Ocena kierowcy - Ford Fiesta VIII Hatchback 5d

Silnik 1.5 TDCi 85KM 63kW
Rok produkcji 2018
Ford Fiesta VIII Hatchback 5d 1.5 TDCi 85KM 63kW 2017-2020 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu
Ford Fiesta to auto miejskie, niestety ja miałem nieprzyjemność korzystania z tego samochodu w formie samochodu służbowego, którym w rok zrobiłem prawie 80 tysięcy kilometrów. Można to potraktować jako symulację korzystania z tego samochodu w miejskiej formie przez kilka lat przez standardowego użytkownika. Całokształt oceniam na 4 gwiazdki mając na uwadze, że jest to samochód, który stworzony został do krótkich odcinków w mieście i dla takiego klienta został wymyślony. W trasie, w której przez zdecydowaną większość czasu z niego korzystałem, uwidocznione zostają wszystkie jego nieprzemyślane, lub nie do końca przemyślane aspekty i całkowicie odradzam korzystanie z tego samochodu w takiej formie.
Silnik o pojemności 1.5 z turbodoładowaniem wydawał się na papierze mieć "jakiś" potencjał, ale w praktyce silnik wydaje się być sztucznie przyduszony, żeby tylko spełnić wyśrubowane normy. W normalnym użytkowaniu mało elastyczny w dole, bez momentu u góry, Bez bagażu i tylko z kierowcą powinien wystarczyć do krótkich tras.
Skrzynia biegów 6-biegowa ratuje w 100% charakter tego samochodu. Niestety w moim egzemplarzu współpracowała z dziwnie zaprojektowanym sprzęgłem. Czasami przy wciśniętym do końca nie wbijało mi 3 biegu. Zdarzało się to raz na miesiąc lub dwa, ale się zdarzało. W innych samochodach nie mam tego problemu.
Sztywny i w miarę bezpośredni układ kierowniczy jest miłym dodatkiem do tego samochodu. Łatwy w nawigowaniu w mieście oraz przyjemny w prowadzeniu poza miastem. Jako minus mogę zaliczyć dosyć dużą tendencję do podsterowności w sytuacjach, w których bym się tego nie spodziewał. Pomimo dobrych opon samochód potrafił zrobić uślizg na suchej nawierzchni przy bezpiecznej prędkości, ale wszystko było bardzo wyczuwalne i można było wcześnie zareagować.
Miękki, ale dobrze prezentujący się lakier, z racji niewielkiego nadwozia prosty w utrzymaniu czystości.
Pomimo miejskiego charakteru auta widoczność typowo miejska nie jest na bardzo dobrym poziomie. Słupki zajmują mam wrażenie więcej miejsca, niż powinny, dodatkowo podzielona szyba zamiast poprawiać, ogranicza widoczność od strony kierowcy. Lusterka są małe, co jest minusem, oprócz tego są zamontowane w głębokiej obudowie, co dodatkowo pogarsza widoczność.
Jest uchwyt na kubek, półka na odłożenie smarfona. W moim egzemplarzu zabrakło podłokietnika, co niesie ze sobą dramatyczne wręcz konsekwencje w ergonomii, ale nie uwzględniłem tego w ocenie, ponieważ można taki podłokietnik zamówić w opcji. Na plus zaliczam uchwyt na smartfona montowany nad komputerem centralnym, dzięki czemu zyskujemy idealnie zamontowany system multimedialny i nawigację google maps tam, gdzie tego potrzebujemy.
Nie miałem Climatronica, tylko manualną klimatyzację, ale w pełni wystarcza to do tego samochodu. Jedną gwiazdkę zabieram za totalny brak nawiewu z tyłu, w kolumnie centralnej oraz nawet na nogi.
Kierowca znajdując pozycję wygodną dla siebie przy 185cm wzrostu uniemożliwia korzystanie z tylnego siedzenia do tego stopnia, że trudno zamontować choćby fotelik dla dziecka. Fotel kierowcy po 40 tys. km totalnie się zapadł tworząc miskę dobrze trzymającą na boki, niestety bez podparcia lędźwiowego, przez co w efekcie każda podróż jest wyzwaniem dla kręgosłupa.
Kiepskie wyciszenie, siedzimy praktycznie za blachą i plastikami. Środek wykonany z pomocą tandetnych plastików daje się usłyszeć co raz bardziej z każdym przejechanym kilometrem.
Brak nieplanowanych kosztów dodatkowych
Samochód dla kobiety do miasta na zakupy. Dla kobiety, która nie dba o to, z jakich materiałów wykonany jest jej samochód.
Drobna awaria 3 tygodnie po odebraniu samochodu z salonu. Część zamówiona i wymieniona po tygodniu.
Brak poważnych usterek.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.5 TDCi 85KM 63kW [l/100km]