Ocena kierowcy - Ford Focus III Kombi

bzybas, 11 lat temu
Silnik 1.6 Duratorq TDCi DPF 115KM 85kW
Rok produkcji 2012
Ford Focus III Kombi 1.6 Duratorq TDCi DPF 115KM 85kW 2011-2014 - Oceń swoje auto
Ogólnie szału nie ma. Auto jest służbowe, a mimo tego ciągle się zastanawiam czy nie lepiej było wybrać Octavię, której szczerze mówiąc bardzo nie lubię za brak polotu, beznadziejne silniki (nie nie lubię niemieckich rzęchów grupy VW) i słabą jakość wnętrza, ale (chyba?) większe wnętrze i wygodniejsze fotele. W erze wzrostu rozmiarów samochodów, Ford z wnętrzem Focusa wykonał krok wstecz. Jest gorzej niż w poprzednich modelach oraz w porównaniu do konkurencji. Fajna stylistyka jest tylko pacykowaniem słabych rozwiązań ergonomicznych. Prywatnie na pewno nie kupię tego modelu.
Przy wyższych obrotach dźwięk silnika nie należy do najładniejszych. Przypomina badziewne TDI z VW.
Zbyt długi skok lewarka. Nie da się przełączać biegów samym ruchem nadgarstka jak w Mondeo z 2005r. Trzeba poruszać całą ręką, co przy podłokietniku jest mocno męczące.
Raczej przyzwoite zachowanie. Ponad przeciętną dla tej klasy.
Gdyby nie lusterka byłoby słabo. Auto jest w sumie.. malutkie. Zatem małe okna utrudniają widok do tyłu.
Tragedia. Przy projektowaniu tego auta na pewno nie brał udziału specjalista od ergonomii. 1. Siedzenia jak zwykle w Fordzie - beznadzieja. Miękki środek, czyli po 10minutach bolą plecy, bo kręgosłup jest wiecznie wygięty do tyłu. Podparcie lędźwi tylko lekko poprawia sytuację, ale nie niweluje problemu. Do tego zagłówki, które w najniższym położeniu wrzynają się w łopatki (z tyłu), a w normalnym ustawieniu chcą nam docisnąć brodę do mostka. Po kilku minutach mam uczucie potwornego zmęczenia mięśni szyi, aby utrzymywać głowę pionowo. 2. Jeżdżę nim już kilka dni, a ciągle nie mogę poprawnie ustawić siedzenia do pedałów i kierownicy. Albo mam za daleko, albo kierownica za wysoko, albo mam podkulone kolana i muszę podnosić całą nogę, aby położyć stopę na sprzęgle. W Mondeo nie miałem problemów z ustaleniem wygodnej pozycji do jazdy. 3. kształt ramion kierownicy i umiejscowienie na nich przycisków od sterowania radiem i komputerem mocno utrudnia obsługiwanie ich kciukami (góra przycisków jest niemal poziomo). 4. Malutkie drzwi. Zarówno z przodu jak i z tyłu. 5. Regulacja podświetlenia zegarów jest. Stanów pośrednich się nie zauważa i nie wiadomo ile razy trzeba nacisnąć przyciski regulacyjne, zatem naciskamy, naciskamy, [...] i orientujemy się, że jest już bardzo jasno albo bardzo ciemno.
Grzanie jest dosyć szybko, mimo niskich temperatur zewnętrznych (ostatnio -13C -14C). Obsługa klimatyzacji nie jest do końca intuicyjna, ale tragedii nie ma.
Wnętrze jest tylko odrobinę większe od wnętrza w Lanosie. Zarówno z tyłu jak i z przodu. Do tego rozbudowany kokpit i konsola środkowa i mamy wrażenie, że siedzimy w malutkiej zabawce. Zero półek na telefon czy inne drobiazgi, po które można sięgnąć w czasie jazdy. Po w miarę poprawnym ustawieniu fotela kierowcy (mam 175cm, czyli wielkoludem nie jestem), za mną może usiąść najwyżej dziecko.
Nie ma co się czepiać. W porównaniu do Mondeo z 2005 czy Octavii jest cudownie. Dopóki silnik nie jest rozkręcony za mocno, bo wtedy słychać jego paskudny dźwięk.
Na razie po mieście ok. 7,4l/100
Za 90tys. zł w tej klasie na pewno o wiele więcej dostanie się od Hondy (Civic w najwyższej opcji z kamerami cofania i panoramicznym dachem), Kia i innych producentów. zarówno pod względem wyposażenia ale i ilości miejsca. A czasem to i coś w wyższej klasy można dostać.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.6 Duratorq TDCi DPF 115KM 85kW [l/100km]

7,4