Ocena kierowcy - BMW Seria 5 E39 Sedan

Karl, 4 lata temu
Silnik 2.0 520i 150KM 110kW
Rok produkcji 1998
BMW Seria 5 E39 Sedan 2.0 520i 150KM 110kW 1996-1999 - Oceń swoje auto
Silnik : Daje sobie radę, a spalanie jak na starą benzynę bardzo mnie zaskoczyło.
Inne : Czujniki ABS i podnośniki tylnych szyb. Stanowczo najgorsze elementy tego auta.
Miałem bardzo dużo samochodów i dużo jeżdżę. Do BMW E39 nie byłem przychylnie nastawiony, ale niesamowicie mnie zaskoczyło. Zaznaczam, że robię samochodem około 5000 km miesięcznie. Warunkiem zadowolenia jest pewne pochodzenie auta. Samochód kupiłem od znajomego, mając pewność co do jego bardzo dobrego stanu. Wóz jest z pewnością ponadczasowy i niezwykle dopracowany (pomijając kilka detali).
Tutaj nie ma co narzekać. Co prawda 2.0 trzeba nauczyć się jeździć, żeby zachować dynamikę, ale silnik spokojnie daje sobie radę z tą budą. Chodzi cichutko, ale przy wyższych obrotach pięknie mruczy. Póki co "pancerny".
Bez zastrzeżeń. Przełożenia również. Mógłby być szósty bieg, ale w sumie to limuzyna z lat 90-tych, a nie sportowy samochód.
To niewątpliwy plus BMW. Podobno cała marka się tym szczyci. Dzięki napędowi na tył auto prowadzi się świetnie, o wiele pewniej niż konkurencyjne modele z napędem FWD. Układ kierowniczy reaguje super - szybko i precyzyjnie. Auto ma prowadzenie zbliżone do nowych modeli.
Auto ma 21 lat. Dzięki temu, że mój egzemplarz jest zadbany, są tylko śladowe ilości korozji, w mało ważnych miejscach. Piękna sprawa jak na tak stary samochód.
Jedyny minus to przednie słupki. Czasem troszkę przeszkadzają.
Nie przepadam ogólnie za samochodami niemieckiej produkcji, ale rzeczywiście - ergonomia jest naprawdę wzorowa. Wszystko pod ręką, wszystko super jakości.
Klimatyzacja dwustrefowa automatyczna. Wszystko działa, aczkolwiek to kwestia serwisowania układu. W zimne dni nagrzewa się również bardzo szybko.
Mam 187 cm wzrostu i siedzi mi się bajecznie. Do tego pasażerowie za mną mają miejsce do wygodnego podróżowania również na dłuższych trasach. Fotele mam welurowe, bez dodatkowych podparć. Siedzi się idealnie.
Można rozmawiać szeptem przy 140 km/h. Z drugiej strony jednak słychać to piękne i dostojne mruczenie sześciu cylindrów.
Tu jestem zszokowany. Ceny części na poziomie, fiata, volkswagena, forda czy innych popularnych marek nie-premium. Czasem wystarczy dobrze poszukać. Spalanie mnie zaskoczyło. Jest nieźle.
Ceny się wahają. Warto dać nawet 10 tys zł, jeśli egzemplarz jest naprawdę zadbany. Od paru osób związanych z tematem słyszałem, że tanie zaniedbane BMW, to "studnie bez dna".
Jedyny problem to czujniki ABS i podnośniki tylnych szyb. Czujniki ABS należy kupować jak najlepszej jakości i posłużą dłużej. Tylne szyby trzeba naprawić "na patencie", bo mechanizm wymyślony przez BMW nie spełnia swojego zadania.
Nie stwierdzono - mam nadzieję, że nie występują.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 520i 150KM 110kW [l/100km]

9,2