Ocena kierowcy - Ford Fiesta VI

gość, 6 lat temu
Silnik 1.4 16V 80KM 59kW
Rok produkcji 2002
Ford Fiesta VI 1.4 16V 80KM 59kW 2001-2008 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Zawieszenie bardzo wytrzymałe, a do tego auto praktycznie przyklejone do drogi
Układ hamulcowy : Nierówna praca hamulców jednak wystarczyła wymiana klocków i odpowietrzenie układu
Ogólnie auto jak najbardziej godne polecenia, mechanicznie nie mam z nim żadnych problemów jedynym mankamentem jest klimatyzacja w której dwukrotnie doszło do uszkodzenia uszczelek w przewodach i wycieku odczynnika jednak koszt naprawy nie był zbytnio wygórowany około 200-300 zł , auto fajne zarówno do miasta jak i w trasę, jednym minusem są niezbyt wygodne fotele jednak na taką około 2 godzinną podróż jest OK. Jednak przy takim przebiegu trzeba się spodziewać znaczącego SPALANIA OLEJU na poziomie ok 1L/100KM!
Silnik dość dynamiczny, zbiera się od niskich obrotów, całkowicie bezawaryjny brak jakiejkolwiek ingerencji w silnik przez ponad 200 000 km zarówno przeze mnie jak i poprzedniego właściciela, jedyny minus DOŚĆ ZNACZĄCY PROBLEM to SPALANIE OLEJU około 1 litr na 100 km, jednak przy takim przebiegu trzeba się spodziewać tego problemu!
Brak jakichkolwiek zastrzeżeń do jej pracy, biegi wchodzą lekko, nigdy nie miałem problemu z wrzuceniem danego biegu, krótki skok lewarka co jest ogromną zaletą, biegi dosłownie "wskakują", mały minusik - czasami problem z wrzuceniem biegu wstecznego jednak czuć to w ręce i wystarczy wrzucić jedynkę i znowu wsteczny i nie ma problemu
Największy PLUS tego auta to własnie układ jezdny, auto jest twardo zawieszone dzięki czemu szybka jazda po ostrych zakrętach zawsze bezpieczna i pewna, jazda po drogach gorszej jakości może niezbyt wygodne jednak odwdzięcza się trwałością, auto zaróno wspomaganiem jak i zawieszeniem zachęca do szybszej jazdy pomimo niezbyt równej drogi. Auto dosłownie przyklejone do drogi.
Widoczność doskonała we wszystkie strony auto dosyć dobrze przeszklone dobra widoczność do tyłu.
Ergonomia auta jest po prostu prawidłowa. Auto podczas jazdy w trasie nie jest zbytnio wrażliwe na podmuchy wiatru.
Ogrzewanie grzeje dosyć szybko nie ma problemu z odparowaniem szyby zimą, nawet przy dużych mrozach w aucie nie raz trzeba wyłączać ogrzewanie ponieważ robi się aż za gorąco, klimatyzacja latem chłodzi dosyć szybko, czegóż chcieć więcej?!, gdyby nie dwukrotna awaria układy klimatyzacji byłoby 5 gwiazdek,
I tutaj moje wielkie zaskoczenie, pomimo że auto nie należy do największych to zarówno dla kierowcy jak i pasażera jest bardzo dużo miejsca, przestrzeń porywnywalna z Golfem 4 z tyłu nawet więcej miejsca niż w golfie.
Wyciszenie na poziomie przeciętnym, nie jest najciszej w czasie jazdy,
Koszty utrzymania na dosyć przyzwoitym poziomie spalanie nie jest duże max 7l/100km spokojnie można zejść poniżej, części bardzo tanie, klocki hamulcowe przednie to wydatek około 100zł z robocizną z tyłu bębny bardzo trwałe wystarczy konserwacja, minus to spalanie oleju co tysiąc kilometrów trzeba dolać litr oleju 5w30 który nie należy do najtańszych, taki z dolnej pólki to około 22zł,
cena za auto nie jest wygórowana, za 10 tys zł możemy dostać model poliftowy w dobrym stanie z niedużym przebiegiem, taki serwis na start czyli rozrząd, hamulce oleje filtry to naprawdę nie duże koszty
Auto proste konstrukcyjnie dzięki czemu praktycznie brak drobnych usterek, jedyna drobna która mi się zdarzyła to wymiana pompki sprzęgła koszt z robocizną 100zł problemem było wyciekanie płynu hamlucowego na dywanik w aucie.
W aucie jak do tej pory jedyną poważną usterką było awaria katalizatora, jednak zdarzyła się ona poprzedniemu włascicielowi także nie odczułem tego a z tego co wiem konieczne było wezwanie lawety.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 16V 80KM 59kW [l/100km]

6,8