Ocena kierowcy - Dacia Duster II SUV

Rok produkcji 2018
Dacia Duster II SUV 1.5 dCi 110KM 81kW 2018 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu
Zawieszenie
Jeśli ktoś szuka SUV-a to w tej cenie nie znajdzie nic lepszego. Stosunek jakości do ceny zdecydowanie na plus dla Dacii. Dodatkowo druga generacja wyeliminowała większość wad poprzednika. Zdecydowanie polecam.
110 KM z 1.5 litra - wydaje mi się, że nie jest to specjalnie wyżyłowany silnik. Dzięki temu powinien wiele tysięcy przejechać bez większych problemów. Producent w nowym modelu zaleca wymianę oleju co 20 000 km - ja zamierzam robić to co 10 000. Nie są to wielkie koszty, a silnik na pewno się ucieszy. Dodatkowym atutem (subiektywnie) jest to, że jest to sprawdzona jednostka od Renault (1.5 dCi K9K) - produkowana i ulepszana od wielu lat. Demon prędkości to nie jest, ale w mieście można poruszać się bardzo dynamicznie.
Do miasta strasznie krótkie przełożenia - często trzeba zmieniać biegi. Na trasę zdecydowanie lepiej. Przy 70 km/h spokojnie można wrzucić 6 bieg (po mieście 4-5 bieg jest idealny). Biegi wchodzą precyzyjnie.
Super! Przy manewrach parkingowych, może trochę mało precyzyjny, ale generalnie bez zarzutu.
Narazie brak zastrzeżeń - wszystko z nią OK.
Przód - super. Z tyłu trochę gorzej, ale lusterka boczne w aucie są naprawdę duże, więc generalnie nie jest to problem. Kamera cofania naprawdę przydatna przy parkowaniu tyłem (można naprawdę blisko innego auta zaparkować - zupełnie bezpiecznie).
Dłuższą chwilę zajęło mi znalezienie wygodnej pozycji za kierownicą, ale jest to wykonalne. Kierownica regulowana w dwóch płaszczyznach (w moim przypadku) + podparcie lędźwiowe i można jechać w długie trasy. Rozmieszczenie przycisków na konsoli środkowej w porządku. Dostęp do przełącznika regulatora/ogranicznika trochę niewygodne, ale generalnie nie zmieniamy tych ustawień co 15 minut.
Zdecydowanie na piątkę! Nic nie paruje. Wszystko tak jak powinno być.
Miejsca z przodu w sam raz. Jako kierowca do wszystkich przycisków/przełączników sięgam bez zbędnego wychylania się. Pasażer z przodu również nie narzeka. Z tyłu nie jechałem, ale kilka osób, które wiozłem, nie miały zastrzeżeń. Nie wiem jakie byłyby ich opinie gdyby trasa była dłuższa niż 15-20 km.
W mieście super. Słychać delikatne mruczenie silnika powyżej 3000 obrotów. W trasie ciut gorzej - powyżej 120 km/h słychać, że jedziemy ekspresówką/autostradą. Tutaj we znaki dają się gabaryty auta.
Chwilowo tylko tankowanie wchodzi w rachubę - średnio 6.5 l/100 km (na przestrzeni 2000 km). Można powiedzieć, że pół na pół - trasa i miasto. Według mnie wynik super.
Tak jak pisałem wcześniej - tutaj Duster jest bezkonkurencyjny. W takiej cenie nie znajdziemy auta z takimi parametrami.
Na chwilę obecną brak.
Na chwilę obecną brak.