Ocena kierowcy - Citroen Berlingo III Osobowy M

Silnik 1.5 BlueHDi 102KM 75kW
Rok produkcji 2018
Citroen Berlingo III Osobowy M 1.5 BlueHDi 102KM 75kW od 2018 - Oceń swoje auto
Silnik : Ekonomiczny , Cichy
Układ elektryczny : Francuska myśl techniczna.
Przeniesienie napędu : Skrzynia biegów
Układ hamulcowy : Elektryczny reczny ,Zaciski hamulce tył.
Samochód kupiony jako nowy. Mój pierwszy francuz ,oraz pierwszy nowy samochód. Dotychczas jeździłem używanymi samochodami japońskimi (Lancer,Almera, Primera). Zakupiłem nowy samochód ponieważ potrzebowałem większej przestrzeni bagażowej a producenci japońscy nie oferują tego typu samochodów. Nie kierowałem się stereotypami ,będąc przekonany iż dbając o samochód będzie można jeździć parę lat bez problemów. Jakie było moje zdziwienie kiedy po 20 tys zaczęły się pierwsze dziwne awarie . Obecnie będę sprzedawał ten francuski wyrób samochodopodobny i wracam do używanych samochodów z kraju kwitnącej wiśni.
Jeśli chodzi o silnik to można polecić . Olej zmieniam co 10tys km (pierwsza wymiana po 3000km). Samochód ma 102hp , ale da rade wyprzedzić (wiadomo że jest to wóz do pracy/dla rodziny więc nie ma co tutaj oczekiwać super osiągów)
Skrzynia biegów na początku stwarzała dobre wrażenie - w 102hp jest skrzynia 5 biegowa. Po 5-6tys km zauważyłem pewną przypadłość -glosniejsza praca łożyska oporowego i drgania / ruchy gałki zmiany biegów podczas wrzucania 4 lub 5 biegu . Samochód był parę razy w serwisie , w 2 różnych ASO i serwis twierdzi "ten typ tak ma". Mam znajomego który ma ten sam samochod i ta przypadłość tam nie występuje. Ale walka z serwisem to jak walka z wiatrakami.
W porównaniu do Lancera którego posiadałem to układ jezdny jest miękki i baaaardzo mało precyzyjny , dodatkowo denerwuje asystent pasa ruchu który jest niedopracowany.
Blacha grubości puszki ,spasowanie tragiczne , lakier bardziej miękki niż to bywa w samochodach innych producentów. Po 3 miesiącach od zakupu zauważyłem że na wewnętrznym rancie tylniej klapy samochód zaczyna korodować!!-purchle(nowy samochód) . Tylna klapa została wymieniona na gwarancji.
Tu duży plus , wszystko w zasięgu wzroku , ale trudno by było inaczej - samochód jest przeszklony jak akwarium.
Mega niewygodne fotele . Mam 183cm i siedzisko jest mega krótkie ,po trasie bóle w plecach/nogach. Ciężko ustawić fotel by uzyskać wygodną pozycję . Z tyłu fotele są jeszcze gorsze. Uchwyty na kubki to jakiś żart , mega płytkie ,trzeba uważać by napój nie wypadł podczas jazdy.
Od początku problem z działaniem automatycznej klimatyzacji - działa jak chce. Przykład. Na dworze 15 stopni ,temperatura ustawione na 21 stopni a klima naparza zimnym powietrzem.... Po ustawieniu 23 stopni klima dmucha gorącym powietrzem ,ale co najgorsze nie zmienia się jego temperstura ani intensywność nadmuchu. Latam w 90% trasy więc łatwo poznać czy ogrzewanie działa dobrze .
Mam 183cm przy optymalnie ustawionym fotelu kierowcy nie ma możliwości by usiąść sam za sobą. Z przodu naprawdę dużo miejsca.
Tu muszę samochód pochwalić - w porównaniu do konkurencji -Caddy/Kangoo/Transit Connect jest naprawdę dobrze wyciszony. Przy większych prędkościach słuchać szum wiatru ale tym samochodem nie jeździ się szybko - aerodynamika albo wręcz jej brak robi swoje.
Przeglądy tanie . Spalanie przy 130kmh ok 6,5-7l . Drogi lokalne do 100kmh 5,5l. W mieście jeżdżę mało więc nie wiem ile by spalił.
Gdyby nie awarie i niewygodne siedzenia było by ok.
Wymieniono : Silnik wycieraczek , LEDy do jazdy ,Czujniki asystenta pasa ruchu , wiązka przewodów do tylniej klapy,Stacja multimedialna (dalej się zawiesza...),Silnik elektrycznego hamulca ręcznego , zaciski hamulcowe tył,Tylnia klapa (rdza). Samochód od początku sypie błędami , serwis twierdzi że nie ma kodów błędów.
Jeżdżę w 90 % trasy - awaria EGR przy 40 tys to jakaś kpina.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.5 BlueHDi 102KM 75kW [l/100km]

6,8