Ocena kierowcy - Fiat Tipo II Sedan

Rados, 6 lat temu
Rok produkcji 2017
Fiat Tipo II Sedan 1.4 95KM 70kW 2015-2020 - Oceń swoje auto
Silnik : Wygląd, spalanie, cena.
Polecam samochód ze względu na wielkość, wygląd i cenę. Znajomi chwalą pojazd za wygląd. Nie spodziewali się że fiat potrafi stworzyć takie ładne nadwozie.
Silnik wolnossący "stara szkoła" bez żadnych turbosprężarek czy innych eko-wynalazków. Może nie jest demonem szybkości ale do normalnego przemieszczania sie w zupełności wystarczy. Wiedziałem na co się piszę wybierając taką pojemność i moc ale bardziej interesuje mnie przyjemność z samej jazdy, a tą Tipo mi dostarcza.
Biegi wchodzą lekko i bez zacięcia. Dużym plusem jest 6 bieg. Przy 110 km/h wychodzi około 3000 obr/min. Ruszając spod świateł trochę trwa zanim przelecę te 5 biegów do 50-60 km/h ale nie stanowi to dla mnie problemu. Jedynka jest bardzo krótka, jak tylko auto się toczy można wbijać dwójkę. Piąty bieg jest wystarczający od prędkości 50 km/h.
Dla mnie ok. Nie wiem jak pojazd będzie się zachowywać przy autostradowych prędkościach bo sam nie przekraczam 110 km/h.
Samochód jest dość długi i w wersji sedan parkowanie może być problemem. Zleciłem montaż czujników parkowania z tyłu bo bez tego ani rusz komfortowo parkować. Przez przednią szybę widać całą maskę więc problemu nie ma.
Posiadam podstawową wersję. Są przyciski i pokrętła mechaniczne na konsoli środkowej. Wszystko dobrze dostępne i przejrzyste jak dla mnie. Bagażnik pojemny 520 litrów otwierany z kluczyka albo z przycisku na konsoli. Sterowanie komputerem pokładowym z kierownicy.
Jest nawiew i klimatyzacja. Jedno i drugie działa tak jak powinno. Nie mam zastrzeżeń.
Z przodu miejsca jak w limuzynie, zarówno na szerokości jak i na nogi. Z tyłu jeszcze nie miałem okazji siedzieć, ale przewożony pasażer nie narzekał.
Do prędkości 110 km/h jest ok, wyżej słychać szum powietrza. Nie jest to dla mnie problem bo raczej nie przekraczam tej prędkości.
Spalanie minimalne w moim przypadku to 5,6 litra na 100 km. W przypadku samochodu Tipo, który do małych nie należy jest to świetny wynik. Wcześniej jeździłem dieslem Skoda Fabia i osiągałem 4-4,5 litra więc w porównaniu do Fiata i tak jest super zwłaszcza ,że silnik jest prostą benzynową konstrukcją. Mój styl jazdy może odbiegać od stylu większości Polaków tj. gaz/hamulec, gaz/hamulec itd. Ja powoli się rozpędzam (2500 obr i kolejny bieg) i jak już mam 90 km/h i szósty bieg to autko płynie po szosie. Nie mam ambicji być pierwszym na światłach i wyprzedzać każdego za wszelką cenę a do spokojnego przemieszczania się Tipo jest idealny. Póki co jeżdżę głównie sam, czasami z pasażerem. Nie wiem ile pojazd zużyje benzyny tylko w ruchu miejskim bo staram się nie używać samochodu w mieście. Spalanie 5,6 osiągnąłem z średniej 85% trasa/15% miasto. Podsumowując jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tym silnikiem.
Za takie pieniądze rewelacja. Niektórzy kupują w tej cenie używki z Niemiec bo musi być prestiż. Dla mnie Fiat w zupełności wystarcza, nie jest to klasa premium ale zwykły pojazd do przemieszczania się z punku A do B. Ja wychodzę z założenia że im mniej w samochodzie gadgetów i czujników tym mniej może się zepsuć.
Póki co nie zauważyłem żadnych usterek.
Póki co nie zauważyłem żadnych usterek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 95KM 70kW [l/100km]

5,6