Ocena kierowcy - Fiat Palio I Weekend

Inne : Nic mnie w nim nie zaskoczyło
Silnik : Usmażony rozrusznik
Karoseria : Korozja wszechobecna
Układ elektryczny : Spadki napięcia w instalacji
Fiat to tani samochód dla ludzi których nie kręci motoryzacja a auta używają jako woły robocze bądź po prostu chcą dojechać do pracy. Samochód jest w miarę duży, ma pojemny bagażnik, mały ekonomiczny silnik... Ale co z tego?? Skoro wnętrze jest okropne, plastikowe i pozbawione smaku. Fotele są proste jak rodem z Poloneza, z tyłu jest strasznie mało miejsca. Załadowany samochód z kompletem pasażerów jest strasznie wolny.. kiepsko trzyma się drogi i jest okropnie niewygodny. Karoseria gnije, elementy zawieszenia szybko się zużywają.. Auto dla ludzi którzy chcą coś taniego.. i coś w co włożą bardzo mało funduszy. Ludzie który cenią komfort i prestiż nigdy nie skuszą się na kupno jakiegokolwiek FIATA.
Jak na tak mały silnik, to samochód dość szybko reaguje na wciśnięcie pedału gazu. Silnik na wolnych obrotach chodzi \"Dość Cicho\". Jednak na wyższych obrotach i przy większych prędkościach hałasuje niemiłosiernie i jazda powyżej 100 km/h nie jest przyjemna. Ale spalanie tego silnika nie przekracza mi 6 l benzyny na 100km. Nie zależnie od tego czy jest to trasa czy miasto. Kiepskie uszczelnienie silnika, wycieki oleju spod miski jak i pokrywy zaworów. Kapiący olej leci na rozrusznik który z czasem się usmaży i zawiedzie nas w naj mniej oczekiwanym momencie.
Krótkie przełożenia, a w wyeksploatowanych autach biegów trzeba szukać.
Samochód nie jest ani wygodny ani stabilny. Jazda powyżej 100km/h jest koszmarem, choć udało mi się go rozpędzić do 160km/h. Dalej sie bałem bo samochód nosiło na lewo i prawo. Najmniejszy podmuch wiatru sprawiał że auto uciekło na przeciwny pas ruchu. Auto się gibie na wszystkie strony, jest sztywne i nijak pokonuje zakręty.
Widoczność nie jest rewelacyjna, więc tu pozostawię opis bez komentarza :)
Ergonomia w tym modelu występuje tylko z nazwy.
Źle :)
Więc przestrzeń kierowcy jest kosztem przestrzeni pasażerów z tyłu. Auto jest małe w środku i ciasne. Podróż z kompletem osób oraz bagażem może być problemem przy większych odległościach. Fotele są niewygodne, a z tyłu brakuje miejsca nawet na nogi.
Wyciszenie auta jest złe, słychać strumienie wiatru które opływają karoserię oraz dźwięk silnika. Także Fiat wypada blado nawet z autami podobnej klasy.
Spalanie jak na tak ciężki samochód biorąc pod uwagę jego mały silnik jest zadowalające. Z pewnością nie zrujnuje on nam kieszeni a 30 zł starczy na pokonanie 70 km. Niezależnie od warunków i czy jest to trasa czy miasto auto utrzymuje się na poziomie 6l na 100km. Więc pod tym względem auto wypada dobrze, a nawet bardzo dobrze.
Jakość wykonania bardzo kiepska, ale ceny aut są niskie. tak jak i części zamienne.
Kiepska instalacja elektryczna, spadki napięcia, nie działająca tylna wycieraczka oraz przednie światła przeciwmgłowe.
Największą usterka jest rozrusznik który jest zły od samego początku. Tuleje rozrusznika szybko się zużywają, bądź kapiące płyny silnikowe na rozrusznik skutecznie nam go zepsują. koszt naprawy to około 200 zł.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 i 73KM 54kW [l/100km]

5,9