Ocena kierowcy - Ford Focus IV Kombi

Silnik 1.5 EcoBoost 182KM 134kW
Rok produkcji 2019
Ford Focus IV Kombi 1.5 EcoBoost 182KM 134kW 2018-2021 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Poszukiwałem kombi klasy kompakt dającego frajdę z jazdy i takowe znalazłem w postaci Focusa MK4 ST-Line. Chiptuning odblokowuje ukryty potencjał tego auta i nadaje mu charakteru.
Jego trzycylindrowa natura niesie ze sobą wady i zalety. Bez obciążenia brzmi nieco niepoważnie. Irytuje mnie czasem swoim odłączanym cylindrem i wibracją wyczuwalną (tylko) podczas odpalania. Pod obciążeniem ma natomiast dźwięk jak R6 (wiem co mówię, bo miałem taki silnik w BMW) i wyjątkowo lubi się wkręcać na obroty jak na turbobenzynę. Po chiptuningu i usunięciu GPF daje mnóstwo frajdy z jazdy (220 KM @ 330 Nm) i staje się najfajniejszym silnikiem w swojej klasie. Bardzo polubiłem ten silnik pomimo przesiadki ze znacznie mocniejszej Octavii 3 RS (też nieseryjnej - 280@440).
Krótkie, sportowe przełożenia biegów w wersji 182 KM są rodem z hot-hatcha (takie same jak w Fiescie ST 1.5). Krótkie skoki oraz precyzja przełączania biegów zasługują również na najwyższą notę. Jedną gwiazdkę odejmuję za w moim odczuciu nieco za nisko "biorące" sprzęgło - trzeba używać go precyzyjnie i dociskać pedał do końca zeby w pełni wystrzeglać napęd.
Wersja ST-Line na 17-tkach to najlepszy kompromis miedzy sportem i komfortem, jaki można dostać w tej klasie. Przypomina mi swoją charakterystyką M-Pakietowe zawieszenie BMW. W porównaniu do wcześniej użytkowanej przeze mnie Octavii 3 RS (na 18") zawieszenie Focusa wybiera dużo lepiej nierówności, a trzymanie drogi jest na tak samo dobrym, jak nie jeszcze lepszym poziomie. Bezpośredni układ kierowniczy przypomina swoim przełożeniem - najlepszy z jakim kiedykolwiek się zetknąłem - z Alfy 156. Brakuje mu tylko czucia jezdni jakie dodatkowo oferowała Alfa.
W wersji ST-Line samochód jest przyjemny dla oka. Ilość miejsca bdb, bagażnik po wymontowaniu (moim zdaniem kompletnie niepotrzebnej) podwójnej podłogi stał się bardzo pojemny. Ergonomia na dobrym poziomie. Poczucie jakości jest natomiast na zaledwie przeciętnym (ale wciąż niezłym) poziomie i za to ocena w dół.
Jest OK. Niezbyt duże (ale dzięki temu zgrabne) lusterka zewnętrzne. Kamera cofania o szerokokątnym obiektywie na plus.
W porządku.
Brak nawiewów dla tylnych siedzeń mi osobiście w ogóle nie przeszkadza, ale trzeba go odnotować. Plus za niskie umiejscowienie środkowych nawiewów - nie wieja dzięki temu nieprzyjemjie po twarzy jak to ma miejsce w autach z nawiewami na szczycie deski rozdzielczej. Auto szybko się nagrzewa zimą. Polecam pakiet zimowy z ogrzewaną kierownicą - rewelacja.
Najlepsze z jakim się spotkałem w klasie kompakt. Plus za dźwięk wydechu, którego natężenie jest w sam raz (lekki, nieuciążliwy bas).
Spalanie jest przeciętne w tej klasie. Ceny części są stosunkowo niskie. Ceny przeglądów stosunkowo wysokie, ale te są co 30 tys. km. Wymianę oleju zalecam oczywiście częstszą, ale niekoniecznie zawsze w ASO ;).
Na razie nic.
Odpukać...