Ocena kierowcy - BMW X1 F48 Crossover Facelifting

Croft, 2 lata temu
Silnik 2.0 25i 231KM 170kW
Rok produkcji 2019
BMW X1 F48 Crossover Facelifting 2.0 25i 231KM 170kW 2019-2022 - Oceń swoje auto
Inne : W zasadzie zaskoczeń nie było. Poprzedni BMW to X3 więc wiedziałem co chcę i co oczekiwać. Pozytywne wrażenie (no ale nie zaskoczenie) to w sumie head-up i elektryczna klapa bagażnika - przydatne gadżety.
Bardzo dobry, bezawaryjny, przemyślnie skonstruowany samochód. Trochę SUV, bardziej SAV czy crossover. Wybitnie wszechstronny i uniwersalny. Wysoka jakość i technologia. Raczej dla pary niż dla rodziny (bo jednak gabaryty nie są wielkie). Wersja 2.5i - topowa, daje dużo radości, a dodatki i te standardowe i opcjonalne - jeszcze tą radość wzmacniają. Auto i do miasta i w trasę, na tyle kompaktowe, że wygodne w mieście i na tyle duże, przestronne ( …no i szybkie) że w trasie bez zmęczenia i kompleksów. Trochę dla gustujących w pozory bardziej „sportowych” emocji.
Mocna, szybka benzyna. Daje dużo zadowolenia i satysfakcji. Wyposażona w 231 KM co przy tej wadze daje 6,5 sekundy do setki oraz do tego przyjemne “odksztuszanie” z obu rur. Bez kompleksów. Motor godny BMW, daje “radość z jazdy” (może stylizacja M-pakietu to trochę na wyrost, ale dziś takie czasy, że różne topowe znaczki mamy nawet w 3 cylindrówkach).
Bardzo dobra, szybka, płynna, łopatki, ale… tryb comfort - póki jedziemy standardowo w tym trybie nie mam uwag, jednak bardziej agresywne, “ostre” naciśnięcie gazu, wywołuje adekwatną reakcję jakby po pewnym zastanowieniu i przemyśleniu …czy aby napewno takie są nasze intencje, przecież to comfort ? W trybie sport co prawda ostre reakcje mamy w standardzie i tak być powinno. W poprzednim X3 wydaje mi się, że działało to lepiej - no ale to był diesel i może to był powód? Tu comfort trochę ogranicza nas do „komfortu”.
Na miasto trochę twarde zawieszenie. Znając zalety opcji regulacji zawieszenia taką też kupiłem. I to wydaje mi się koniecznością. Mimo tego jak dołożymy - felgi 19, opony runflat to w standardowej pozycji zawieszenia jest chyba zbyt twardo i sztywno. Czuć studzienki, itp - w szczególności na tylnych siedzeniach. Ale coś za coś - w swoim żywiole na krętych drogach daje nam dużo „radości z jazdy”, idzie jak „po sznurku”. Fajna kierownica w opcji pakietu M, „mięsista”, gruba oraz standardowy x-drive też robią robotę.
Mały SUV czy może SAV w bardzo przemyślanej budzie. Duży bagażnik (relatywnie), przesuwana kanapa tylna (!), wszystko przemyślane a jednocześnie w atrakcyjnej oprawie - może się podobać. Bardzo uniwersalne auto. Schowki, siatki, itp, itd. Paleta opcji dodatkowych do wyboru - wszystkie warte uwagi i cenne przy późniejszym użytkowaniu.
Nie mam uwag - wszystko jak trzeba. Szyby odpowiednie, wszystko wyważone, widać a jednocześnie „intymnie”, do tego czujniki i kamera. Mały SAV - więc lusterka nieco mniejsze niż u większych braci ale jest wystarczająco a wręcz bardzo dobrze.
Kierowca może się czuć jak ryba w wodzie. Jak to w BMW - raz wsiądziesz i odnajdziesz się w każdym. Tu jeszcze jakby czuć „starą szkołę” - tradycyjnie, wszystko nieco analogowe, bez „telewizora” zamiast prędkościomierza i innych lunaparków. Dla mnie jest optymalnie i wzorowo, jako kierowca wszystko mam pod ręką. Intuicyjny iDrive, head-up na szybie, dobrze dopasowane i szeroko regulowane sportowe fotele (dla tęższych i większych mogą być zbyt wąskie) - to wszystko sprawia, że jazda to przyjemność.
Bez zarzutu. Klima dwustrefowa, ogrzewane fotele, wszystko jak trzeba. Działa dobrze i skutecznie.
Przestrzeń kierowcy i pasażera - bardzo zadowalająca, sporo i nad głową i w nogach. Żadnej ciasnoty. Wygodnie. Sportowe, regulowane fotele z przodu, z tyłu kanapa przesuwna i z regulowanym kątem oparcia (!). Sam jestem wysoki a do dachu pozostaje mi masa miejsca. Wzorowo rozplanowane i zaprojektowane. Jedynie to takie ulotne, powracające wrażenie mniejszej przestrzeni po przesiadce z X3 - no ale to naturalne, w końcu X3 to sporo większe auto.
W moim odczuciu jest bardzo dobrze, chociaż dostrzegam wcześniejsze „ średnie” opinie. Może to poprawiono w LCI i według mnie jest cicho i żadne zbędne dźwięki nie dokuczają. Silnik o dobrej kulturze pracy. Nawet przy znacznych prędkościach nie słychać wzmożonych szumów z karoserii czy opon, bez podnoszenia głosu można swobodnie rozmawiać lub słuchać muzyki. Poprzednie X3 w dieslu wypadało znacznie gorzej a i tak było raczej OK.
Koszty utrzymania przy nowym aucie są akceptowalne a nawet niewielkie, w możliwych pakietach mamy przeglądy, gwarancję i serwis przez kilka lat. Pakiet „serwis inclusive” w cenie 2800 na 7 lat lub 100 tys. km oraz „repair inclusive” za 2600 na 4 lata, czyli wszystkie przeglądy, oleje, filtry w cenie na 7 lat oraz gwarancja do 4 lat. To wszystko za prawie 5500 zł - wg mnie cena atrakcyjna.
Jakość jest wysoka, w F48 po facelifting-u nie ma na co narzekać - klasa premium, jakość wykończenia z górnej półki, przemyślana technologia, motor, xdrive, …wysoka poprzeczka. Cena …no cóż też z górnej półki. Czy warto ? Zależy co kto lubi i co sobie ceni. W mojej opinii warto, „radość z jazdy” bezcenna. Ponadto rabaty u dealera też z górnej półki, oferta najmu w korzystnych opcjach, … .
Jak dotąd brak jakichkolwiek awarii czy usterek. Wszystko jak powinno tak działa, brak uwag. Leję i jeździ. Nic się nie popsuło.
Jak powyżej, ani małych ani większych awarii i usterek nie doświadczyłem.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 25i 231KM 170kW [l/100km]

8,7