Ocena kierowcy - Ford Focus IV Kombi

EM, 3 lata temu
Silnik 1.5 EcoBoost 150KM 110kW
Rok produkcji 2020
Ford Focus IV Kombi 1.5 EcoBoost 150KM 110kW 2018-2021 - Oceń swoje auto
Auto użytkuję dopiero od kilku miesięcy, ale już teraz mogę powiedzieć, że zakup okazał się strzałem w dziesiątkę. Auto w pełni spełnia moje oczekiwania. Od dłuższego czasu szukałem auta odpowiedniego dla siebie oraz mojej rodziny i ostatecznie wybór padł na nowego Focusa. Rozważałem też auta z wyższego segmentu, ale stwierdziłem, że lepiej sprawdzi się nowe auto z bogatszym wyposażeniem oraz gwarancją fabryczną na 5 lat.
Silnik trzycylindrowy. Absolutnie nie rozumiem skąd u niektórych krytyczny stosunek do tego typu jednostek. Silnik jest oszczędny, cichy i dynamiczny. Czego można chcieć więcej? Ogromna szkoda, że Ford zakończył produkcję. Ponoć przez nowe normy emisji spalin.
Skrzynia chodzi lekko i precyzyjnie. Nic dodać nic ująć.
Układ jezdny dokładnie jak u poprzedników. Auto prowadzi się lekko i precyzyjnie.
Wielokrotnie widywałem na ulicach kilkuletnie Focusy z ogniskiem rdzy przy logo Forda na tylnej klapie i bałem się, że u mnie będzie podobnie. Mam nadzieję, że mi się to nie przytrafi. Kolor Desert Island Blue genialnie prezentuje się w wersji ST Line.
Nigdy nie miałem auta w wersji kombi, ani z przyciemnianymi szybami więc trochę obawiałem się jak będzie z widocznością. Generalnie nie jest źle, choć czujniki i kamerą robią swoje i są bardzo pomocne w miejskich manewrach.
Wszystko znajduję się na swoim miejscu i jest pod ręką. Fotele są wygodne a kierownicę trzyma się pewnie i komfortowo. Co do jakości wykończenia to nie mogę się do niczego przyczepić. Materiały użyte przy wykończeniu nie są na miarę klasy premium, ale za to wszystkie plastiki są dobrze spasowane i nic nie skrzypi.
Klimatyzacja sprawuje się bez zarzutów. Nawiewy pracują w miarę cicho.
Nie wiem czy poza Octavią jakieś inny auto z segmentu C ma większy bagażnik niż nowy Focus. Ponad 600L przestrzeni wystarczy w zupełności żeby zapakować walizki oraz wózek dziecięcy na wyjazd wakacyjny. Z tyłu - dużo wolnego miejsca na nogi. Auto generalnie jest dużo bardziej przestronne niż może się wydawać.
W zasadzie jedyne co mnie rozczarowało do tej pory w nowym Focusie to wyciszenie. Auto na 18" felgach. Przy prędkości powyżej 140 kmh hałas praktycznie uniemożliwia rozmowę z pasażerem na tylnej kanapie.
Auto jest nowe więc jedyne stałe koszty jakie ponoszę to koszt paliwa. Zrobiłem wstępne rozeznanie przed zakupem i wygląda na to, że nie powinno być drogie w eksploatacji.
Mimo, iż krążą różne opinie co do jakości wykończenia Fordów to myślę, że nowy Focus wypada całkiem dobrze. Auto moim zdaniem jest warte swojej ceny, lecz lepsza jakość materiałów na pewno byłaby mile widziana,
Do tej pory brak większych usterek. Jedyny drobiazg, który mi przeszkadza to synchronizacja zegara z podłączonym telefonem. Auto potrzebuje dużo czasu, żeby pobrać dane dotyczące godziny z telefonu (nie wiedzieć czemu). Rozwiązaniem jest albo zaczekać albo zatrzymać auto i ponownie odpalić silnik.
Brak poważnych usterek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.5 EcoBoost 150KM 110kW [l/100km]