Ocena kierowcy - Hyundai IONIQ Hatchback

Zbyszek, 6 lat temu
Silnik 1.6 GDi 141KM 104kW
Rok produkcji 2017
Hyundai IONIQ Hatchback 1.6 GDi 141KM 104kW 2016-2019 - Oceń swoje auto
Silnik : Dynamiczne połączenie silnika Pb z EV. Genialna praca dwu sprzęgłowej skrzyni oraz tryb SPORT.
Inne : Zbyta mały przebieg na ocenę w tej kategorii.
Auto w porównaniu do konkurencji nie ma sobie równych. Oferuje wiele za przystępną cenę. Auto zaskoczyło mnie niskim zużyciem paliwa (jednak większym niż podaje producent), dynamiką, trybem SPORT oraz skrzynią biegów.
Jednostka dobrze współpracuje z układem hybrydowym, który działa do 120km/h. Podczas nadwyżki energii oddaje ją, podczas normalnego poruszania się w trasie. Przez kilka kilometrów jedziemy więc jak autem elektrycznym. Trzeba delikatnie muskać pedał gazu, aby pracował jedynie EV (to normalne dla układu hybrydowego). Silnik w połączeniu z EV bardzo dynamiczny. Z trybem SPORT i kickdown'em potrafi dostarczyć pozytywnych wrażeń :)
Skrzynia dwu-sprzęgłowa, z trybem SPORT i manualną zmianą przełożeń. Genialna praca. Szybka reakcja na kick'a, zrzucenie biegu błyskawiczne i natychmiast przyspieszamy.
Oceniam jako neutralne. Nisko położony środek ciężkości przekłada się na dobre trzymanie na jezdni.
Tylna szyba podzielona na dwie części wbrew pozorom nie uprzykrza nam życia podczas parkowania tyłem. Górna część szyby zawsze jest czysta, dolna - mniejsza do spoilera zwykle zabrudzona. Widoczność więc do tyłu dość dobra. W trasie górna część szyby ciągle pozostaje czysta przez dobrze zaprojektowaną karoserię auta (mały współczynnik Cx). Na tylnej szybie jednak nie ma wycieraczki. Słupki A B i C standardowe.
Ogólnie wnętrze zaprojektowane poprawnie. Troszkę płytki główny schowek. Producent za to dał dwa schowki dedykowane na telefon (ładowanie indukcyjne) oraz na tablet. W podłokietniku również możemy ładować telefon lub korzystać z Android Auto. Brak oświetlenia w bagażniku i za to obniżam o jedną gwiazdkę.
W mojej wersji dwustrefowa (w ver Platinum kratki wentylacyjne na środkowym tunelu). Przycisk Only Driver. W trybie AUTO wydajna i cicha.
Miejsca dla 4 osób wystarczy aby podróżować na dalekie odległości. 5 osoba może już niestety narzekać. Tunel środkowy lekko zaznaczony.
Neutralne przy pracującym silniku. W kontekście hybrydy ciężko ocenić mi tą kategorię. Ekhm przy poruszaniu się na EV w trasie słychać tylko szum opon i mijające nas pojazdy.
Koszty utrzymania dość niskie. Koszt pierwszego przeglądu w ASO to około 520zł. Przeglądu jak w silniku diesla co 15 tyś. km/rok (zwykle przy Pb miałem co 30tyś km/rok).
W mojej ocenie to najlepsza propozycja w kategorii hybryd. Rewelacyjna skrzynia dwu sprzęgłowa, dobrej jakości materiały, praca EV do 120km/h. Niestety producent zaoszczędził na oświetleniu bagażnika oraz na listwie pod przednim spojlerem, która sygnalizowała by zbyt mały prześwit na przejazd auta pod przeszkodą. Ogólnie jednak relacje jakość/cena oceniam pozytywnie.
Zbyt mały przebieg na tą ocenę. Ogólnie brak wizyt w ASO z powodu usterek - jakichkolwiek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 GDi 141KM 104kW [l/100km]

5,1