Ocena kierowcy - Ford Focus II Focus C-Max

Mieczyslaw, 9 lat temu
Silnik 2.0 TDCi 136KM 100kW
Rok produkcji 2004
Ford Focus II Focus C-Max 2.0 TDCi 136KM 100kW 2003-2009 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Prawie jak sportowe ale nie powoduje dyskomfortu na naszych drogach
Bardzo nie mogłem się przestawić z myślenia "ford g... wart". Auto posiadam od niecałego miesiąca i jestem bardzo zadowolony. Po przesiadce z ospałego golfa nie mogłem wyjść z podziwu jak tak niepozorne auto może dać tyle radości. Pierwsza rzecz to silnik. 2.0 TDCI produkcji PSA (grupa peugeot i citroen) jest naprawdę dobrą konstrukcją. Zrywny, oszczędny, a zarazem niegłośny. Generalnie po mieście spala w granicach 6,8 L, za to w trasie najniższe spalanie zanotowałem 5,2 L. Z tej pojemności - bajka. W środku trochę plastikowo i czasami coś zatrzeszczy ale w takim 11-latku jakoś mnie to nie przeszkadza. Posiadam wersję GHIA z elektronicznym hamulcem ręcznym. Taki bajer do którego trzeba się przyzwyczaić przy parkowaniu. Jak na razie nie sprawia problemów. Skrzynia 6-biegowa nie sprawia problemów (nawet ten wsteczny, który wchodzi podobnie jak jedynka ale da się wyraźnie wyczuć go po paru kilometrach jazdy). Zawieszenie to coś z zupełnie innej klasy aut. Jadąc c-maxem nie mam wrażenia jazdy vanem tylko jakimś sportowym autem. W zakrętach jeździ się idealnie, dziury nie powodują wypadania plomb z zębów.
Pierwsza rzecz to silnik. 2.0 TDCI produkcji PSA (grupa peugeot i citroen) jest naprawdę dobrą konstrukcją. Zrywny, oszczędny, a zarazem niegłośny. Generalnie po mieście spala w granicach 6,8 L, za to w trasie najniższe spalanie zanotowałem 5,2 L. Z tej pojemności - bajka. Trzeba tylko pamiętać o dobrym paliwie i co jakiś czas przeczyścić zawór EGR i można jeździć. Wymiana wszystkich filtrów i oleju ( wchodzi około 6L) plus robocizna to jakieś 470 zł. Brak DPF-a jest muzyką dla moich uszu. UWAGA - silniki po 10.2004 mogą posiadać DPFa, a jeśli nie posiadają to przed zakupem sprawdźcie sobie czy nie został usunięty.
Intuicyjna oprócz biegu wstecznego. Trzeba się przyzwyczaić, że wsteczny jest prawie w miejscu jedynki ale od razu zaznaczam, że trzeba być ćwierć mózgiem żeby te biegi pomylić.
Do przodu idealnie, gorzej z tyłem jeśli chodzi o szybę z tyłu. Wszystko jednak rekompensują lusterka w których widać wszystko co dzieje się z tyłu auta. Polecam jednak tak dla pewności siebie zamontować czujniki z przodu i z tyłu.
Wszystko jest intuicyjne. Wersja GHIA daje naprawdę lepszej jakości materiały i elementy wyposażenia. Radio Sony - cudowny dźwięk i zmieniarka na 6 CD. Podświetlenie kokpitu i zegarów na zielono nie męczy oka. Oświetlenie bagażnika mogłoby być lepsze. Sterowanie klimatyzacją też intuicyjne i bez wyszukanych dodatków ( wersja z dwustrefową klimatyzacją) Lusterko fotochromowe działa i ułatwia niesamowicie jazdę w nocy. Siedzenia dobrze trzymają na zakrętach i nie powodują bólu przy dłuższej trasie. Posiadam wersję z regulacją odcinka lędźwiowego co jest super rozwiązaniem. Dużo schowków i ułatwień w transporcie bagażów (wyjmowane siedzenia z tyłu, haki i linki w siedzeniach, niski próg bagażnika)
I tu dam ocenę maksymalną. Samochód szybko się nagrzewa w zimie ( nie wiem co jeszcze w lecie ale napiszę opinię po roku na ten temat). Genialnym wynalazkiem jest elektrycznie podgrzewana szyba przednia wraz z lusterkami. Patrząc na przymrożone wycieraczki do szyby nie mam żadnych obaw przy ich odlepianiu. Odpalam auto i włączam magiczny przycisk na kokpicie i w parę chwil zbieram śnieg i lód z szyby bez skrobania.
Dawno nie miałem takiej przestrzeni w aucie o tych gabarytach. Kierowca i pasażer z przodu siedzą wygodnie i mają dużo miejsca na nogi. Z tyłu też nie można narzekać.
I tu się robi trochę gorzej. Przy prędkościach powyżej 120 km/h słychać szumy na wysokości słupków z przodu. Nie zwiększają się przy wyższych prędkościach. Silnik jak na diesla ledwo słyszalny. Zawieszenie też prawie niesłyszalne.
I tu na razie wypowiem się tylko w kwestii wymiany oleju i filtrów. Koszt za wymianę wszystkiego z robocizną wyszedł 470 zł. Na własną rękę proponuję wymienić filtr pyłkowy. Godzina roboty i fachowiec mniej zedrze z nas. Forum Ford Polska to świetne źródło informacji.
Za 15 tyś. kupicie auto, które naprawdę sprawi wam radość z jazdy i z bogatym wyposażeniem. Polecam wersję GHIA z silnikiem 2.0 TDCI ponieważ ma o wiele lepsze wyciszenie wnętrza w porównaniu do pozostałych wersji.
Na razie tylko zawór EGR był do przeczyszczenia. Napiszę resztę za rok
Brak jak na tą chwilę. Napiszę za rok jeśli coś będzie

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TDCi 136KM 100kW [l/100km]

6,1