Ocena kierowcy - Ford Fiesta VII Hatchback 5d Facelifting

Grzegorz, 6 lat temu
Rok produkcji 2014
Ford Fiesta VII Hatchback 5d Facelifting 1.4 96KM 71kW 2012-2017 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Solidny samochód, na który zawsze można liczyć, brat łata.
Bardzo dobry, wystarczająco żwawy a przy tym solidna konstrukcja odporna na usterki. Nigdy nie zawiódł. W mieście przyjaźnie warczy, choć 12s do 100km/h szału obecnie nie robi, ale ruszając daje wrażenie żwawości, które nieco blednie z pełnym ładunkiem. Poza miastem komfort do 120/130 km/h, powyżej na dłuższej trasie hałas może być męczący, ale jeszcze ok 140 km/h, samochód chętnie przyspiesza.
Ogólnie wszystko na plus pod warunkiem, że mamy świadomość że to Ford. Czyli wsteczny bardzo "chimeryczny", tzn przy szybkim nawrocie lubi wyskoczyć. Jako mały minus dodałbym "tylko" 5 biegów, w trasie mimo że Fiesta olbrzymem nie jest ma się ochotę po piątce całkiem naturalnie włożyć szóstkę, żeby przy wyższych prędkościach rzędu 140 km/h obniżyć hałas.
Jedyne co mogę napisać - mistrzowski (oczywiście proporcjonalnie do segmentu auta), ale np w porównaniu do Toyoty Yaris 1.3 VVTi , którą mam okazję się często poruszać, Fiesta jest ostoją spokoju zarówno w zakrętach jak i na prostej, czego nie mogę powiedzieć właśnie o Toyocie neurotycznie rozdygotanej, a to przecież ten sam segment aut. Hamulce równie dobre jak prowadzenie z jedna uwagą dotyczącą faktu, że jest to okupione dużym zużyciem tarcz i klocków na przednich kołach. U mnie wymiana fabrycznych elementów, zarówno tarcz jak i klocków, tuż po 80 tys przebiegu.
Widoczność oceniam jako co najwyżej średnią, i o ile do tyłu pojazdu mogę to zaakceptować to niestety na boki przy próbie włączenia się na drodze podporządkowanej jest gorzej.
W Fieście wszytko jest pod ręką, nawet nie znając dłużej samochodu odruchowo trafia się na właściwe manipulatory.
Ogrzewanie jest dobre, klimatyzacja manualna jest również dobra, a sprawdzałem w 40 stopniowym upale na autostradzie w Bułgarii z czterema osobami na pokładzie, gorzej niestety z wentylacją zwłaszcza w deszczowe dni przednia szyba lubi rosieć i wymaga wtedy albo klimy, albo włączenia ogrzewania przedniej szyby.
We Fieście jest dość wygodnie nawet w długich i bardzo długich trasach pod warunkiem maksymalnie 4-ro osobowego składu, powyżej tego limitu jest z tyłu ciasno, co w tym segmencie aut jest oczywiste.
Jest dobrze, ale mogło by być lepiej. Myślę jednak, że jest to jak pisałem wcześniej problem jedynie przy prędkościach powyżej 120/130 km/h.
Ekonomiczność Fiesty z silnikiem 1.4 jest dobra, moje średnie spalanie na 140 km trasie mieszanej (100km droga szybkiego ruchu, 40km w mieście) to 6.1l/100km.
Świetny stosunek jakość/ cena za samochód Ford Fiesta 1.4 benz, Trend Gold X, 5 drz., w 2014 r. zapłaciłem po rabacie 46 tys zł. Dzisiaj po trzech latach ceny oscylują między 28 tys a 32 tys zł....
Nie licząc trzech przepalonych żarówek, to żadna.
Brak

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 96KM 71kW [l/100km]