Ocena kierowcy - Citroen Berlingo III Osobowy XL

Lam, 4 lata temu
Silnik 1.2 PureTech 110KM 81kW
Rok produkcji 2019
Citroen Berlingo III Osobowy XL 1.2 PureTech 110KM 81kW od 2018 - Oceń swoje auto
Autem zrobiłem dopiero 2000km, więc opis nie jest pełny ale myślę że pomocny dla osób rozważających zakup. Co na plus: - Komfort jazdy. Jest dobrze wyciszony, wygodny (ale za konieczność uważam dopłatę do fotela z podłokietnikiem). Lepiej niż w skodzie Octavi którą mam firmowo. - Rodzinne auto. Wózek wjeżdża w całości wystarczy podbić koła. Dziecko do fotelika wkładam stojąc, bez schylania. Super dla rodzin i na wycieczki. - Android auto - świetna sprawa (nawigacja, muza, sterowanie głosem) - niskie spalanie i dobra dynamika do 110km/h - nagłośnienie - pozytywnie jak za tą klasę auta - wyposażenie standardowe i bezpieczeństwo (asystent pasa ruchu, automatyczne hamowanie, super wyniki w testach zderzeniowych) - pakowność - już przewiozłem sofę i szafę jednym kursem. O rowerach nie wspomnę Na minus: - naprawdę ciężko się do czegoś przyczepić :) - po złożeniu foteli podłoga nie jest idealnie płaska, a nie można ich wyjąć. - wolno reagujące czujniki zbliżeniowe - słabej rozdzielczości kamera cofania, jest wystarczająca i tyle - małe lusterko wsteczne - średnio działający czujnik deszczu (wycieraczki czasem pracują zbyt szybko) - małe fotele tylne, dla dzieci ok, dla dużych ludzi może być różnie Za co warto dopłacić przy zakupie: - lepszy fotel kierowcy - kamerę cofania. Boczne lusterka źle pokazują koniec samochodu - podgrzewaną szybę przednią bo maska jest naprawdę wysoka - siatkę, przegrodę bagażnika. Tylko wtedy mamy opcję pakowania po sufit.
Do ostatniej chwili wahałem się nad decyzją o zakupie benzyny. Ale Berlingo to nie auto do sportowej jazdy i ten silnik mi całkowicie wystarcza. W mieście i do 100km/h dynamika jest ok. Przy wyprzedzaniu 80-120 trzeba pomachać biegami. Powyżej 120 jest już faktycznie średnio przy wyprzedzaniu. Spalanie: Codzienna jazda dom-praca (pod miastem) - 6,5 l/100km Miasto, korki w godzinach szczytu - 7,7 Spokojna jazda w trasie 90-100km/h - 5,4 Zaskoczyłem się bardzo na plus. Ale trzeba nauczyć się eko-jazdy (hamowanie biegami, przyspieszanie)
6 bieg powinien być dłuższy. Ogólnie bardzo krótkie biegi i przy wyprzedzaniu trzeba się namachać
Na zakrętach ładnie trzyma się drogi mimo wysokiej budy. Bardzo komfortowe, bezkonkurencyjne zawieszenie w stosunku do Doblo
Siedzi się wyżej niż większość SUVów, widać co się dzieje dwa auto przed nami. Dobra widoczność na boki i duże lusterka. Kiepska przy cofaniu (mam volvo tej samej długości i cofa się nim lepiej)
Z racji na gabaryt nie wszystko jest w idealnym zasięgu niskich osób np. lusterko tylne.
Po mimo dużej budy, nie mam problemów z grzaniem i chłodzeniem. Trochę wolno nagrzewa się silnik
Ciężko o lepsze auto pod tym względem. Foteliki dziecięce wchodzą bez problemu i mamy jeszcze miejsce.
Porównując z autami dostawczymi - super. Porównując z np. Volvo, jest ok. Przy 130 bez problemu można rozmawiać przez zestaw głośnomówiący.
Pali mało jak diesel
Ja wynegocjowałem ponad 11 tys. zniżki, więc naprawdę dobra cena do jakości.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 PureTech 110KM 81kW [l/100km]

6,4