Ocena kierowcy - BMW Seria 8 I

Andrzej40, 19 lat temu
Silnik 850Ci (5.4) 326KM 240kW
Rok produkcji 1995
BMW Seria 8 I 850Ci (5.4) 326KM 240kW 1994-1999 - Oceń swoje auto
BMW serii 8 to najdoskonalszy wytwór artystów z Monachium. Bawarskie Arcydzieło pisane dużą literą. Cud na kołach i nic lepszego moim zdaniem nie powstało w stajni z pod znaku najszlachetniejszego śmigła ani też napewo nie powstanie pod"wprawną ręką" Chrisa Bungle´a... Mam 11samochodów, jestem fanem motoryzacji i są to moje puple, ale ten ma Pole Position w kazdej kwestii.
To co potrafi wykrzesać z siebie ten silnik to więcej niz mozna sobie wyobrazić. Kultura pracy jest po prostu niesamowita. Słynny test z monetą działa, sprawdzałem. Położyłem złotówkę, odpaliłem, przegazowałem, zgasiłem i nie upadła. I ten dźwięk... Wolne obroty to delikatny pomruk niczym kotek, wysokie to lew oznajmiający, ze atakuje i nie ma litości. Każdy manewr tym samochodem dzięki temu silnikowi trwa moment a chciałoby się, zeby trwał dłużej dla przyjemności słuchania tego silnika... W porównaniu do mojego Mercedesa SL AMG nie jest może szybszy, ale jakoś bardziej go lubię:)
5 stopniowy Steptronic chodzi jak masełko. Funkcja ręcznej zmiany przełożeń jest właściwie zbędna bo i tak nie chce się ich zmieniać. Automatyczna ziana przebiega zawsze w odpowiednim momencie i tak płynnie, ze czasem nie wiem kiedy. Co ciekawe automat z przed 10 lat jest tak inteligentny, ze wielu aut pozazdrości mu do dzisiaj.
No to nie wymaga, zadnego komentarza. Ja mam jeszcze układy DSC i EDC co wpływa na to, że jest zawsze stabilny i taki jak tego chcem, albo sportowy albo komforotwy. Prowadzi się jednak zabójczo i bez tych wszystkich gadżetów elektronicznych. Jest genialny!
Do przodu i na boki idealna, lusterko przestawia się przy cofaniu, system Parktronic pozwala ocenić odległośc od przeszkód. Do tyłu mogłoby byc ciut lepiej. Ma sylwetkę wyraźnego klina dzeki czemu tył jest kiepsko widoczny.
Nie trzeba komentować tego w autach tej firmy. Mam 4 BMW wraz z tym i kazde jest perfekcyjne pod tym względem. Wszystko jest tam gdzie się tego spoddziewam, każdy z elementów jest przemyślany, w przeciwieństwa np. do mojego Jaguara w któym niektóre elementy, np. dxwignia hamulca ręcznego rozmieszczone są conajmniej zastanawiająco:)
Klimatyzacja pół-automatyczna, tak jak we wszystkich bmw od roku 1986 do 1994. W 8 prztrwało to rozwiązanie nieco dłużej. JEst jednak bardzo prosta w obsłudze i bardzo wydajna. Już wtedy utrzymywała podział na stref klimatyczne w aucie itp. Ogrzewanie dizała bez zarzutów.
Jak na auto coupe - ogromna! wszędzie jest wystarczająco miejsca, z przodu można się rozsiąść po królewsku bez względu na wzrost, z tyłu powiedzmy do 1,70. Bagażnik wystarczajacy, ale kto w taki mauci zwraca uwagę na bagażnik? Jest on wykończony trakim welurem, ze moja zona nie ma ubrań z takiej jakości materiałów jak tu.
Zdiąłem w mojej 850Ci ogranicznik prędkości i jechałem nią 290 km/h i to nie był koniec jego możliwości (!) a warunki w srodku były takie, ze nic nie stało na przeszkodzie aby normalnie rozmawiać. A kiedy jedziemy wolniej delektowanie się oryginalnym systemm Hi-Fi z radiem Professional i zmieniarką CD jest naczystszą chyba przyjemnością. Akustycy w bmw naprawdę się postarali!!
Koszty utrzyamnia tego samochodu napewno nie zadowolą właściciela Deawoo Leganzy, a nawet posiadacz BMW 750 napewo będzie zaskoczony. Sam mam taką więc mogę porównac koszty, ale jest to auto dla ludzi z klasą i pieniędzmi, dlatego jesli kogoś stać to i tak nie zwróci uwagi na wskazanie komputera rzędu 37 l po dynamiczniej jexdzie w mieście albo 19 po jeździe autostradą z prędkościami 180-220 km/h tylko zatankuje. Koszty przeglądów sa wysoke, ja od nowości serwisuje ją w jednym salnie za co auto mi się odpłaca, ale nic nie ma za darmo.
To jest bezcenny dorobek motoryzacji i nigdy nie przeliczę tego samochodu na żadne pieniądze. Jest piękny, doskonały i ma duszę, czego brakuje innym samochodom. Wyprzedzał swoją epoką w roku wprowadzenia 1989, wyprzedzał w roku zakończenia produkcji 2000 i wyprzedza naszą. THE END.
Nic takiego nigdy nie wystapiło w moim samochodzie.
j.w.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 850Ci (5.4) 326KM 240kW [l/100km]