Ocena kierowcy - DS 4 II Hatchback

Silnik 1.6 PureTech 181KM 133kW
Rok produkcji 2022
DS 4 II Hatchback 1.6 PureTech 181KM 133kW od 2021 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Rozglądaliśmy się za dopracowanym, dobrze wyposażonym kompaktem i jako numer jeden na celowniku był Golf 8. Po rozczarowującej jeździe próbnej zdecydowaliśmy się zbadać wszystkie kompakty na rynku i wybór padł na DS. Bajeczna jakość wykończenia wnętrza, ogromny komfort foteli i resorowania, szalone wyposażenie i wystarczająco żwawy motor (1.6 225 KM bez hybrydy) kupiły nas bez reszty. Z nowych aut segmentu C to prawdopodobnie najlepsza opcja na rynku, choć niektórym będzie brakować mocniejszych napędów. Jazda DS4 odpręża, zachwyca, a kiedy trzeba to i na emocje znajdzie się miejsce.
Wybraliśmy najmocniejszy konwencjonalny motor z oferty - nie byliśmy zainteresowani hybrydą plug-in. Silnik przyspiesza dość ochoczo, choć inne 225 KM raczej będą miały lepsze osiągi. Pracuje cicho, a jak już go słychać, to brzmi przyjemnie. Spalanie jest totalnym zaskoczeniem in plus. Nie słychać i nie czuć rozruchu silnika.
Skrzynia 8-biegowa produkcji Aisina sprawdza się dobrze. Nie ma szarpania (zdarza się lekkie przy ruszaniu na zimno), zmiany biegów odbywają się w przewidywalny i dopracowany sposób. Ewidentnie nie jest sportowo zestrojona, bo dobierając nieco inne zachowanie na pełne wciśnięcie gazu, z tego silnika wyciśniętoby więcej. Jest leciutki lag (do 1 s) po nagłym wciśnięciu gazu do końca.
Prawdopodobnie najlepsze zawieszenie w klasie. Mamy wersję „aktywną” z kamerą skanującą drogę. Mimo kół 19 samochód dosłownie lewituje nad dziurami. Nie przesadzono przy tym z miękkością i nie ma bujania czy przechyłów, które występuje w innych nowych kompaktach z Francji. Miałem otwarty pełny termos z kawą na betonowej drodze z płyt i nic się nie ulało :-)
Przepiękny design, ładne wykonanie spawów, elementy świetnie spasowane, do tego według detailera ładnie położony lakier dobrej jakości. Prezentuje się najlepiej w klasie, może porównywalnie z ostatnim Peugeotem 308.
Bez zastrzeżeń. Do tego świetna kamera cofania i kamery 360, a lusterka opuszczają się po wrzuceniu wstecznego.
Przez pierwsze dni trzeba się przyzwyczaić, ale już potem wszystko jest na swoim miejscu. No, może poza przyciskami sterowania szybami, na które w czasie deszczu po prostu pada w razie uchylenia szyby. System multimedialny i nagłośnienie jakiejś francuskiej marki premium - brzmi fantastycznie, działa płynnie. Pomysłowa podpórka na telefon przed podłokietnikiem i przelotka na kabel ładowania.
Bez zastrzeżeń. Fajnie, że są fizyczne przyciski do wywołania sterowania.
Z przodu - wzorowo. Bagażnik prawie największy wśród konkurencji. Niestety z tyłu przydałoby się odrobinę więcej przestrzeni na nogi.
Tu dees jest już zdecydowanie najlepszy w klasie. Gdy nie ciśnie się silnika na maksa, w ogóle nie słychać jego pracy. Szum powietrza, zawieszenie, nadkola - cisza. Przy 160 km/h nadal pełen komfort akustyczny.
Bardzo bogate i rozsądnie wycenione programy serwisowe pozwalają przedłużyć gwarancję nawet do 8 lat / 200 000 km bez wyłączeń.
Jesteśmy z żoną zachwyceni z zakupu. Konfiguracja naszego pierwszego pomysłu, Golfa 8, wyszła 202 tys. zł, a wielu elementów z DS-a tam w ogóle nie ma. Auto jest drogie, ale po doposażeniu konkurencja wypada na rowni lub gorzej.
Za wcześnie, by o tym mówić.
Za wcześnie, by o tym mówić.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 PureTech 181KM 133kW [l/100km]

6,7