Lista ocen Citroen Xantia II (83) - Skrzynia biegów

Na liście zabraknie 67 opinii, w których wybrana kategoria jest pusta
~130rapid
Liftback 1.8 i 16V 110KM 81kW
Xantie 1.8-16V miały dwie skrzynie do wyboru - krótko- lub długozestopniowaną. Trafiła mi się skrzynia "długa", czyli dająca prawie 100 km/h na dwójce, ponad 150 km/h na trójce, a z innej beczki - cicho szemrzące 2600 obr/min na piątym biegu przy 110 km/h. I bardzo dobrze, bo Xiężna jest u mnie latawcem podróżnym. :-) Xantiowa skrzynia "długa" udowadnia, że 6-biegowe manuale, to zbytek łaski i źródło dodatkowego...
~Gazdov
Kombi 2.0 HDI 109KM 80kW
Skrzynia biegów stosowana w Xantii jest typowa dla diesla i charakteryzuje się krótkimi biegami I i II oraz coraz to dłuższymi następnymi biegami. Skrzynia ta nie jest tak elastyczna jak skrzynie aut z silnikami benzynowymi, lecz zdecydowanie jej zaletą jest bardzo krótki I bieg, dający dużą mobilność auta nawet w ciężkich warunkach (podjazdy pod bardzo strome wzniesienia nawet z dużym obciążeniem), oraz długi V bieg ograniczający spalanie w...
~nexxtsevo@o2.pl
Kombi 2.0 HDI 109KM 80kW
Skrzynia biegow zestrojona jest doskonale zgodnie z przeznaczeniem auta - raczej w celu optymalizacji ekonomii i ergonomii jazdy na dluzszych trasach niz w celu szybkiego rozpedzania do setki. Biegi wchodza raczej pewnie, chociaz sa czasem problemy z wrzuceniem wstecznego (z jedynki trzeba czasem wrzucic luz, puscic sprzeglo i dopiero wtedy wsteczny) - nie przeszkadza to jednak w codziennym uzytkowaniu. Autem na codzien jezdzi moja zona, wiec...
~Scorsesse
Liftback 2.0 i 16V 132KM 97kW
Drążek biegów stoi sztywno, nie miesza się zupy jak w niektórych wozach. Biegi wchodzą z delikatnym oporem, przy zrzucaniu biegu przez chwilę przytrzymuje, później już gładko. Delikatne są cięgna. Nie warto siłować się z dźwignią i próbować szybko zmieniać biegi :) Mechanizm opiera się chyba o cztery stalowe cięgna, które niby solidnie wyglądają ale lubią się rozlatywać. Ostatnio wymieniałem jedno. 130 zł z wymianą.
~Chris
Liftback 1.8 i 16V 110KM 81kW
Ogólnie to chyba punkt, który mnie denerwuje najbardziej w tym samochodzie - przełożenia są bardzo długie, lewarek chodzi dość ciężko - tym nie mniej samochód jest bardzo elastyczny - przykładowo - na drugim biegu bez kłopotu osiąga prędkość 100km/h. Przy wyprzedzaniu np przy prędkości 80km/h nie ma potrzeby redukcji na niższy bieg. Dobrze sobie radzi w niskich zakresach obrotów - dlatego ocena ostatecznie 4
~Martinello
Liftback 2.0 i 16V 132KM 97kW
Skrzynia biegów jest zestopniowana raczej do jazdy w trasie. W mieście jest trochę męcząca. Biegi wchodzą z lekkim oporem. Może to wina zużytego u mnie wybieraka w skrzyni. Do wymiany konieczne jest podobno wyjęcie skrzyni, więc dobrze to zrobić przy okazji wymiany np. sprzęgła. Ogólnie skrzynia jest przeciętna. Na plus zaliczyć można to, że drążek zmiany biegów jest "komunikatywny".
~Scorsesse
Liftback 2.0 i 16V 132KM 97kW
Skrzynia jest całkiem precyzyjna, biegi wchodzą bez problemów. Zastrzeżenia mam jedynie do zestopniowania skrzyni - typowo na trasy. Do jazdy w korkach - jest słabo. Do wrzucenia jedynki trzeba całkowicie stanąć, a na dwójce nie da się pełzać powoli. Mam wrażenia jakby pomiędzy jedynką i dwójką brakowało dodatkowego biegu. Poza tym ok.
~MarLub
Liftback 2.0 HDI 109KM 80kW
Jak to w Citroenach. Coś tam zgrzytnie, czasem trzeba poszukać jedynki ale nie mam zastrzeżeń. Jak na swój wiek i przebieg jest precyzyjna. Jeździłem autami nowszymi, gdzie praca lewarka przypominała mieszanie w wiadrze z kamieniami. Tutaj czegoś takiego absolutnie nie ma.
~EmIkar5321
Liftback 1.8 i 16V 110KM 81kW
Podczas zmieniania biegu z 1 na 2 potrafi się pojawić mały opór i ciężko wchodzący bieg a także przy zmianie na wsteczny - obstawiam wyrobione sprzęgiełko lub inny element który często sprawia takie problemy. Ogólnie dobrze, ale bez szału w tej kwestii.
~mike1979
Liftback 2.0 HDI 109KM 80kW
czasami jest problem z wrzuceniem biegu wstecznego, jednak w moim przypadku może to być też spowodowane kończącym się sprzęgłem. Możliwe, że po jego wymianie problem powinien ustąpić. Jak dla mnie jest całkiem nieźle i pozostałe biegi wchodzą lekko