Ocena kierowcy - Fiat Albea I

Aixen, 17 lat temu
Silnik 1.2 i 16V 80KM 59kW
Rok produkcji 2004
Fiat Albea I 1.2 i 16V 80KM 59kW 2002-2004 - Oceń swoje auto
Silnik : 1.2 16V - żwawy motorek... daje rade. A "na pusto" potrafi zadziwić...
Inne : Troszkę się "mechaci" wnętrze...
W relacji do ceny zakupu - bardzo dobrze, a i w konfrontacji z innymi autami broni się dobrze. Moim zdaniem dla rodziny to lepszy wybór niż Punto czy Panda. Cena podobna, komfort i ergonomia już bez porównania. Polecam - tani i niezawodny samochód o rozsądnych kosztach eksploatacji.
Jak na 1.2 16v i 1050 kg masy do uciągięcia jest dobrze. Troszkę głośny jak wchodzi na obroty, ale za to chętnie się wkręca. Od 4000 czuć, że chce jechać. W codziennej eksploatacji sprawdza się, nie żądając zbyt wiele paliwa (7.5 / 8.5 po mieście lato/zima). Generalnie - ekonomiczny samochodzik. Zmieniłem opinię po 65 tyś km.
Precyzyjna i cicha. Biegi wchodzą OK i nie ma problemu z trafieniem we właściciwy. Czasami haczy, ale do przyjęcia. Zestopniowanie dość dobrze dobrane do silnika i masy auta.
To chyba najmocniejszy punkt tego auta. Sprężyste, ale nie twarde. Przechyły boczne do zaakceptowania. Nie dobija przy pełnym obciążeniu. Dziury i krawężniki - można powiedzieć "to lubię". Niestety coś za coś. Na trasie czuły na boczne podmuchy i lubi nieraz pomyszkować po drodze przy podłużnych koleinach.
Gdyby nie te przednie słupki byłoby "5". Tył to inna opowieść Musisz umieć jeździć "na lusterka" Tył zaledwie na "3+". Ale... lusterka duże więc nie ma co narzekać... Dałem czujnik parkowania - rewelacja, polecam
Auto niby rodzinne, ale... Mały schowek, kieszenie w drzwiach gdzie nie mieści się nawet puszka napoju. Brak uchwytów na napoje. Brak kieszeni w oparciach foteli. Fotele raczej twarde, ale tak powinno być. Kufer... dlatego kupiłem to auto... masz rodzinę - polecam. Foremniejszy niż w Daci i bez problemu z zawiasami.
Bez klimy... ;-(. Szybko się nagrzewa zimą. Dobrze suszy zaparowane szyby. Na wyższych biegach nieco zbyt głośny wentylator. Nie do końca skuteczny nawiew na tylne fotele / okna.
Miejsca na nogi i głowę sporo. Z przodu niczym w aucie o klasę wyższym. Tylna kanapa spokojnie mieści dwie dorosłe osoby. Środkowe miejsce raczej tylko dla dziecka. Wysocy raczej nie będą narzekać na bliski kontakt z sufitem. Troszkę kłopotó z zajmowaniem miejsca z tyłu. Drzwi niby duże, ale nie otwierają się za szeroko.
Nie jest źle. Troszkę za dużo silnika i zawieszenia w środku. No, ale to nie merc... Podobno najcichsze w swojej klasie... To jest możliwe, nie męczy w czasie jazdy i o to chodzi.
Silnik 1.2 16v. Miasto 7.5 / 8.5 - lato/zima. Trasa, przy spokojnej jeździe 6.2. Udało mi się zrobić 900 km na jednym baku (47 l). Spalanie wyszło 5.2...
Warte uwagi. Nie wierzyć obiegowym opiniom. Kupić i jeżdzić. To działa.... Tanie części, duża ilość zamienników na rynku. Drogi serwis fabryczny. Jeżeli kierujesz się ekonomią a nie zależy Ci na znaczku na masce...
Po 40 tyś dla spokoju sumienia wymieniłem tuleje gumowe wahaczy przednich. Serwis twierdził, że nie potrzebnie, ale lubię jak coś działa na 100%
Auto sprzedałem przy przebiegu 65 tyś km. W tym czasie nic się nie zepsuło ani nie odpadło wbrew obiegowym opiniom o marce.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 i 16V 80KM 59kW [l/100km]

9,2