Ocena kierowcy - BMW Seria 3 E46 Touring

Jakub J., 11 lat temu
Silnik 320 d 150KM 110kW
Rok produkcji 2002
BMW Seria 3 E46 Touring 320 d 150KM 110kW 2001-2006 - Oceń swoje auto
Silnik : Mało kto jest w stanie nas wyprzedzić. Z pod świateł odjeżdżamy pierwsi. Na zakrętach trzyma się jak przyklejony. Jest moc!
Karoseria : Róg w drzwiach kierowcy zaczyna delikatnie rdzewieć. Trzeba będzie coś z tym zrobić.
Zawieszenie : Wymieniałem prawy wahacz.
Inne : W ciągu roku już 2 razy wymieniałem łączniki stabilizatora.
Jestem posiadaczem takiego modelu od ponad roku. Samochód sprowadziłem z Niemiec. Jego teoretyczny przebieg przy zakupie wynosił 200000 km. Sam jednak nigdy w autentyczność tego przebiegu nie wierzyłem gdyż jest to kombi w którym zużyty jest tylko fotel kierowcy – co oznacza, że jeździł nim przedstawiciel handlowy - a zatem jest to przebieg nierealny. Sam dołożyłem od siebie 33 tysiące kilometrów przebiegu stąd mogę cokolwiek już o tym aucie powiedzieć. Zacznę od spalania. Często widzę na internecie opinie, że przy delikatnej jeździe można obniżyć spalanie do 5-6 litrów. Być może tak jest ale trzeba mieć na uwadze jedno. BMW nie da się jeździć delikatnie. Auto samo prowokuje do deptania gazu aż do odcięcia, gwałtownego hamowania i przyspieszania, które nie ma nic wspólnego z „eko” jazdą a także przeginania na zakrętach. W samochodzie poniżej 120 kilometrów na godzinę nie odczuwamy jeszcze prędkości i wydaje się, że jedziemy 70-80 km/h. Stąd realne spalanie u mnie plasuje się na poziomie 8 litrów. Druga sprawa to wydatki, naprawy, serwis. Zaraz po przyjeździe z Niemiec w zawieszeniu były do wymiany tylko łączniki stabilizatora. Z robocizną kosztowało to 200 złotych. Po 1 roku na polskich drogach zaczęły się jednak inne ceregiele. Znowu do wymiany były łączniki ale także prawy wahacz, tuleje, klocki i tarcze hamulcowe – razem 1500 złotych. Do tego dochodzi wymiana oleju i filtrów co 15 tysięcy (choć mówią że trzeba nawet częściej). W zależności od tego u kogo to robimy może kosztować od 400 do 500 złotych. W międzyczasie wypiął się kabelek czujnika kąta skrętu kierownicy od ESP. Elektryk za podłączenie go zgarnął 70 złotych. Padła też siatka zabezpieczająca przed przenoszeniem drgań z wydechu na karoserię – kolejne parę stówek. Separator oleju – stówka. I inne pomniejsze … Łącznie na paliwo i eksploatację wydałem około 16400 złotych. Czy było warto? Moim zdaniem tak. Nic nie daje takiej frajdy z jazdy jak BMW. Poza tym jest to samochód prestiżowy a Ci, którzy dogadują, że to fury dla dresów przeważnie nie mają żadnego samochodu i po prostu zazdroszczą. Należy jednak przy zakupie zdawać sobie sprawę, że nie jest to samochód dla każdego. Trzeba odpowiednio dużo zarabiać, żeby utrzymać taką gablotę. W moim przypadku i tak nie było dużo do naprawiania. Nie robiłem nic przy silniku, wtryskach, rozrządzie, przepływomierzu – takie naprawy potrafią kosztować tysiące. Przy minimalnej krajowej nie ma nawet co marzyć o tym, że damy radę z wydatkami i lepiej jest kupić inne auto na przykład Golfa IV albo jakąś Skodę, które są dużo tańsze w eksploatacji.
Żadnych problemów przez ponad rok eksploatacji.
Wszystko wchodzi perfekcyjnie i krótko.
To jest BMW, z cywilnych samochodów cenowo dostępnych dla w miarę normalnego człowieka BM\'ki trzymają się drogi najlepiej.
Żadnych problemów z widocznością. Tylna szyba osadzona blisko końca samochodu znacznie ułatwia podjeżdżanie pod przeszkodę.
Wszystkie przełączniki skierowane w stronę kierowcy i w jego zasięgu ręki. Fotel regulowany w 3 płaszczyznach.
Klimatyzacja jest bardzo skuteczna a i przy mrozach szybko się nagrzewał (na pierwszych 4 kilometrach).
O przodzie nawet nie wspominam ale z tyłu jest tyle miejsca na nogi, że nawet zawodnika sumo można wieźć. Tylko miejsce na środku z tyłu jest mało komfortowe ze względu na wysoki tunel.
W środku nic nie trzeszczy a i z zewnątrz nie dochodzą za bardzo hałasy.
Nie czarujmy się. 2-litrowy silnik o mocy 150 koni musi spalić swoje. Tutaj nie ma co liczyć na cuda.
Wszystko zależy od szczęścia. Ja go miałem bo nie okazało się, że pół auta jest do wymiany.
Nic mi się jeszcze nie zepsuło w pełnym tego słowa znaczeniu - naprawy eksploatacyjne to co innego.

On - zużycie paliwa dla silnika 320 d 150KM 110kW [l/100km]

7,9