Ocena kierowcy - BMW Seria 3 E46 Sedan

Silnik 1.9 318i 118KM 87kW
Rok produkcji 1998
BMW Seria 3 E46 Sedan 1.9 318i 118KM 87kW 1998-2001 - Oceń swoje auto
Inne : Stosunek jakość/cena
Zawieszenie : Słynne stuki przy wbijaniu pierwszego i drugiego biegu.
Zawieszenie : Tylny wózek
Jest to moje pierwsze auto. Nie szukałem BMW, na auto trafiłem przez przypadek, kupiłem oczywiście oczami i emocjami. Na początku obawiałem się kosztów eksploatacji i ewentualnych awarii, ale miałem to szczęście, że ominęły mnie. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z auta. Wsiadam odpalam i jadę, nigdy mnie nie zawiódł. Czy to zimą, czy w trasie (kilkanaście dłuższych przez ten rok zrobił) jestem pewny swojego samochodu. Do tego fajnie się prowadzi, jak śnieg spadnie to można się pobawić, no i ta stylistyka, która wytrzymyła upływ czasu :)
Na początku użytkowania było nieźle, jednak w raz z kolejnymi miesiącami troszkę tej mocy zaczynało brakować. Słyszałem o słynnej panewce w tym silniku, ale mnie to nie spotkało, ani żadne inne awarie jednostki napędowej.
Skrzynia jest dobrze zestopniowana, natomiast za samo wrzucanie biegów odejmuję jedną gwiazdkę, bo jest to dość niewygodne.
Jak to BMW, układ jezdny bezbłędny. Super się prowadzi na prostych i na zakrętach.
Całościowo jest w porządku, natomiast E46 ma swoje "miejsca podwyższonego ryzyka" m.in. błotniki, drzwi, klapa bagażnika, no i progi gdzie korozja faktycznie wychodzi. Aczkolwiek rozumiem, że jest to też kwestia zaniedbania przez poprzednich właścicieli. Do lakieru nie mam zastrzeżeń, nadal wygląda dobrze.
Nie mam do czego się przyczepić.
Pół roku po zakupie usiadłem z tyłu i zauważyłem, że panel środkowy jest zwrócony w stronę kierowcy. Wszystko ma swoje miejsce, nie ma nadmiaru zbędnych przycisków. Jest funkcjonalnie i przejrzyście. Jedyną rzeczą jakiej mi brakuje są cup holder'y, ale tę funkcję spełnia tunel środkowy :)
Zasadniczo jest w porządku, mógłby zimą troszkę szybciej się grzać. Podczas intensywnego deszczu szyby parują i widziałem, że wielu posiadaczy ma ten problem.
Jadąc w 5, ci z tyłu mają ciasno. W 4-kę jest już komfortowo, na wakacje można śmiało jechać.
Można swobodnie rozmawiać przy prędkościach autostradowych, tak więc dla mnie 5.
Myślałem, że będzie drogo, a jest stosunkowo tanio. Silnik R4, prosta konstrukcja, duży wybór części zamiennych. Ubezpieczenie wiadomo, renoma marki robi swoje, ale też nie są to horrendalne zwyżki.
Za niewielką kwotę można mieć na prawdę fajny, dobry jakościowo wóz.
Większość wymienianych rzeczy to części eksploatacyjne. Coś tam mu dolega, ale w żaden spósób nie przeszkadza to w jeździe.
̶B̶ę̶d̶z̶i̶e̶s̶z̶ ̶M̶i̶a̶ł̶ ̶W̶y̶d̶a̶t̶k̶i̶ Poza tylnym wózkiem nic.
Dziennik kosztów dla BMW Seria 3 E46 Sedan 1.9 318i 118KM 87kW
10,5