za przyzwoite pieniądze dostajemy auto z najwyższej półki ogromną zaletą jest aluminiowa konstrukcja która mimo upływu lat nadal wygląda świetnie zero rdzy.
Zdarzają się, np. Czujniki ABS, sterownik centralnego zamka, rozszczelnienie LPG (3 razy), kradzież lusterek :)
Brak, raz auto stanęło ale okazało się, że nie ma benzyny na rozruch a w sekwencji nie można odpalić od razu na gazie.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 4.2 quattro 300KM 221kW [l/100km]

15,7