Ocena kierowcy - Ford Mondeo V Kombi

wojciech1971, 7 lat temu
Silnik 2.0 TDCi 150KM 110kW
Rok produkcji 2016
Ford Mondeo V Kombi 2.0 TDCi 150KM 110kW 2014-2019 - Oceń swoje auto
Wybierałem prawie przez rok. W salonach mnie rozpoznawali ;-) Testowałem wszystko w tej klasie. Np. KIA do testów pożyczyła mi Optimę na 3 dni. Porównywałem te same modele z silnikami benzynowymi i dieslami. Wybór padł na Mondeo i naprawdę nie żałuję. Mam wersję Trend Gold X z systemem Sync 3 (wybieranie głosowe po polsku), z tempomatem, z ciemnymi szybami i jeszcze sam dorzuciłem sobie subwoofer JBL.
Cichutki i dynamiczny. Przy miejskich prędkościach nie słychać, że to diesel. Pomiędzy 150KM a 180KM, nie dostrzegam żadnej różnicy. Może na jakimś specjalnym torze bym coś poczuł, ale w warunkach drogowych (miejskich i nawet autostradowych) 150KM jest aż nadto wystarczające i nie warto dopłacać za te 30KM różnicy "na papierze".
Od 2002 roku jeżdżę tylko "automatem" i do manualnej skrzyni nie wrócę za Chiny Ludowe. Skrzynia PowerShift zmienia biegi szybko i niezauważalnie. Żadnego szarpania, żadnego opóźniania - jest perfekcyjnie, a wiem co mówię bo mam duże porównanie.
MEGA komfortowe zawieszenie, idealna sprężystość, trzymanie się drogi jak na szynach, pewność prowadzenia i szczególnie dla mnie ważne bardzo cicha praca zawieszenia. Z tego powodu kiedyś pożegnałem się z Mazdą 6, że było twardo i głośno. Uroda nie rekompensowała tych dwóch mankamentów. Ford Mondeo jest jakby z innej bajki w tym względzie.
Widoczność do przodu bardzo ogranicza słupek A. Czasami jest to niebezpieczne, bo muszę się wychylać, żeby przejechać rondo albo przepuścić pieszego na pasach. Mam nadzieję, że z czasem się do tego przyzwyczaję i przestanie mi to przeszkadzać. Do tyłu niby widać wszystko jak trzeba, ale przy parkowaniu czujniki zdecydowanie się przydają.
Dużo miejsca, fajne schowki, obsługa intuicyjna i nie mam problemów tego typu, że przycisków jest za dużo czy za mało. Uchwyty na kubki solidne, dobrze trzymają i nie trzeszczą. W ogóle w tym aucie nic nie trzeszczy, nie skrzypi i nie piszczy. Cisza jak makiem zasiał.
U mnie super. Czytałem przed zakupem opinie, że są jakieś problemy z oprogramowaniem klimatyzacji. U mnie nie ma. Wszystkie opcje nawiewów sprawdziłem w praktyce i działają bez zastrzeżeń. Jeden z ważniejszych atutów Forda, to podgrzewana przednia szyba. Nie tylko nie muszę jej nigdy skrobać, ani spryskiwać odmrażaczami, ale nie mam problemów z zaparowaniem, a przy dużych mrozach mogę sobie spryskiwaczami przemywać szybę i nic mi nie zamarza i żadne smugi lodowe nie pozostają. Tego inni nie mają.
To jest duży samochód, nawet mam wrażenie, że za duży, mimo, że ma 180 cm wzrostu. Pozycja za kierownicą jest idealna. Na początku trochę poustawiałem wysokość i odległość fotela i kierownicy i od tamtej pory już nic nie muszę zmieniać. Fotel kierowcy jest bardzo wygodny. Nawet najdłuższe trasy pokonuję bez cienia zmęczenia. To jest istotna przewaga nad konkurencją.
Wyciszenie to jeden z głównych powodów dla którego ten samochód wybrałem. Jest idealnie. Cicho jak w klasie premium.
Nie spodziewałem się przy tak dużym samochodzie, tak niskiego spalania. Innych kosztów nie mam, bo to nowe auto.
Nie ma w tej klasie tańszego samochodu, biorąc pod uwagę wysokość upustu jaki można uzyskać w salonie. Ale uwaga - pomiędzy salonami są różnice nawet kilku tysięcy złotych. Trzeba pojeździć i ponegocjować. Stara zasada mówi, że lepiej wybierać z dwóch, niż z jednego :-)
Nowy jest i na gwarancji.
Żadnych usterek nie mam, ani poważnych, ani niepoważnych.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 TDCi 150KM 110kW [l/100km]

6,2